ONGESCHREVEN SPORTWETTEN. PAG. 176 A J A X CLUBNIEUWS mmmmmmmmmmmmmmmm, Wanneer in Engeland uit de menigte, die het voet balveld omringt, de kreet ,,Play the game, boys!" op stijgt, geloof dan niet dat degene, die den kreet slaakte, een fout tegen de bestaande spelregels heeft opgemerkt en zich het recht aanmatigt de leiding van den scheidsrechter af te keuren of z'n gezag te ondermijnen! Neen! die kreet heeft een heel ander doeleinde en men moet werkelijk van den gezonden en eerlijken sportgeest, die in Engeland van op de schoolbanken in het volk wordt ingeplant, doordron gen zijn, om er de rechte en zeer breede beteekenis van te vatten. Wij hebben er bij herhaling reeds dikwijls op ge wezen, dat ons pubiek in vele plichten nog een lesje verdient, maar ditmaal richten we ons uitsluitend tot de spelers, die toch het spel spelen en tot wie de menigte de vermanende woorden, die ik hooger over schreef, richt; op hen zijn de kreten toepasselijk, die de Engelsche voetbalkijker slaakt, als hij iets op merkt, wat niet strookt met z'n zuivere opvattingen over sportbeoefening! 't Is met het voetbalspel als met het maatschappe lijk leven! Evenals het leven van iederen mensch in zijn omgang met z'n medemen.schen geleid wordt langs de wegen, die het burgerlijk en het strafwet boek artikel voorschrijft, zoo wordt een voetbalwed strijd bestuurd door regels, die het reglement van .football association" samenstellen. En zooals de man, die zich schuldig maakte aan een misdrijf, die de geschreven wet overtrad, door den rechter beoordeeld wordt, die den geest der wet doorgrond heeft en recht spreekt overeenkomstig de voorschriften van deze wet, zoo zal de voetbalspeler, die de voetbalregels overtreden heeft, door den scheidsrechter, die de voetbalregels bestudeerd heeft en met veel ondervinding en doorzicht gewapend is, gestraft worden overeenkomstig den geest van het voetbalreglement! Misschien zal de rechter op bree- dere wijze rekening houden met de omstandigheden, die het misdrijf voorafging, dan de referee het op het groene veld op staanden voet doet, te meer daar deze weinig of geen tijd heeft om na te denken over de beweegredenen; maar bij verder onderzoek door de voetbalcommissie, die dan toch de echte .recht bank" is, wordt steeds met de antecedenten van den schuldigen speler rekening gehouden, zoodat de ge lijkenis hier weer beter uitkomt. Maardat alles is vast omschreven door de wetsartikels of door de voetbalregels, terwijl het ,,Play the game" zich niet bemoeit met de voetbal regels! Dat is de zaak van den scheidsrechter, denkt de Engelsche kijker, maar wat hij opmerkte, valt niet binnen de grens der vast-omschreven voetbalregels! Neen! in een voetbalwedstrijd komen meer dan eens daden voor, die we geen overtredingen kunnen noe men, omdat geen reglement ze verbiedt! Beter ware het ze met den naam van „onsportieve afwijkingen" te bestempelen! En weer moeten we in het sociale leven het uitgangspunt voor onze verkla ringen zoeken. Tusschen den doortrapten schurk, die z'n heele leven lang met misdrijven vult, en den on besproken mensch, die moreel en principieel eerlijk en onaanvechtbaar is, loopen door het leven vaak individuen, die we moeilijk voor den rechter zouden durven aanklagen, alhoewel we heel goed weten dat ze er steeds op uit zijn om hun evennaasten te be driegen! Konden we ze betrappen, dan zouden we ook geen oogenblik aarzelen om hen voor den rech terstoel te brengen, maar ze zijn slim en geslepen enze zijn er van overtuigd, dat het doel de mid delen wettigt. Zoo gaat het wel eens op het voetbalveld! Daar ook loopen soms spelers, die ruw zijn en steeds overhoop liggen met het voetbalreglement; steeds zijn ze in botsing met de regels, hebben ze het aan den stok met den scheidsrechter, tot ze ten slotte toch onderworpen zijn ofgebroken, d.i. ze worden aan den kant gezet, van de lijst der spelers geschrapt! Want de moedwillige speler houdt het juist zoo lang vol als de leiders het willen. Hij moet z'n spel aanzuiveren ofhij kan gaan. Maar daar zijn gelukkig ook vele spelers, die een onbesproken sportleven leiden en gansch hun voet balloopbaan bewandelen zonder ook maar de licht ste straf, den minsten blaam te hebben opgeloopen! Tusschen deze twee categorieën dan, tusschen den onzeggelijken, onhandelbaren lastigaard en den jon gen, die een model mag genoemd worden, dobberen vele spelers rond, die heel behendig zijn in het ont wijken van straf, maar die toch geen match kunnen laten voorbijgaan zonder een of andere daad te ple gen, die absoluut „unfair" is, maar welke zij, of hun verblinde aanhangerseen fijne, spitsvondige taktiek heeten! Voor zoo'n speler ook zijn alle mid delen goed, als ze maar hun doel, d.i. den wedstrijd winnen, bereiken! Zulke afwijkingen komen zoowel individueel als gezamenlijk voor!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1932 | | pagina 6