HOE UKK ONTDEKT WERD. AJAX CLUBNIEUWS - PAG. 7 Het is vroeg, bar vroeg, als we ons aan boord be geven van de Steamer", die ons naar onbekende oorden zal voeren. Want onbekend was de bestem ming zeker. Het begin was even geheimzinnig als een oefentocht van de Nederlandsche Marine. Naar de Zuiderzeewerken ging niet door, dan maar naar Schokland, ook mis, veel te ver voor één dag, toen Hoorn op de nominatie, enfin, kort en goed we zijn op Urk terecht gekomen. Heeft U al reeds geurkt. Nee, dan is het beslist tijd, dat U eens gaat Urken, het is een pracht oord, verkeersagenten en derzelve obstakels zijn daar nog niet uitgevonden. Uit alles ademt rust en het mooiste is, dat je er op Zondag onder geen beding je geld kwijt kunt raken, hoe graag men ook zou willen. Over de overtocht zelf valt niet veel te schrijven, de stemming in het begin was geweldig, dansen en zingen zooals dat alléén in een zorgelooze Ajax fa milie, mogelijk is, totdat de zee haar offers kwam opeischen, toen was het gauw afgeloopen, van red ding was geen sprake, want de heilzame en onvol prezen Oorlam" mocht aan boord niet getapt wor den, zoodat de slachtoffers bij bosjes vielen. Er wa ren momenten, dat de geheele reeling uitverkocht was. U weet wel zoo'n echt zeegezicht. Kapitein Koolhaas, die zich als geboren gezagvoerder steeds tusschen zijn bemanning bevond, kreeg toen het lu mineuze idee een prijs beschikbaar te stellen, voor de aardigste foto. Ik behoef zeker niet te zeggen, dat er toen een geweldige rush kwam op de ,,kran- ker". Arme lijdenden, dat Uw zoo zeer geplaagde body zelfs hangende over de balustrade geen vol komen rust mocht vinden. Over Urk zelf schreef ik reeds iets, een rustig, voor ons stedelingen wat saai eiland, met een gemoedelijke en tevreden bevolking, die jammerlijk haar broodwinning, de vischvangst, door de Zuiderzeedemping spoedig geheel zal zien verdwijnen. Arme, moegetobte Urkers, jullie zal het IJselmeer zeer zeker geen geluk brengen. Een oude visscher vertelde mij van het moeilijke en toch ge lukkige leven dat achter hem lag, en met een brok in zijn keel besloot de ruim tachtigjarige, wie zal voor mijn laatste jaren zorgen. Dat het jullie goed moge gaan op dat kleine stukje land, daar midden in Holland, zoo dicht bij, en toch zoo oneindig ver van ons en onze belangen verwijderd. De terugreis, verliep precies als den heenreis, al leen natuurlijk in tegenovergestelde richting, verder waren de up and downs van zee en menschen onge veer gelijk. Onder een zacht regenbuitje arriveerden wij om circa 6 uur in Great Mokum" waar ons een gezellig diner onder kerstboomverlichting wachtte. Alleen voor het dansen was niet veel belangstelling meer, daar de vermoeidheid een woordje ging mee spreken. Al bij al, een geslaagde dag, waarvoor wij Kapitein Koolhaas en zijn staf officieren gaarna dank zeggen. Jammer alleen, dat er zoo weinig belangstel ling van de eerste elftalspelers was, voor een groot gedeelte maken jullie dergelijke tochten toch moge lijk, en daarom is het voor ons werkelijk prettig en voor de ,,Ajaxgeest" zeer bevorderlijk als jullie er bij zijn. Volgend jaar worden jullie weer kampioen, en dan blijft het bovenstaande afgesproken. Ajacieden, zeerobben, tot een volgende reis. JAMES. DE AJAXOCEAANREIS. 7 Augustus om 6 uur reveille voor den grooten zeetocht van onze club. Dat is me anders een gehoor, om op Zondag morgen zoo'n wekkergeluid te hooren, maar enfin daar ben je spoedig overheen. 7.15 uur waren er al diverse bekende gezichten aan Steiger 6 present en waren onze bestuursleden Koolhaas, Elzenga, Broekman en de Jong al druk in de weer; ja, je boft toch maar om bestuurslid te zijn, ik voor mij ge loof, dat die lui nooit rust hebben. Om 8 uur was vertrekken geblazen en al spoedig kwamen aan diverse tafeltjes de kaarten te voorschijn, gek toch, dat die zee op zooveel men schen invloed heeft, zoo zag ik b.v, één luisterende naar de schoone naam Lona een privé spelen, maar bij het uitspelen van haar zesde kaart moest zij met een looppasje naar de verschansing. U begrijpt natuurlijk allen wel waarom; een1 schrale troost voor haar, dat zij gelukkig de eenige niet was. Een geruststelling is het echter voor haar, dat zij de le prijs ontvangt voor het eerste vrouwelijke slachtoffer en bij de heeren valt daarvoor de magere centervoor van ons veteranenteam Jhr. van Ochsenstein in de termen. Na 4 uur varen kwam Urk in zicht en bleef ons zeekasteel een paar uur in de haven liggen. Verschillende dames en heeren gingen het eiland bezoeken en de resteerende lui hebben genoten van het zwemmen van diverse dames en heeren. Ons Ajax is anders wel bekend, want de Urkers, die bij ons aan boord kwamen, vroegen of het Kampioenselftal ook aanwezig was en elk oogenblik hoorde ik zeggen, is dat nu v. Kol, Volkers enz. enz.? Bij ons vertrek was Urk leeg geloopen en heeft ons gezelschap de jeugd getrakteerd op bonbons, boonen en nog veel meer van die zoetigheidjes, de kinderen waren over gelukkig en dat alléén is al een fijn iets. Bij onzen terugtocht heb ik gelukkig niet zooveel menschen bij de verschansing gezien wat een goed teeken was. Het diner bij het IJpavil- joen was dik in orde, trouwens er waren hongerige magen genoeg, een opperbeste stemming, Bestuursleden ik geef U de garantie, dat ik uit naam van het geheele reisgezelschap spreek en U hartelijk dank zeg voor den fijnen dag, welken wij gehad hebben, DON CLUWOS

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1932 | | pagina 7