PERSOVERZICHT 18 CLUBNIEUWS DER A.F.C. AJAX. Natuurlijk zijn er vele waardeerende woorden in de afgeloopen weken aan ons gericht. Alle uitingen van de diverse dag- en sportbladen overnemen zou echter den lezer te veel herhalingen bieden. Wij meenden ons daarom te moeten beperken tot de twee onderstaande artikelen, wat echter niet zeg gen wil dat wat anderen schreven, door ons minder gewaardeerd wordt. ,,De Sportkroniek" HET LANDSKAMPIOENSCHAP IN GOEDE HANDEN. Ajax is dus kampioen van Nederland geworden en het lijdt geen twijfel, dat de eeretitel daarmee in goede handen gekomen is. Wij wenschen den Amsterdammers van ganscher harte geluk met hun succes, dat bereikt is na een buitengewoon mooi seizoen. Nakaarten over de vraag of Ajax sterker is dan Feijenoord heeft geen zin. 't Zijn allebei sterke clubs, deze twee, die na den oorlog in het Westen den toon hebben aangegeven op dezelfde wijze als H. V. V. en Sparta het voorheen deden. Onze persoonlijke meening is, dat een vergelijking tusschen beide clubs in topvorm iets ten gunste van de Amsterdammers uitvalt, vooral doordat hun ploegverband, hun team work, bijna altijd beter is dan van welke club ook. Deze eigenschap, die 't spel van Ajax altijd zoo aantrekkelijk maakt, omdat er iets vlots en geestigs in zit, is gegrond vest in de roemrijke periode van 19161919, toen de Amsterdamsche club, voor den oorlog na 'n onbeteeke- nende eerste klasse periode naar de tweede klasse ge degradeerd, met 'n grootendeels vernieuwd, prachtig elftal regelrecht van die klasse naar 't landskampioen schap marcheerde. Zij heeft dat tweemaal achtereen behaald, in 1918 en 1919, de laatste maal zonder 'n enkele nederlaag te lijden! Nadien is 'n reactie niet uit gebleven, maar het toen gevestigde spelkarakter is 'n prestatie, 'n landskampioen waardig en dat is steeds gehandhaafd gebleven, zelfs in de enkele vrij zwakke seizoenen, die tusschen de vele goede en zelfs heel goede doorgemaakt werden. Nog eenige malen is Ajax afdeelingskampioen geweest, doch tot 't lands kampioenschap heeft zij 't niet meer kunnen brengen, ondanks het feit, dat herhaaldelijk haar spel algemeen beter geacht werd dan van de club, die den titel be haalde. Het verschil met 't vroegere kampioenselftal was echter, dat er in de latere periode minder kracht van de ploeg uitging. Zelfs van 't tegenwoordige elftal kan dat nog eenigszins gezegd worden, maar voor 't overige was 't spel altijd zóó goed en een paar maal zóó schitte rend, dat herhaalde malen vergelijkingen met de ploeg van 1919 gemaakt werden. Er kwamen echter lichte in zinkingen voor, die aanvankelijk zelfs 't afdeelings- kampioenschap niet geheel zeker maakten en toen in de kampioenscompetitie aanvankelijk geen bijzonder spel vertoond werd, scheen zij spoedig uitgeschakeld en leek de strijd te zullen gaan tusschen P.S.V. en Feijen oord. Toen heeft Ajax 'n schitterende prestatie verricht, 'n prestatie die wellicht slechts haar weerga vindt in den zegetocht van 19181919 toen de tegenstand relatief veel minder was dan tegenwoordig! door in acht dagen tijds achtereenvolgens tegen Go Ahead, Feijen oord en P.vS.V. in totaal vijf punten te behalen. Dat was 'n prestatie, 'n landskampioen waardig endat is Ajax dan ook geworden, zij 't dan door 'n struikeling van Feijenoord. 't Kampioenschap is verdiend, vol komen; 't is beland bij 'n mooie, sterke club, 'n echte kampioenclub. 't Zegt toch wel wat, dat alle vier elf tallen, welke in de K.N.V.B. uitkomen, kampioenen zijn en daf ook 't hoogste A.V.B.-elftal en drie juniores- ploegen de eerste plaatsen veroverd hebben. Dat alles bewijst, dat de Amsterdammers 'n schitterende, benij denswaardige positie in ons land veroverd hebben. Die positie is oorzaak, dat geen club in 't gansche land zoo populair is als Ajax, maar tevens, dat zij inderdaad benijd wordt. Maar al zal menigeen op grond daarvan wel eens verheugd zijn over 'n nederlaag van Ajax dit seizoen is daarvoor maar tweemaal gelegenheid ge weest; tegen Z.F.C. en Feijenoord! geen mensch zal kunnen ontkennen, dat de Amsterdammers voetballen in den waren zin van 't woord. Elke grofheid in hun spel is vreemd; 't is, vooral in de tegenwoordige samen stelling 'n uiterst faire ploeg, 'n sieraad van 't Neder- landsche voetbal! Bij herhaling is bij vroegere gelegenheden de ge schiedenis van Ajax in ons blad naar voren gehaald, waarbij de namen van vele verdienstelijke mannen ge noemd zijn, In onze Amsterdamsche rubriek van heden komt trouwens 'n kort stukje Ajax-historie voor. Wij willen er hier slechts op wijzen, dat Ajax veel aan haar voortreffelijken oefenmeester Reynolds te danken heeft, dat Koolhaas, Schoevaart en Oudheusden de meest be kende der tegenwoordige bestuursleden zijn en dat van 't elftal, dat dit seizoen gespeeld heeft, De Boer en Van Kol in de laatste periode van ons voetbal 'n belangrijke rol hebben gespeeld en dat voorts Anderiesen, Diepen beek, Volkers en Van Reenen wel 't grootste aandeel in 't thans behaalde kampioenschap hebben. Ajax kan nu rusten en feest vieren, 't Komt ze toe!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 19