CLUBNIEUWS DER A.F.C. AJAX. 145 Waarde Vriend Goalpaal! Art. 9: Het is verboden een speler opzettelijk te doen vallen, pogen te doen vallen, te slaan, of op dezen te springen. Geen speler, uitgezonderd de doelverdediger binnen zijn straf schopgebied, mag den bal opzettelijk met de hand of arm aanraken. Je ziet, houten kameraad, ik val met de deur in huis. Nu moet je niet denken, dat wat ik heb opgenoemd, alles is wat er in art. 9 staat, neen vriend, er is nog veel meer, maar ik zal je dit artikel lepelsgewijs toedienen, want anders ben ik bang, dat je er duizelig van wordt. Lees den regel nog eens goed over en dan vind je er twee begrippen in, die je bij de regels voor gewone vrije schoppen tegen reglementsovertredingen verkeerd ingooien, buitenspel enz. niet aantreft, n.l. opzettelijk en pogen. Een speler, die den bal over eigen verdedigingslijn werkt, veroorzaakt altijd corner, of hij het met moedwil doet of niet. Een speler, die echter hands maakt, is alleen dan strafbaar, als het met opzet gebeurd is. Als bijv. Anderiesen den bal vallende voor iemands voeten wegtrapt, en de tegenstander valt dan over Anderiesen's uitgestoken been, dan is dat géén freekick. Immers Anderiesen wilde den bal spelen en het feit dat de tegenspeler daardoor komt te vallen, is als een bijkomstige, zij het dan ook onaangename omstandigheid te beschouwen. Als tegenhan ger van dit voorbeeld zullen we nog een ander aanhalen. Als bijv. Van Kol (wat natuurlijk nooit gebeurt) iemand zou pogen te doen vallen, door bijv. plotseling zijn been uit te steken, doch de tegenstander ziet het bijtijds en springt er over heen, dan kan dat toch voor den scheidsrechter voldoende reden zijn om te straffen. De kwestie of een overtreding al dan niet opzettelijk gebeurt, zal altijd aanleiding geven tot meeningsverschillen. Ook met de z.g. reflexbewegingen dient rekening te worden ge houden. Wanneer een speler plotseling den bal in zijn gelaat ge schoten zal krijgen, zal hij dat dikwijls voorkomen door zijn gezicht met de handen te bedekken. Zoo'n beweging is te vergelijken met het dichtknijpen van de oogen bij een plotseling naderend voorwerp. Waar '.n reflexbeweging geheel onafhankelijk van den wil van den betrokken persoon gebeurt, dient daarvoor niet gestraft te worden. Als opzettelijk moet worden beschouwd: beentje lichten, haken, zich plotseling voor of achter iemand laten vallen, en het plotseling uitsteken van een been, niet met de bedoeling den bal te spelen, Ik geloof, dat ik dat wel niet nader hoef toe te lichten, dus gaan we verder. Een speler mag z'n handen niet gebruiken om een tegenstander vast te houden of te duwen. (Dat vinden sommige spelers heel jammer). Aanvallen is geoorloofd, doch het mag niet op gevaarlijke of ruwe wijze gebeuren. Hier naderen art. 9 en art. 13 (Gevaarlijk spel) elkaar. Ik meen te mogen veronderstellen, dat bij bewust gevaarlijk spel voor art, 13 gestraft moet worden. Een speler mag niet van achteren worden aangevallen, tenzij hij opzettelijk 'n tegenstander hindert. Als bijv. een back van de tegenpartij Van Reenen tracht te be letten den bal te spelen, door zich voor hem te plaatsen, dan heeft Van Reenen het volste recht z'n tegenstander in den rug te duwen, mits hij daarbij geen handen of armen gebruikt. Hiermede zijn we door art. 9 heen. Alle overtredingen worden gestraft met 'n vrije schop waaruit direct gedoelpunt mag worden, en die genomen wordt vanaf de plaats waar de overtreding begaan werd, tenzij de overtreding plaats vond in het strafschopgebied der overtredende partij. In het laatste geval moet een strafschop toegekend worden. Penalty! Op zoo n moment vergeet Sam Tump aan z'n sigaar te trekken. Egeman de finantiëele commissie, Adé Fluitje Fleuron, dan zinkt 'n Paleis Raadhuiskwestie in het niet. De jongens achter me zijn muisstil en ik heb zelfs hooren beweeren, dat de dames op de tribunes bij zoo'n gelegenheid sprakeloos waren, maar dat lijkt me toch wel heel sterk. Maar ter zake, de strafschop wordt genomen vanaf het strafschoppunt. Je weet als Toon de lijn getrokken heeft (met een kruiwagen met kalk), dan gaat ie op 11 Meter afstand midden voor de goal staan, slaakt 'n diepe zucht, en gooit 'n klodder kalk neer, waarna hij dan zichtbaar onder den indruk weggaat. Nou, die klodder kalk, dat is het strafschoppunt, en daar wordt de bal bij 'n penalty gedeponeerd. Nu beginnen de moeilijkheden, want 'n goede penalty moet aan heel wat eischen voldoen. De Keeper moet op de lijn staan en mag z'n voeten niet bewegen vóór de schop genomen is. Alle spelers, behalve de speler die de schop neemt, en de doel verdediger, moeten buiten het strafschopgebied en minstens 9 Meter van den bal staan: De bal moet naar voren worden getrapt. Evenals bij elke vrije schop mag de speler die de schop neemt, het leder niet weer aanraken voor zulks door 'n ander gedaan is. Overtredingen van de laatste twee gevallen worden gestraft met 'n vrije schop. In de andere gevallen (te vroeg inloopen van den keeper, of andere spelers) moet de scheidsrechter de schop over laten nemen, tenzij hij daardoor de overtredende partij zou bevoor- deelen. Als bijv. Ajax de schop neemt, en scoort, doch de keeper is te vroeg uitgeloopen, zou het natuurlijk onzin zijn de penalty over te laten nemen. Is echter een der Ajax-spelers te vroeg ingeloopen en de bal zit dan moet de schop opnieuw genomen worden. Tenslotte wil ik je nog vertellen, dat de penalty de eenige vrije schop is waarvoor verlengd mag worden. Als bijv. 'n paar seconden voor tijd een strafschop veroorzaakt word, mag de scheidsrechter zooveel langer laten spelen dan voor het nemen van de schop noodig is. Echter alleen voor de schop zelf als bijv. de keeper den bal terugslaat en er wordt uit den terugkomenden bal gedoelpunt, is dat niet geldig. Er is slechts een uitzondering voor gemaakt, en wel als de keeper den bal gedeeltelijk voor de doellijn stopt en het leder dan toch nog in het doel rolt. In dit geval moet goal gegeven worden. Intusschen is het een feit, dat 'n penalty 'n zéér zware straf is en vooral bij overtredingen in het strafschopgebied op momenten, dat geen redelijke scoriagkans aanwezig is min of meer onredelijk. Zeer dikwijls zal men dan ook zien, dat de scheidsrechter in zulke gevallen doet „alsof z'n neus bloedt" of 'n gewone vrije schop laat geven op den rand van het strafschopgebied, terwijl ieder en waarschijnlijk ook de arbiter zelf weet, dat de overtreding in de penaltyruimte heeft plaats gevonden.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 11