NAAR HUIZEN, A J A X CLUBNIEUWS PAG. 177 En we moeten niet verre zoeken om ze aanschou welijk voor te stellen; ge moet me maar even ver gezellen naar het voetbalveld enik wijs ze u zóó aan, niet één, maar zeker vijf tot tien per match! Als de backs van een team b.v., dat aan de win nende hand is, in de laatste minuten blootstaan aan de tegenaanvallen der tegenpartij, die den achter stand wil inloopen en dus de verdediging sterk aan den tand voelt, dan zullen ze, om tijd te winnen, den bal zoo hard en zoo ver ze kunnen buiten de zijgrens trappen Het reglement verbiedt het niet, maar toch is dat unfair", en die backs,,don 't play the game!" Van het „no-back-game" een vooropgezette en doorgedreven taktiek maken, teneinde de forwards der tegenpartij steeds in de off-side val te lokken, wordt door het reglement niet verboden, en toch is het sportief niet goed te keuren! Het aanhoudend onderbreken van het spel is voor het publiek erg on aangenaam! Het betaalde om „voetbal" te zien spe len en niet omhet spel te zien staken met elke minuut! Daarom heeft het publiek gelijk, wanneer het in dergelijk geval ,,Play the game"! roept. Wilt ge nog andere gevallen van overtreden van de ongeschreven voetbalwetten? Luister dan maar: De doelman van het winnend elftal zal niet gestraft worden wanneer hij, na een schot op doel, dat mis lukte en den bal ver buiten 't veld zond, op z'n dui zend gemakjes uit wandelen gaat om den bal op te halen! Geen voetbalreglement beveelt hem te loopen, wanneer hij den bal achter z'n doel moet gaan halen, maarals hij dat middeltje aanwendt teneinde tijd te winnen voor z'n team en den voorsprong te behouden, dan zult ge stellig met mij zeggen, dat de handelwijze van dezen doelman niet „fair" is! Zoo kan ook een minderwaardig elftal altijd win nen van een betergeschoolden tegenstander, wan neer het, na een snel en verrassend begin, een zeke ren voorsprong neemt en dan z'n opstelling zoodanig wijzigt, dat slechts twee forwards in den aanval be houden blijven met het oog op een mogelijke door braak, terwijl al de andere spelers een muur metse len voor hun doel, en de tegenpartij steeds met drie, vier man voor de voeten zitten, terwijl ze den bal zoo ver mogelijk wegtrappen, er vooral aan denkend hem ver buiten het bereik van de tegenpartij te zen den. De fanatieke supporters van zoo'n elftal en mis schien ook hun leiders zullen dat spelletje lachend aanschouwen en ja! misschien zijn er zelfs onder hen die durven spreken van een „fijne verdedigingstac tiek" Ik kan deze handelwijze absoluut niet goed keuren, omdat ze volgens mij strijdig is met de be grippen van „fair voetbalspel". En ik zou wel willen, dat onze scheidsrechters bij elke gelegenheid zulke spelers op het onridderlijke van hun spel wezen, ter wijl in de clubs aan dat gedeelte van de opleiding der jonge spelers meer aandacht werd gewijd! Ik kan het zelfs niet mooi vinden, dat een vleugel- half b.v. den tegen hem spelenden vleugelman „be schaduwt", zooals men dat is gaan noemen, omdat de bewaker steeds in de schaduw van den tegenstander blijft en hem geen vinger loslaat! Zeker mag men in dit geval niet eng zien, maar toch zou ik wenschen dat onze spelers met andere inzichten naar het veld kwamen dan met uitsluitend verdedigingsmiddelen! En het is veel beter op voorhand te bespreken op welke wijze men den tegenstander offensief zal aan pakken, dan dat men op voorhand hoort zeggen, dat A tegen B geen kans zal krijgen, omdat B den tegen stander geen oogenblik zal lossen! Overigens is een overwinning, die met onsportieve middelen bewerkt werd, volstrekt niet fraai te hee- ten! Ik kan me zelfs niet voorstellen, dat een elftal fier en tevreden kan wezen met een overwinning, die het op slinksche wijze verworven heeft! Evenmin als een eerlijk mensch niet verheugd kan zijn, maar zich schaamt met een loon, dat hij niet verdiende, dat een ander toekwam! Via de Sportkroniek overgenomen uit „Sport leven", België. Vrijdagavond 6 uur, hoek Ceintuurbaan-Hemony- straat. Zoo stond het vermeld in de circulaire, door de veteranen verzonden, mij verzoekende op boven genoemde tijd en plaats, met de auto aanwezig te zijn. Natuurlijk heb ik pech en kom dan ook 10 mi nuten te laat. Reeds zijn 2 wagens vertrokken, maar Daan is er nog en Kemp en de Jong, Brink en André. Laatstgenoemde heeren stappen bij mij in en reeds na een paar minuten starten wij. Kemp rijd voor ons en wij zijn maar net op de Amstelbrug, of wij zien dat z'n linkerachterband lek is. Bij Poseidon komen wij naast hem te rijden en hij stopt. Vlug even een band leggen. Na nog geen tien minuten rijden wij weer en nu zonder ongelukken verder. Een schitte rende avond en prachtig weer hebben wij. En hoe verder wij komen, hoe heerlijker de avond ons lijkt, maar de omstreken worden mooier. Wij rijden dien lange, mooie en vlakke weg en wanneer er een wagen passeert, dan giert ze langs ons heen. Muiden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1932 | | pagina 7