PAG. 24 A J A X CLUBNIEUWS Desmit, je vraagt me een en ander te vertellen uit mijn 25-jarig lidmaatschap. Nu ik kan zeer veel vertellen, maar spaar me. Ik zal m'n geheugen eens opfrisschen, je moet nl. weten, dat ik zoo goed als geen herinneringen heb, gaf daar nooit veel om, doch achteraf heb ik daar wel spijt van. Mijn broers Jan en Adriaan waren lid van Hol land; ik was 14 jaar toen ik ook lid van Holland werd; Holland had steeds pech, geregeld Kampioen Ille N.V.B., maar struikelde steeds met de promotie wedstrijden; speelde toen 3 malen gelijk tegen R A.P. R.A.P. bleef 2e klasser en Holland 3e klasser. Joop als Ajacied, Holland had geen lust meer en toen Ajax vroeg om te combineeren, besloot Holland naar Ajax over te gaan, dat gebeurde 1907-08. Derhalve ben ik thans 25 jaar lid van Ajax. Ik begon in Ajax 4 of 5, doch spoedig maakte ik promotie. Ik speelde toen rechtsbinnen. In 1910-11 was ik reeds eenige malen reserve geweest op ver schillende plaatsen in het le elftal. Ik was toen 17- 18 jaar. Als reserve, toog ik mede naar Breda: Wedstrijd 't ZesdeAjax, daar heb ik twee maal drie kwartier in spanning gezeten, maar dat is een feit; je kunt beter meespelen! In het „Eerste", Ik meen, dat ik definitief 1912-13 in 't eerste elftal kwam als rechtsbinnen. In de voorhoede heb ik ver schillende plaatsen ingenomen, linksbinnen en rechts binnen. Het ging Ajax niet naar den vleeze de eerste jaren en in 1913-14 kwam het lang gevreesde échèc. Het ging tegen Hercules, Utrecht. In Amsterdam ver loren we met 10. Het elftal onderging een geweldige verandering. Het volgende elftal bracht men toen in 't veld: Ziegeler Gilissen Swarttouw A. Pelser J. Schoevaart Fortgens v. Dort Brokman F. Schoevaart J. Pelser Buwalda Het bleef 00, tot even na de rust ik het genoe gen smaakte, na een voorzet van Jan van Dort, ons de leiding te geven. Onze aanvoerder riep me toen in de verdediging, we zouden gaan verdedigen, dat is de fout geweest, we hadden nog ruim een half uur te spelen. Hercules maakte gelijk, weer verhuisde ik naar de voorhoede. De laatste vijf minuten schoot Frans Schoevaart nog tegen de deklat, ik liep toe en schoot tegen den paal! Het bleef gelijk spel en we verhuisden zooals hierboven reeds verteld naar de He klasse. De degradatie, 191314 kwam het treurige nieuws, van 't elftal trachtte de zaak te laten misloopen, wilde een zelfstandig clubje vormen; erg druk maakte men zich echter daarover niet. Het herstellingswerk begon en met Frans Schoe vaart, Theo Broekman en ondergeteekende probeer den we opnieuw ons geluk. Spoedig kwamen spelers met capaciteiten onze gelederen versterken en 't gelukte ons zoo waar 1916-17 het eerste klasseschap te veroveren. 1916- 17-18 waren dan ook de glansseizoenen. Ik behoef feitelijk ook niet uit te wijden over de Ajax-glorie, zulks is genoeg bekend. De mooiste dag in de Ajax-geschiedenis voor m ij is geweest de dag, dat 't een feit was geworden, dat we 't Ongeslagen Kampioenschap van Nederland behaalden. Tot op heden is ons record nog niet gebroken en ik geloof dat zulks niet spoedig zal gebeuren en mocht 't toch plaats vinden, laat 't dan wederom Ajax zijn. Wat mij het meeste opvalt is, dat in al die jaren, Ajax zijn stijl heeft weten te behouden; ik hoop dan ook dat zulks steeds het geval zal mogen zijn. Ik heb zeer veel genoten bij Ajax, als ik alleen maar denk aan al die buitenlandsche reizen; ik zou van iedere reis wel een boekje kunnen schrijven. Ik denk daar nog steeds met voldoening aan terug. Ik heb in al die jaren met veel plezier aan alles deel genomen; in het bestuur, eleftal-commissie en als speler en aanvoerder, welke laatste functie ik 12 a 13 jaar vervuld heb. Toen ik, ruim vijf jaar geleden bij mijn bedanken als bestuurslid, tot eerelid benoemd werd, was voor mij den tijd gekomen om van alles te scheiden. Er is een tijd van komen en van gaan.Mijn hart is echter nog altijd bij Ajax en ik sla geen thuiswedstrijd over en 'n enkele maal ga ik ook wel mee naar buiten, doch dat is een exceptie. JOOP PELSER.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1932 | | pagina 26