PAG. 116 A J A X CLUBNIEUWS DE PERS EN ONS ACHTSTE KAMPIOENSCHAP. v/////////////////////////m^^^ E groote goden der Sportjournalistiek gaven 'n aan gename acte de présance bij de voortzetting van de kampioensserie van ons eerste elftal. De dagbladen hebben kolommen druks aan ons Het Handelsblad kwam met den Ajax-kop in kleurendruk en daaromheen de foto's onzer spelers, gewijd. keurig voor den dag. Ook de „Vakpers" liet zich niet onbetuigd. De Sportkroniek schreef het volgende: BIJ AJAX' ACHTSTE KAMPIOENSCHAP. Voor Ajax is een kampioenschap niets bijzonders meer, want regelmatig als een uurwerk zijn reeds sinds jaren de successen der Ajacieden aaneengerijd, speciaal dan in den naoorlogstijd. Wel had Ajax zich voor den oorlog reeds naar de eerste klasse opgewerkt, maar van het behalen1 van eenigen roem daarin was geen sprake en zelfs volgde weldra een degradatie. Kort daarna is echter een op- marsch begonnen, die welhaast eenig mag heeten in de geschiedenis van het Nederlandsche voetbal. Met een thans al haast legendarisch geworden ploeg, waarin de Pelsers, Couton, Hordijk, Terwee, De Natris, Gupfert, Delsen en Brokman den toon aangaven, is Ajax een paar jaar onbtwistbaar de sterkste club in ons land geweest en waarschijnlijk ook wel de best spelende, die Holland ooit had en heeft opgeleverd. En nu zijn er nadien wel eens korte perioden van inzinking gevolgd, maar steeds weer is een nieuw afdeeling>- kampioenschap daar tusschendoor gekomen om te bewijzen, dat de hegemonie van de Amsterdammers nog altijd niet tot een eind was gekomen. Zoo beteekent de thans verworven eere-titel de achtste en tevens de derde achtereenvolgende; een kampioens-hattrick derhalve, waarop niet veel clubs in on's land kunnen bogen. De zware tegen stand van de de laatste jaren steeds beter worden provinciale kam pioenen is oorzaak geworden, dat Ajax tot dusver „slechts" driemaal beslag legde op de gouden medaille. Dit aantal wordt overigens slechts overtroffen door H.V.V. en Sparta en geëvenaard door Go Ahead. Hegemonie van de Amsterdammers, dat is wel de eerste indruk van de na-oorlogsche periode. Dhr. D. Hans, orize vroegere mede werker, heeft de voetbalgeschiedenis al eens verdeeld in drie tijd perken: die van R.A.P., van H.V.V. en van Sparta. Wij kunnen gerust zeggen, dat wij thans, wat het Westen betreft, al geruimen tijd verkeeren in het tijdperk Ajax en Feijenoord, met dien verstande, dat de Amsterdamsche club daarin over het algemeen de eerste viool gespeeld heeft. Feijenoord b.v. verkeert momenteel in een door de verjongingskuur ingezette overgangsperiode, Ajax daarentegen heeft een elftal, dat weinig of niet onder doet voor de glorieploeg van een dozijn jaren geleden. De positie van Ajax wordt feitelijk het best geteekend door het feit, dat iedere club juist tegen haar het beste beentje voor zet, en dat velen buiten Amsterdam de kampioenen gaarne zien verliezen! Dat is niet het gevolg van naijver, zooals in Amsterdam wel eens gedacht wordt al zal die ongetwijfeld hier en daar wel bestaan maar meer de vaak onbewuste sympathie met de zwakkere. Sympathie voor het spel van Ajax bestaat echter allerwege en zoo mogelijk nog meer voor de speelwijze van Ajax. Al sinds vele jaren genieten de Ajacieden een roep van fairness en sportiviteit, die in derdaad boven allen lof verheven zijn. Juist door hun wijze van spelen vlug, pittig, beweeglijk, aantrekkelijk voor het oog en daarbij ook hun succes hebben de roodwitten onnoemelijk velen aanhangers van de voetbalsport gemaakt. Hun spel is een levende propaganda voor het voetballen geweest, voor het spel, zooals het gespeeld moet worden! Aan wie de eer? Zeer velen hebben tot den roem van de groote Amsterdamsche club bijgedragen. Wij noemden reeds enkele spelers uit een vroegere periode en wij moeten uit dienzelfden tijd ook be stuursleden als Egeman en Grootmeyer noemen. Wij denken verder en vooral ook aan de tegenwoordige spelers, de mannen van de daad. Aan Van Kol, die 36 maal in het Nederlandsche elftal uit kwam, en die nog steeds met Diepenbeek een achterhoede van hooge klasse vormt. Aan den sympathieken spil Anderiesen, aan vaardige spelers als Van Reenen dè man in het tegenwoordige elftal Volkers, Strijbosch, Ten Have, Mulders e.a. en ook aan den puiken doelman en sportman Jan de Boer, die dit seizoen zijn plaats aan een ander heeft afgestaan. Wij denken aan bekwame bestuursleden als Schoevaart, Koolhaas, Oudheusden, Desmit (de laatste vooral in zijn functie van clubblad-redacteur) e.a., wier leiding eveneens tot de voorname positie van de club heeft bijgedragen. Vooral, en meer dan aan wie ook, denken wij aan trainer Reynolds, die met zijn tooverstaf van zoovele verdienstelijke spelers bijzondere uitblinkers gemaakt heeft, maar die bovenal de kracht van de club door de jaren heeft gelegd heeft in het haast spreekwoordelijk geworden ploegverband. Ajax neemt een unieke plaats in ons land in. Zij staat stevig en sterk in de hoofdstad en zij vormt een hechte organisatie, waarin niet alleen de aandacht gewijd word aan het eerste elftal, maar vooral ook aan de reserves. Groot is altijd het aantal kampioens elftallen en over alle, ook die van de laagste aspiranten-elftallen, verheugt de Ajax-familie zich, omdat zij weet, dat daardoor de kracht van Ajax tot in lengte van jaren verzekerd blijft. Geen club zit zoo goed in haar reserves als Ajax; herhaaldelijk is reeds ge bleken, dat zij gerust een aantal wijzigingen in haar hoofdploeg kon aanbrengen, zonder het geheel veel te schaden. Aan de Amsterdamsche club en aan allen, die tot haar tegen woordige positie hebben bijgedragen, bieden wij onze hartelijke ge- lukwenschen aan. AMSTERDAM—BRUSSEL. Op Zaterdag 13 Februari a.s. zal op het Ajaxterrein de wedstrijd AmsterdamBrussel gespeeld worden. Leden en donateurs hebben bij dezen wedstrijd toegang tegen betaling van de belasting. Seizoen kaarten zijn bij bovengenoemden wedstrijd niet geldig. PAASCHTOURNOOI DER A.F.C. „AJAX". Evenals het vorige jaar zullen wij wederom een Paaschtournooi organiseeren; hieraan zullen deelnemen: Ajax, D.F.C. (Praag), D.H.C. (Delft) en „Altona" (Hamburg). VAN DE REDACTIE. Ons volgend nummer zal verschijnen Donderdag 25 Februari. Copie liefst zoo vroeg mogelijk, doch uiterlijk Dinsdag 23 Februari 8 uur aan het Redactie-adres: Brederodestraat 75. CORRESPONDENTIE. Ervé: Ich hab dich einmal gefragt! Ich hab dich zweimal gefragt!! Und dreimal hast du ja gesagtü! En waar is nu het verslag van Hilversum 2Ajax 2???

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1932 | | pagina 10