mmmmmmmmmmmmmmtrnm PAG. 176 - A J AX CLUBNIEUWS EEN AVOND EN EfET MEDISCH SPORT- KEURENGSBUREAUc Zendt uw biljet in a. u. b. door Dr. P. A. Jens, keurend Medicus van het Sportkeurings Bureau. (Vervolg). Zoo zijn armbandhorloge's ook zoo hinderlijk; gelukkig heeft een mensch, als hij tenminste com? pleet is, twee polsen en maar één horloge. Maar wat moet ik zeggen van jonge dames, die beide polsen „versierd" hebben met een rinkelende massa armbanden, zoodat zij als boeienkoningin nog geen slecht figuur zouden maken. Lieve mensch wat een gerinkel aan zoo'n vlerk. In gods? naam laat ik ze maar aanhouden, het zou wat een tijd in beslag nemen, ze één voor één af te doen en ik zou nog de zorg hebben ze de dames achteraan te dragen, telkens als die mooie spullen toch nog vergeten worden. Het eenvoudige tellen van het aantal polsslagen moet rustig geschieden, genoteerd worden en dan gaan wij eens zien in welke mate de pols versnelt na inspanning. Is ook dit getal genoteerd, dan wachten wij 2 minuten af, rust dus voor den candidaat, en zien dan meestal het aantal polsslagen afnemen tot het getal, dat wij het eerst op de lijst aangaven. Voor de oefening, die tot inspanning leidt, heeft men ge? kozen diepe kniebuigingen. En thans vraag ik mij in gemoede af, of de samenstellers van het formulier der keuring, waar? aan ik mij helaas ook heb bezondigd, wel geweten hebben, welke babylonische spraakverwarring ont? ketend wordt als men den candidaat vraagt tien diepe kniebuigingen te maken. In het algemeen be? grijpt men er niets van; alleen de wat oudere gymnasten, boven de twintig doen deze oefening direct goed, zelden geheel correct; ook roeiers zijn er achter, maar voetballers, korfballers, zwemmers, athletiekers en kano?maniakken brengen er niet veel van terecht. U kunt mij wat ouderwetsch vinden, zelfs voor achterlijk houden en mij willen overtuigen, dat de diepe kniebuiging in de moderne opvatting van het gymnastiek onderwijs niet meer thuis hoort, alles goed en wel, zullen wij dan voortaan de jongens en meisjes of een versleten veteraan laten huppelen? zich telkens klein en groot laten maken? tienmaal de romp laten buigen? maar ik ben er niet zeker van of deze lichte inspanningen beter zijn, dan de oude maar beproefde diepe kniebuiging, waarvoor ik nu eenmaal een zwak heb. En zullen wij, nu men algemeen het noodig vindt, dat het kind zich vrij beweegt en doet wat en hoe het wil, niet nog mallere carricaturen zien van een flinke lichaamsbeweging, dan ik thans zie bij het „verouderde" commando: tien diepe knie? buigingen? Ik weet werkelijk niet meer wanneer ik het meest gelachen heb, den eenen keer toen een jongen meende mijn bedoeling te snappen door beide knieën aanééngesloten zoover te buigen, dat ze den grond raakten het leek wel een of andere heilige, boeddhistische handeling was op zich zelf beschouwd een kunststuk en dat tienmaal! Of den anderen keer, toen een jonge dame, beringd en „geboeid" als een zwaar gedecolleteerde soubrette haar entreé maakte, de tafel op elegante wijze met één hand greep, de knie naast de tafel iets boog en het andere been gestrekt in zijwaartschen stand bracht en werkelijk met haar spitsvoet den grond toucheerde. Ik ben er nog niet achter, welke ritueele hande? ling deze manoeuvre voorstelde, in alle geval was hier sprake van een hinderlijk misverstand. Ik acht mij gelukkig, voor zoover er nog plaats voor is, reeds grijze haren te bezitten, ik zou ze er anders door krijgen. Neen, dan deed mijn blonde vriendje het veel beter; armen vooruit omhoog tót schouderhoogte, teenenstand, doorzakken op beide buitenwaarts gerichte knieën en den romp gestrekt houden; terug tot gewonen stand door krachtig de knieën te strekken, armen omlaag en hielen op den grond. Hij hield daarbij goed evenwicht en verschoof geen centimeter noch voor, noch achter of zij? waarts. Als ik hieraan terugdenk, de herinnering in mijn oogen licht als een foto, kom ik weer in een goede bui en zal ik dan maar niet te veel mopperen over zeer snelle, nerveuse polsen van 130 a 140 per minuut. Met een beetje geduld en wat afleiding bedaren deze nog wel eens een keer, komen echter weer snel terug wanneer de aandacht op het pols tellen zich weer concentreert. (Wordt vervolgd). Com. Huldeblijk

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 12