W/mmmmmmmmm LANGS DE LIJNEN. OVER MEDISCHE SPORTKEURING. JEUGDVOETBAL. PAG. 110 - A J A X CLUBNIEUWS door J. M. HAMELBERG, Medisch bestuurslid van het Sportkeuringsbureau, Toen de medische sportkeuring haar intrede deed, is men wel beducht geweest, dat deze vijandig zou staan tegenover de sport. Deze vrees is ongegrond. Het tegendeel is het geval. De medici, die zich met deze keuring belasten, zijn uit den aard der zaak de sport goed gezind. Anders zouden zij deze keuringen niet op zich nemen, maar eenvoudig sportbeoefening ontraden. De bedoeling van de keuring is: le. ieder aan te geven, in hoeverre zij zonder nadeel voor zich zelf zich kunnen wijden aan de sport, die zij gekozen hebben, m.a.w. of zij al of niet geschikt zijn voor wedstrijdspelen; 2e. wanneer de gekozen sport niet voor hen deugt, welke dan wel aan te raden is. Geheele afkeuring voor alle sport komt wel bijna niet voor, behalve dan bij menschen, die ook al weten dat ze ziek zijn. Het gevolg kan inderdaad zijn, dat beoefening van een bepaalde sport geheel verboden wordt. Het meeste zal dit voorkomen bij die sporten, die, zooals voetbal en korfbal, niet zonder wedstrijden gespeeld kunnen worden. Andere sporten als roeien en wandelen om maar een enkele te noemen kan iemand, die niet zon der gevaar te loopen aan een wedstrijd zou kunnen deelnemen, gerust uitoefenen, als hij zijn tempo kiest zooals hem dit bevalt en kan rusten, zoodra hij dit noodig heeft. De vrees van sommige sportvereenigingen, dat zij hierdoor een groot aantal veelbelovende candidaten zullen verliezen, is echter overdreven. Zoo groot is werkelijk het aantal afgekeurden niet. En hier staat tegenover, dat zij er dan ook op zul len kunnen vertrouwen, dat de elf- of twaalftallen die zij vormen, krachtige menschen zijn, die niet tegen het midden van den wedstrijd beginnen te ver slappen. Zij behoeven dan niet bevreesd te zijn, dat door de groote inspanning een speler met een minderwaardig hart een aanval van hartzwakte krijgt en midden onder het spel in elkaar zakt, ten aanschouwe van een groot publiek. En daarbij is te bedenken, dat een dergelijk onge val een afschrikwekkenden indruk maakt. Ouders, die dit bijwonen, zullen er licht toe komen hun kin deren deze sport te verbieden, in grooter aantal dan een medische keuring er zou afwijzen. Het belang van de sportvereenigingen zelf eischt, dat geen deelnemer door zijn beoefening van deze sport schade ondervindt aan zijn gezondheid. En daarom behoort ieder, die sport beoefent, zich te laten keuren door het Bureau. De eerste Zondag na de ijsperiode heeft geen slecht resultaat voor onze jeugdafdeeling opgeleverd. Van de drie gespeelde wedstrijden werden er twee ge wonnen en één verloren. De junioren A boekten een overwinning en wel tegen D.E.C. Men kon wel zien, dat er eenigen tijd niet was getraind, doch over het algemeen was het spel niet slecht te noemen. Voor de rust met den sterken wind mee stonden onze jongens met 30 voor. Met het stormptje tegen viel het voor onze voorhoede niet mee den bal bij het D.E.C.-doel te brengen. Toch gingen in deze periode eenige goede kansen verloren. Het in de rust gegeven consigne: de bal langs den grond houden, werd speciaal door den nieuwen spil Kluft goed opgevolgd. D.E.C. komt ech ter steeds meer opzetten en Dick Been wordt in het nauw gebracht en deze schiet onhoudbaar voor Hermsen in eigen doel. Niet ontmoedigd trekken onze jongens ten aanval. De voorzetten van Schmidt zijn iets te scherp. Je moet probeeren den bal te trekken, dan hebben de binnenspelers meer kans, Schmidt. Je moet Reynolds maar eens vragen, hoe je dat moet doen. D.E.C. weet nog eenmaal met een keurig schot juist onder de lat den achterstand te verkleinen, waarna het einde komt met een verdiende overwin ning. De junioren B boekten een benauwde overwinning tegen Watergraafsmeer. Slechts met 43 wisten zij in de meerderheid te blijven. Het vertoonde spel viel niet mee. Wij zullen maar denken, dat het schaatsen rijden. jullie nog in de beènen zit. Dit moet echter spoedig veranderen. Met zulk een mooie kans moet jullie conditie prima zijn. Wij vertrouwen dan ook, dat a.s. Zondag de kwiekheid en het samenspel weer in orde zal zijn. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Dus opgepast! Onze adspiranten A waren vrij, terwijl de adsp. B tegen Volewijckers op het Mosveld een nederlaag leden 53. J. K.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 6