aoii" ®B OUDE DOOS A J A X CLUBNIEUWS PAG. 35 EEN STUKJE AJ AXBLAUW -WIT HISTORIE. Als we het ons goed herinneren, dateert de eerste ontmoeting uit het jaar 1915. Beide vereenigingen speelden in de 2e klas en de wed strijd vond plaats op het Blauw-Wit-terrein in de Meer, dat nu in gebruik is bij Wilhelmina Vooruit. 11 stond het, toen de speeltijd op 5 minuten na ver streken was. Nu of nooit, was het devies van Theo Brockmann, die in dat seizoen voor het eerst de center voorplaats bezette. Hij pikte in vollen ren den bal op en kanjerde die hoog in de touwen. We dansten van vreugde, doch maar zeer kort. De scheidsrechter annuleerde het doelpunt wegens off-side. Terneergeslagen zochten we onze plaats weer op, onder wreedaardig gegrinnik van de ons omringende Blauw- Wit-supporters. Geen minuut later herhaalde Brockmann z'n kunst stukje en weer volgde een scène zooals boven omschre ven, helaas 'n al te getrouwe copie, want ook deze goal was den scheidsrechter niet welgevallig. Twee buiten spel goals en dan nog al die grinnekende zebra-suppor ters om je heen! Wat kan het leven van een clubman soms bitter zijn. Doch de wraak kwam! Als 'n lawine stoof Theo 'thans alleen door de Blauw- Wit-verdediging. 'n Kleine uithaal naar rechts, en met 'n keihard diagonaal schot zat de winnende goal in het net. 1 Minuut vóór het einde. Die laatste zestig seconden zijn we niet meer aan zitten toegekomen. Kunt U het me kwalijk nemen, dat ik toen de Blauw-Wit-aanhang Paars-Wit van nijd heb gemaakt door m'n buitensporige vreugde op alle denkbare manieren te demonstreeren? Ik was toen 20 jaar en heeft de jeugd ooit genade gekend? Na dezen eersten kamp zijn de ontmoetingen tusschen Rood-Wit en Blauw-Wit altijd de hoogtepunten in het Amsterdamsche voetballeven gebleven. Wedstrijden, waarin dikwijls de spelqualiteit tot het ihoogste Neder- landsche peil werd opgevoerd. Blauw-WitAjax in het oude Stadion in 1918 was er zoo één. Na negentig minuten van uiterst feilen strijd eindigden de partijen, zooals ze begonnen waren: 00. De persoonlijke duels, die uitgevochten werden, gaven aan de Hoofdstedelijke derby's bovendien 'n bijzondere bekoring. Wim Güpfert, Eb. v. d. Kluft, Hordijk, v. Diermen, zij hebben elkander steeds tot uiterste krachtsinspanning gedwongen. We herinneren ons hoe Güpfert Ajax' derde doelpunt scoorde in de eerste competitie-ontmoeting in de eerste klas. Hier citeeren we even uit ons clubnieuws van dien tijd (1917): .Opnieuw een schitterend staaltje voetbal, waartoe Brockmann het initiatief neemt. Nadat hij eenige tegen standers naar zich heeft gelokt, ziet hij Güpfert in vrije positie staan. Een centeren Wim er van door, op de hielen gevolgd door E. v. d. Kluft. Een verwoede ren volgt, doch onze behendige vleu gelman blijkt de snelste. Een schuin schot blijkt Schindeler te machtig 3—1. Alles staat op z'n kop!" Dat op z'n kop staan is bij deze ontmoetingen nog zeer dikwijls voorgekomen, zoowel van BI.-Wit- als van Ajax' zijde. Jammer dat de splitsing van de westelijke eerste klasse aan den geregelden terugkeer van deze wed strijden 'n einde maakte. De 'totale balans van de gespeelde le klasse compe titie-wedstrijden, is de volgende: doelp. gesp. gew. gel. verl. v. t. ptn. Ajax 16 10 4 2 26—11 24 Blauw-Wit 16 2 4 10 11—26 8 Nu Zondag a.s. zullen de Ajacieden en Blauw-Witten elkaar weer de sportieve eer betwisten, en dat voor 'n doel, edel als nooit tevoren. Voor de jeugdige werkloozen. Meehelpen ten bate van 'n opgroeiend geslacht, dat zonder hulp gedoemd is tot moreelen ondergang. Spontaan hebben beide partijen zich belangeloos be schikbaar gesteld. De Stadion-Directie stelde belangeloos haar voetbal kasteel ter beschikking. De gemeente Amsterdam heft voor dezen wedstrijd geen vermakelijkheidsbelasting. De volle recette is voor het centraal comité voor jeugdige werkloozen. Spelers van beide partijen: Wij benijden U, dat ge uw kracht tot steun aan zulk 'n grootsch maatschappe lijk werk kunt geven. Laat het karakter van den strijd evenredig zijn aan de schoonheid van het doel! ADÉ.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1932 | | pagina 3