WAT MEN IN EINDHOVEN ZEGT VAN P.S.V.-AJAX. CLUBNIEUWS DER A.F.C. AJAX. 33 Het Eindhovensch Dagblad schreef: P.S.V. OOK THUIS DOOR AJAX GEKLOPT. De Zuidelijke kampioenen thans uitgeschakeld. Timeo Ajacides et dona ferentes. Ik vrees de Ajacieden ook al brengen ze geschenken. Deze woorden uit mijn gymnasium studie tijd schoten me^estijds te binnen, toen een Ajax' bestuurslid P.S.V. kwam huldigen bij het behalen van het Zuidelijk kampioenschap en daarbij ronduit zeide wat trouwens volkomen zijn recht was - dat hij wenschte, dat Ajax den kampioenstitel van Nederland zou veroveren. Deze wensch is nog wel niet in vervulling gegaan, maar er bestaat een bijzondere goede kans, dat de Amsterdammers met hun 12 punten het kunnen halen; want de mogelijkheid is volstrekt niet uitgesloten, dat de Rotterdamsche kampioen bij een van hun drie resteerende wedstrijden n.l. tweemaal tegen Go Ahead en eens tegen Velocitas te Groningen struikel eh, waardoor zij de twaalf punten niet meer kunnen bereiken en als ze ze bereiken, is een beslissingsmatch noodzakelijk. In dat geval geven we den Amster dammers de beste kans op succes met hun kranige voorhoede, want de Westelijke grootbladen kunnen met recht trotsch zijn op deze voorhoede. Zij beschikt over een aantal scherpschutters, die den toeschouwers op magnifiek spel hebben vergast. Heusch! de Ajax- voorhoede is van de beste kwaliteit, die in het Nederlandsche voet bal denkbaar is. Zij doet ons denken aan de voorhoede, waarover P.S.V. bij de vorige kampioenswedstrijden beschikte. Ajax' voorhoede verstaat de kunst om zelfs van de geringste kansen te profiteeren. Zij was veel vlugger dan die van P.S.V. en bovendien was zij veel schotvaardiger. Maar wat wij vooral in Ajax' voorhoede moeten bewonderen is haar technisch hoogstaand spel, een spel, dat zelfs tegenover de sterkste verdediging succes moet opleveren, vooral als de tegenstander de domheid begaat zich in de verdediging terug te trekken en den tegenstanders gelegenheid geven tot ontplooiing van haar open spel. Het was keurig open spel, wat Ajax' aanvalslinie ons te zien gaf. Zoo ooit dan is bij dezen wedstrijd gebleken, dat een goede middenvoor wonderen kan doen. Een middenvoor kan soms de ziel van den wedstrijd zijn. Van hem wordt gevergd, dat hij de kunst verstaat van spel ver deeling. Mooier spelverdeeling dan van Reenen ons te zien gaf hebben we maar zelden aanschouwd. Steeds bleef hij een tikje achter en plaatste het met wiskundige zekerheid naar de vleugel spelers, die steeds op de plaats stonden, waar zij hoorden te staan om voor de verdediging der tegenpartij de hachelijkste situaties te scheppen. Van Reenen doet ons denken aan Paffen van Bleijerheide; ook een klein snel spelertje, dat met den bal weet te goochelen en onfeilbaar overzet naar links of naar rechts. De kleine Ajaxied komt telkens zeer onverwacht opdagen en het schijnt, dat hij een schier magischen invloed heeft op de andere voorhoede spelers. Schubert lijkt ongevaarlijk, doch wie zijn optreden nauwkeurig be spiedt, zal spoedig ontdekken, dat hij de kunst verstaat om zijn tegenstanders op soms eingenaardige wijze onschadelijk te maken; hij maakt daarbij niet zelden gebruik van zijn heupen, waartoe zijn lang postuur zich heel gemakkelijk leent. Zijn afrekenen met kleinere tegenstanders bracht ons onwillekeurig een Piet Stevens van Wil lem II in herinnering, ook een speler, die destijds voor de Tilburgers menige zege heeft helpen bevechten. Het was van de P.S.V.-ver- dediging niet goed gezien, dat zij bij de talrijke corners van Ajax juist dezen langen speler zoo vaak vrij liet staan. Dit is P.S.V. dan ook eenmaal noodlottig geworden. Schubert vindt in Volkers zijns gelijke, terwijl de vleugelspelers zich geheel aan het spel van het binnentrio aanpasten. Steeds legde het geheele aanvalsquintet een bewonderingswaardige snelheid aan den dag; aanvankelijk dach ten wij, dat de Amsterdammers in den beginne wat te hard van stapel liepen, doch spoedig bleek, dat zulks geenszins het geval was. De Amsterdammers beschikken over jonge krachten, die even als de P.S.V. anderhalf uur voor de volle honderd procent Aus dauer aan den dag weten te leggen. Ook dat was voor P.S.V. een nadeel, vooral nadat zij een belangrijken achterstand moest inhalen. Feijenoord bijvoorbeeld zwichtte tenslotte voor het meerdere uit houdingsvermogen der P.S.V.'ers. Maar eigenlijk kan deze wed strijd absoluut niet vergeleken worden met dien tegen Feijenoord. P.S.V. is begonnen met een absoluut verkeerde speltaktiek te vol gen. Zij toonde zich bang en trok zich terug in de verdediging daarmede de tegenpartij voortdurend vrij spel gevende. Het zij nog eens herhaald, dat de beste manier van verdedigen is en blijft aan vallen. P.S.V. viel in den beginnen absoluut niet aan. De midden linie vatte haar taak verkeerd op. Zij liet de voorhoede in den steek. Schoot de voorhoede van P.S.V. tekort in spelverdeeling, de middenlinie hielp althans in de eerste helft geen steek om aanvallen op te zetten. Hoe verkeerd deze speltaktiek was bleek na de her vatting, toen de geheele P.S.V. ploeg met kracht en met succes naar voren kwam en het spel geheel in handen nam. Toen echter .miste P.S.V.'s voorhoede, wat Ajax aanvalslinie in zoo groote mate bezit: de finishing touch, de spelverdeeling, het open spel en het feilloos schot. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De Redactie van het Eindhovensch Sportblad schreef in haar Overzicht het volgende: P.S.V. uitgeschakeld. De grootste en belangrijkste wedstrijd van het geheele seizoen. P.S.V.-Ajax is in een onverwachte P.S.V. nederlaag geëindigd. Met liefst 52 moesten de lichtmenschen de meerderheid der Amsterdammers erkennen. Hierdoor werd P.S.V. definitief uitge schakeld voor het kampioenschap van Nederland en voor het eerst sedert jaren, verhuisd dat nu nog eens naar het Westen. Het is nog niet zeker te zeggen, wie kampioen zal worden, doch wij geven voor de kansen van Ajax meer, dan voor die van Feijenoord. Weliswaar hebben de Rotterdammers hun lot in eigen handen en indien zij alles winnen komen zij nog één punt boven Ajax, doch het programma ziet er niet naar uit, dat dit zoo maar gebeuren zal. Naar alle waarschijnlijkheid zal Feijenoord hier of daar nog wel een puntje laten. Zij moeten nog twee keer tegen Go-Ahead en nog uit naar Velocitas en o.i. zit daar nog wel een verliespuntje aan. Dan draait het uit op een beslissingswedstrijd. Het is echter niet te hopen dat het zoover komt, want dan zullen wij misschien nog eens kunnen spreken van een midzomernamiddagkampioens- voetbalwedstrijd. Het is al laat genoeg en het wordt tijd dat de zomersporten een goede beurt krijgen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 34