OVERZICHT VAN HET SEIZOEN 1930-1931. 6 CLUBNIEUWS DER A.F.C. AJAX. E resultaten door onze kranige Ajax- 1 elftallen in het afgeloopen seizoen behaald, E M noodigen een clubblad-redacteur als 't ware uit tot 'n nabeschouwing. En als dan bovendien de secretaris van de elftalen-commissie met zoo'n om eens 'n makelaarsuitdrukking te gebruiken hecht en wel doortimmerd cijferwerk voor den dag komt, als dezer dagen van het schrijfbureau in de 3e Helmersstraat 47B, naar het overeenkomstige meubelstuk in de Brederodestraat 75 verhuisde, dan verdwijnt het laat ste spoortje twijfel of je al dan niet nog eens wat napraten zal over het afgeloopen seizoen. Jan Elzenga's machtig cijferrapport, dat 14 pagina's folio beslaat, geeft een volledig overzicht van wat onze elftallen gepresteerd hebben en demonstreert op sobere doch tevens indrukwekkende wijze de kracht, die van ons goede oude Ajax uitgaat. Het was ondoenlijk het geheele cijferwerk in het clubblad af te drukken en we hebben ons bepaald tot overname van nevenstaand totaal overzicht van het geen onze elftallen te zamen gepresteerd hebben. Ons eerste scoorde 104 doelpunten alléén voor de „Ge wone"' en Kampioenscompetitie en het totaal dat alle doelpuntenhongerige Ajacieden bij elkaar schopten in de competities bleef slechts weinig van de duizend verwijderd, n.l. 985. Nemen we in aanmerking, dat zoowel de Ajax c-jun., als adspiranten hun laatsten wedstrijd niet ge speeld hebben, daar deze niet meer van belang waren, dan kunnen we, gezien het feit dat deze knapen de voor de tegenstanders minder prettige gewoonte er op na hielden er nogal op los te scoren, rustig zeggen dat de capaciteit der Ajax-aanvallers in 1000 goals uitgedrukt kan worden. Gaan we thans van deze algemeene inleiding over tot systematische bespreking der elftallen dan moeten we beginnen met onze „Meisterelf". Als we de reeks competitiewedstrijden zoo ons ge heugen eens laten passeeren, dan denken we eerst aan het weifelende begin in de twee eerste wed strijden tegen Stormvogels en H.D.V.S. De eerste wedstrijd waarin ons eerste haar volle kracht ont plooide, was tegen 't Gooi, v. Reenen in prachtvorm spelende, scoorde drie sublieme doelpunten. In den volgenden wedstrijd, uit tegen D.F.C., kwam de eerste tegenslag. Piet van Reenen bekwam 'n enkelblessure, die hem weken lang tot gedwongen rust noodzaakte en later, toen Piet het geleidelijk weer probeerde, hem toch nog zóó ernstig belemmer de in z'n spel, dat we eerst in de laatste kampioens wedstrijden onzen centervoor weer geheel in z'n ouden vorm aan 't werk konden zien. De strop was nog grooter door het feit dat de uitwedstrijd tegen het leidende Z.F.C. voor de deur stond en toen bovendien Wim Anderiesen per sé niet gemist kon worden voor het bewaken van Amsterdam, trokken we verzwakt en met sombere voorgevoelens naar Zaandam. Het pessimisme bleek echter voorzoover het de speelsterkte van ons elftal betrof, overdreven. Het was van beide zijden een goede wedstrijd, doch het meer dere geluk dat Z.F.C. met haar aanvallen had, koste ons, nadat we met 10 en 21 de leiding hadden gehad toch de overwinning. Vijf minuten voor het einde scoorden we in ons eigen doel en hielpen de Zaankanter op goedkoope wijze aan twee puntjes. Teleurgesteld trokken de duizenden Mokumsche supporters weer naar huis. Ajax' spel in den volgenden wedstrijd tegen H.B.S. was niet overtuigend, ondanks de geboekte 31 over winning. Den 4en December kwam er echter kente ring in ons spel. Excelsior werd door ons eerste met 42 op eigen veld geslagen. Met dezen wedstrijd was 'n spelperiode ingeluid, die alom bewondering wekte. In onweerstaanbaren vorm spelende won Ajax* in de laatste maand van het jaar wedstrijd op wedstrijd. Een nieuw Nederlandsch record werd gevestigd AjaxV.U.C. 170, de grootste overwinning ooit in de eerste klasse behaald! Een niet minder vermeldenswaard feit was de 10—2 overwinning op P.S.V. in vriendschappelijken strijd. De wedstrijden van Ajax werden „Oases in den voetbalwoestijn" genoemd en aan de lofuitingen aan Ajax' adres in de sportpers kwam geen einde. Toch was een reactie op komst. Op het beslissende moment, de wedstrijd van het seizoen, AjaxZ.F.C., begon Ajax aan vorm in te boeten. Slechts 'n 11 gelijk spel werd ons deel en met 'n gelijk aantal punten als Z.F.C., doch met 'n schijnbaar zwaarder programma voor ons, scheen Ajax' kans op de eerste plaats twijfeldachtig. Vooral de magere 10 overwinning op H.F.C. deed de hoop op 'n nieuw Ajax-kampioenschap aanmerkelijk dalen. Wij voor ons zagen de zaken echter niet somber in.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 7