PAG. 4 - A J A X CLUBNIEUWS JEUGDVOETBAL. Ik heb nog wat copy noodig, schrijft Adé, pen dus een artikel overlaten we zeggenjeugdvoetbal, schrijf duidelijk en vooral een beetje sappig hè, fran keer de envelop voldoende, en wee je gebeente als je een taaifoutje maakt, want dan krijg je op de e.v. Alg. Vergadering een interpellatie, die je je betrekking wel eens kan kosten. Je snapt zeker wel dat het uiterlijk morgen bij den drukker moet zijn. Aan zoo'n innemende invitatie kan ik helaas geen weerstand bieden, gauw een extra punt aan m'n blei- stift en nou allemaal de kamer uitwant Pa moet schrijven. Jeugdvoetbal, wat een heerlijke, frissche bekoring gaat hiervan uit. Ja, de jongelui hebben het tegen woordig een stuk gemakkelijker dan vroeger, toen we zelf het veld eerst speelklaar moesten maken. Toen heb ik mezelf wel eens afgevraagd, waarom de boeren de koeien niet zindelijk maakten, of de boerin niet min stens voor luiers kon zorgen. En die goalpalen heien, vooral als de grond een beetje bevroren was, nou dat was ook een warm werkje hoor. En zonder pomp het bruine monster opblazen, ik moet er niet meer aan denken. Maar ik gun den boys hun mooie velden, hun prima materiaal, hun echten scheidsrechter, hun douche etc. etc. van harte hoor. Kijk eens naar die parmantige gezichten als de Klein-maar-Dapper-garde's het veld instappen, 't Is waaratje net echt. Onwillekeurig pen ik Hoe zalig als de Ajax-kiel, Nog om de schouders glijdt, Die heerlijk onbezorgde jeugd, Dien fijnen voetbaltijd, Parmantig stapt hij op het veld, Zijn club, zijn Ajax speelt, Ach waren we maar samen rijk, Wat hij zich nu verbeeldt. Wat wordt er bij de jongeren soms een aardig balletje getrapt. Ik behoor niet tot de nurksen, die zweren bij den goeden ouden tijd; je ziet hier Zondags morgens voetbal, dat heusch het aankijken overwaard is. En dan die dolle vreugde, als er een goal gemaakt wordt. Kom dat toch meemaken, Ajacieden. Met nadruk wil ik den jongeren spelers op het hart drukken, steeds te bedenken, dat zij voor hun plezier spelen, en dat de tegenpartij er precies zoo over denkt. Blijft dus zoowel bij nederlaag of overwinning precies dezelfden, en toont, dat je ook een nederlaag kunt verdragen. Bedenkt bovenal, dat voetbal slechts ont spanning is, en studie of werkzaamheden hoofdzaak, welke onder geen enkele voorwaarde door de beoefe ning van onze mooie sport nadeel mag ondervinden. Ook het trainen met oudere spelers acht ik voor de jongeren beslist een nadeel, daar er dan meestal te zware eischen aan de spieren gesteld worden, die juist een negatief resultaat op zullen leveren. En denkt er steeds aan, dat je in voetbal eigenlijk nooit volleerd bent, steeds weer voor nieuwe moeilijkheden en ver rassingen, puzzels staat, die alleen door een regel matige training en goed je hersens gebruiken zijn op te lossen. Als je ons eerste elftal ziet spelen, let dan eens goed op den speler, die dezelfde plaats inneemt als jezelf en kijk hem de kunst af en bespreek een en ander met je vriendjes. Van de Adspiranten gaan we naar de Junioren, en in deze afdeelingen wordt soms zeer goed voetbal gespeeld Bij deze zestien- en zeven tien-jarige knapen zien we een spelopvatting, die het beste voor de Ajax-toekomst doet hopen. Bal-controle, koppen, combineeren, schieten enz is af en toe uitstekend, alleen de ausdauer laat nog dikwijls wel wat te wenschen over. Ik meen dat wij in onze jeugd physiek sterker waren, maar mis schien kwam dat wel, omdat wij veel en veel meer oefenden. Want bijna ieder vrij kwartiertje werd aan voetbal besteed, en het peil van b.v. de Schoolwed- strijden vroeger, stond een stuk hooger dan dat van de laatste jaren. Waar ons reservemateriaal uit deze categorie spelers moet komen, zou ik er persoonlijk veel voor voelen, deze jongelui nog een jaar langer in de Junioren afd. te laten spelen, en dus de leeftijdsgrens op uiterlijk achttien jaar te stellen. Nu komt het herhaaldelijk voor, dat jonge, veelbelovende spelers, van wie men als oud-speler hooge verwachtingen koesterde, in andere elftallen tegenvallen, alleen om dat zij physiek nog niet sterk genoeg zijn. Waar we een uitstekenden trainer hebben, kan ik de jonge garde niet genoeg op het hart drukken, geregeld te komen trainen. Jong geleerd is oud gedaan, zegt het spreek woord, en ons mooie spel wint aan bekoring, als je het kunt beoefenen niet alleen met een getrainde body, maar er ook de fijne puntjes aan kunt brengen. Wel zijn er tegenwoordig aardige boekjes in den handel, die je theoretisch de fijne kneepjes bij willen brengen, maar er gaat nu eenmaal niets boven de praktijk. Een mooi veld, een fijnen bal, een goeden leermeester, komt jongelui, onze vereeniging moet voor iederen flinken boy een voetbal-luilekkerland zijn. De belangstelling voor het jeugdvoetbal laat helaas nog wel wat te wenschen over, wat héél jammer is. Toe Ajacieden, gaat Zondagsmorgens eens naar onze velden, en ziet de Ajax-keien in spé eens in actie. Bijna steeds wordt U wat goeds geboden, en dat U van Uw

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 4