mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm A J A X CLUBNIEUWS - PAG. 169 SOTTERNIJ OF SPOTTERNIJ Overgenomen met toestemming uit De Telegraai" van 4 Mei 1932). DE LOF DER ZOTHEID 4 Mei. Pieterse! Excellentie? Pieterse, heb je verstand van voetbal? Ik sla geen interland-wedstrijd over, Excellen tie1. i Uitstekend, Pieterse, uitstekend. Dat bevordert de broeder- en zusterschap tusschen de volken. Maar dan weet je ook wat de T.C. is, Pieterse, de Technische Commissie? Die stelt de nationale elftallen samen. Precies, Pieterse, precies. Een machtig lichaam en nu lees ik, dat een zekere meneer Van Reenen on deugend geweest is tegen een lid van de Technische Commissie en daarom niet in het Nederlandsch Elf tal mag spelen. Ik weet wat je zeggen wil, Jfieterse dat is een kwestie voor de regeering om zich mee te bemoeien en het heeft me allang verwonderd, dat nog geen enkel Kamerlid ons er een vraag over heelt gesteld, want het geldt hier een nationaal be lang, Pieterse, belangrijker dan de nood der boeren en de kwestie der loonsverlagingen. Wij zijn alle maal wel eens ondeugend geweest in onze jeugd, Pieterse ik ook hier, onder mijn hoofdhaar heb ik nog een lidteeken van een klap met een sabel van een Leidsch politie-agent ik ben er soms nog suf van precies, Pieterse, ik weet wat je zeggen wilt een tikje sufheid kan een aanbeveling zijn voor een minister maar je kunt in dit land tegen alles en iedereen ondeugend zijn alleen niet tegen de T.C., want dit is een machtig lichaam, Pieterse, machtiger dan een der lichamen in ons staatsbestel. Neem een zoo machtig lichaam als de Raad van State. Je zal misschien in gedachten zeggen, dat het wel erge ouwe heertjes zijn die er lid van zijn, maar zoo machtig is het niet of men wil hem afschaffen. Neem de Eerste Kamer, Pieterse. Zou er iets in het land veranderen, als morgen-den-dag de Eerste Ka mer voor goed werd gesloten? Behalve enkele in stellingen hier in Den Haag, zou niemand er iets van merken, tachtig procent der leden ook niet, want zij zijn sinds jaren overleden zonder dat zij het weten. En onze Tweede Kamer! Alle respect, Pieterse, maar heb je ooit zoo'n stel bij elkaar gezien? En wat beteekent de macht van een minister, vergeleken bij die van de T.C.! Een minister kan ter verantwoor ding worden geroepen, kan weggejaagd worden, Pie terse, maar een lid van de T.C.? Machtiger dan die Russische T.K.! Wat gebeurde er in vroeger eeuwen als je ondeugend was tegen den Bloedraad? „Han gen", zei die meneer, die er slapende lid van was en je kon toen beter ondeugend zijn tegen den Bloed raad, dan tegenwoordig tegen de T.C. En ik weet niet wat ik moet antwoorden, als een Kamerlid de vraag stelt: „Waarom speelt meneer Van Reenen van „Ajax", die ongetwijfeld de allerbeste center voor is dien wij hebben, niet in het nationale Neder- landsche Elftal?" Onze regeering durft veel, Pie terse, heel veel, maar tegen de T.C.? Er zijn regee- ringscrisissen om minder ontstaan, Pieterse, om min der. Stel je voor, Pieterse, dat ons nationale leger ten strijde trekt en wij onzen besten generaal thuis laten! Onzen Duymaer van Twist! Wat zou het volk zeggen, Pieterse! Het zijn wel zorgelijke tijden, heel zorgelijk, maar tegen de heeren Lotsy c.s. optreden, neen, Pieterse, neen!. Rookt u „hartverlammertjes"? In kan ze u aanbevelen. Een doosje van tien stuks en u krijgt er een groote „real-foto van den speler uwer keuze bij cadeau. Wat let u? Heele series elftallen en spelers worden zoo de wereld ingeslingerd. En het brein van onze arme jeugd wordt vervuld van die grootheid onzer voet ballers. Wat baat het den ijverigen leeraar, als hij hun bij voortduring voorhoudt, dat professor Lorenz, professor Treub en tientallen anderen behooren tot de namen, die verdienen in eere herdacht te wor den De ruilhandel in foto's en de gelukkige omstandig heid dat zij zich in het bezit hebben kunnen stellen van het conterfeitsel van Kobus Trapper zegt hun heel wat meer. Albums met voetballers, muren be hangen met voetballers, een brein vol voetballers, is het niet jammer, dat men de jongens daarmede ver giftigt! Het is jammer voor de jongens, het is jam mer voor onze sport. Want iemand, die even ernstig nadenkt, zal zoo iets kunnen apprecieeren. Het is een jammerlijke uitwas der reclame om zoo de koopkracht der artikelen te bevorderen. Een speculeeren op iets, dat tot een verkeerden hartstocht is geworden. Het zou de moeite waard zijn eens na te gaan bij welke artikelen men dat fraais aangeboden krijgt. En dan zou ik willen zeggen: spelers, voetballers en allen die voelen voor onze sport, komt tot u zelf! Doet aan dien waanzin niet mee. Werkt samen om aan dat zoo in-verkeerde gedoe een einde te maken; koopt desnoods geen artikelen waarbij men foto's van voetballers cadeau krijgt.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1932 | | pagina 7