SPORT EN JOURNALISTIEK, AJAX CLUBNIEUWS - PAG. 39 In de Telegraaf van Maandag 12 October troffen we een verslag van een voetbalwedstrijd aan, dat zulke typeerende uitlatingen bevatte, dat we de verleiding niet konden weerstaan er eenige gedeelten van over te nemen. Voor het gemak zullen we onze aanmerkingen met een cursieven letter ter plaatse tusschen laten zetten. Wij citeeren Het is altijd verkeerd een Hollandschen voetballer een bepaalde spelmethode aan te leeren, vooral wanneer deze niet met zijn aard strookt. Het schijnt nldat de Oostenrijksche oefenmeester van Z F.C. het korte aan- valsspel van zijn landgenooten op de Zaandammers heeft pogen over te brengen. De schrikbarende nederlagen, welke, reeds vóór de competitie in vriendschappelijke wedstrijden werden ondergaan, hebben afdoende bewezen, dat de voetballers nóch de capaciteiten, nóch de ge schiktheid bezaten, om zich een nieuwe spelmethode eigen te maken. (Niet zeer vleiend voor de Zaandammers, en wat dat betreft verschillen we van meening met den schrijver. O.i. zou na een overgangsperiode een beter en aantrekkelijker spelend Z.F.C. te voorschijn zijn gekomen.) Na de debacle trad het ouderwetsche Zaansche spel de tegenpartij geen tijd tot spelen laten weer te voorschijn en het was dan ook het vanouds bekende Z.F.C. dat Feijenoord met bijzonderen grooten vechtlust opwachtte. Hen prettige wedstrijd is het niet geworden, (Hoe is het mogelijk!) wel een spannende. Een wedstrijd, waarin het tempo telkens vertraagd moest worden voor het geven van vrije schoppen. Er zullen misschien men= schen geweest zijn, die den scheidsrechter voor een spelbederver hebben uitgemaakt, maar wij gelooven, dat de heer Wey er zeer verstandig aan deed, om zoo streng op te treden. In gemoedeHeeft de verslaggever er wel eens over nagedacht, wat er in een dergelijke wedstrijd gaat gebeuren, als er eens toevallig een scheidsrechter aangewezen is, die de teugels niet zoo strak houdt? Hij leze dan eens in de Sportkroniek het verslag van H.B.S.—'t Gooi, een wedstrijd op denzelfden dag gespeeld, als de door hem gerecenceerde, doch een, waar de scheids rechter een minder gelukkige dag had. Wij nemen enkele regels over: ,,'t Toppunt werd bereikt toen J. Cohen een bokshouding aannam tegen Ver metten?' En even verder „Nu werd het spel hoe langer hoe wilder en waren ongelukken elk oogenblik te vreezen. Gelukkig liep het nog al goed af Een kapotte broek van Mul, een diepe bloedende snede op Vermetten s knie en een flinke opstopper in de rug van Ophorst; daar bleef het nu bij." Waarom zijn we in Holland eigenlijk zoo inconsequent? Waarom veranderen we onze voetbalvelden niet meteen in arena's voor het houden van stierengevechten Dan weet het publiek tenminste zeker dat het waar krijgt voor zn geld, en dat niet scheidsrechters zooals de Heer Wey de boel in de war sturen Zoo kan het in anno 1931 in een periode dat de kwaliteit van ons spel vrij algemeen als inferieur beschouwd wordt, gebeuren, dat in Nederlandsch meest gelezen Dagblad officieel den raad gegeven wordt zelfs de poging om wetenschappelijk te leeren voetballen achterwege te laten. Welk systeem bij Z.F.C.—Feijenoord overheerschte blijkt wel uit de volgende zin van het verslag: „En het spel was dikwijls zoo „open' dat de combU natie niet meer sloot." En die spelmethode waarbij afbreken nr. 1 is, die zoodanig van karakter is dat alleen strenge scheidsrechters in staat zijn zulk soort spel binnen de perken te houden, en ten slotte niet anders biedt, dan een soort kick and rush, die spelmethode wordt bij ons verheerlijkt. 't Is te hopen dat de clubbesturen en spelers wijzer zullen zijn dan de verslaggevers Men begrijpe mij goed: de namen van de genoemde vereenigingen komen alleen daarom in dit stukje voor omdat zij nu eenmaal bij de verslagen hooren waaruit ik geciteerd heb. Wij kiezen bijv. geen partij in de kwestie wie de schuldigen waren in detl wedstrijd H.B.S.—'t Gooi. Wij constateeren alleen dat er legio wedstrijden zijn die men niet voor zn genoegen speelt en dat het zoover ge* komen is daaraan is óók de pers schuldig en dat is jammer. Ter overweging leggen we de Heeren hier de meening voor van A. W. Verlegh, Bestuurslid van N.A.C., speler van haar eerste elftal en oud»internationaal. Deze schreef in de N.A.C. klok het volgende „En het is dan ook onze eerlijke overtuiging dat hoe meer elftallen zich door de vechtmethode en destructie speelwijze zich naar voren dringen, hoe meer ons spelpeil vermoord wordt. Dat is een opmerking uit de praktijk die den Heeren Journalisten te denken moet geven. Ook de diverse verslagen van de Zondag j.l. gespeelde wedstrijden vormen weer 'n leerzame lectuur. Wij citeeren alléén uit De Courant, Het Volk, De

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 7