OUDE DOOS \r~ CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX 31 uim een jaar geleden kwamen we door onzen eere-voorzitter Dade in het bezit van de gebonden jaargangen van het Sportblad vanaf 1900, het oprichtingsjaar van Ajax, tot 1915, en stelde deze gift ons in staat aan de hand van authentieke gegevens een wat men zou kunnen noemen de vaderlandsche geschiedenis van onze club te schrijven, en bovendien vooral de jongeren iets mede te deel en uit het grijze verleden van het voetbalspel. In 1900 bestond de Nederl. Voetbalbond in het Wes ten uit een eerste klasse van 8 clubs, 4 tweede klassen van 5 of 6 clubs en een 3de klasse van 6 clubs. Het Oosten werd vertegenwoordigd door 1 eerste klasse van 7 clubs en 2 tweede klas afdeelingen van resp. 4 en 5 clubs. Het Zuiden had alleen één tweede en één derde klasse van 5 clubs elk en het Noorden alleen een tweede klasse van 3 clubs. In totaal bestond de N.V.B. uit 52 vereenigingen. In Amsterdam bestond de Amsterdamsche Voetbal bond uit 12 clubs, verdeeld in één le klasse en drie tweede klassen. Ajax werd ingedeeld, dit werd eerst 12 October gepubliceerd, in de Afdeeling II B met R.F.C. II, D.O.S.B. en Volharding III. De competities van den N.V.B. vingen eerst aan 7 October, die van den A.V.B. een week later. Het wedstrijdprogram van den N.V.B. bevatte op een drukken Zondag 22 wedstrijden, dat van den A.V.B. 3. Even wrijft men zich de oogen uit, dat Sparta (Rotter dam) een wedstrijd van Ajax (Leiden) verliest met 5-0, wegens weigering om te spelen onder de hoede van den aangewezen scheidsrechter! Op 19 October treffen wij in het Sportblad het eerste clubbericht van Ajax, lui dende: „A.s. Zondag 21 Oct. competitiematch Ajax I versus Volharding III op Ajaxterrein, in de Buiksloter- ham; 15 minuten van 't Tolhuis, gelegen aan den Mid denweg. Heeren leden van Volharding worden op ver toon van diploma tot het terrein toegang verleend." Goed dat er toen nog geen AjaxBI. Wit-wedstrijden bestonden! In het volgende clubbericht wordt het resul taat van den wedstrijd als volgt gepubliceerd: „De match Ajax versus Volharding verloren wij met 3 tegen 2 goals. Ajax speelde met 1 invaller, daar de heer A. v. d. Laan door ongesteldheid verhinderd was aan den match deel te nemen, waardoor wij links aan kracht ver loren. Zondag 28 Oct. competitie-match versus D.O.S.B. en de gebruikelijke invitatie." Deze wedstrijd leverde Ajax haar eerste competitiepunt, resultaat 3-3. Op 18 Nov. winnen wij van A.F.C. II met 3-1. A.F.C. blijkt echter een speler van het 1ste elftal mede te heb ben laten spelen en wordt dan ook door den A.V.B. beboet met 2.50. Dit feit geeft naderhand aanleiding tot een heftig dispuut. Echter voor wij verder gaan de Ajax-geschiedenis te vertellen, eenige woorden over de voetbalpers in die dagen. Er bestond slechts één blad, dat zich speciaal bezig hield met voetbal, n.l. Het Sport blad, tevens officieel orgaan van den N.V.B. Uit de groote steden leverde een amateur journalist wekelijks een correspondentie, meestal een verslag van den op den afgeloopen Zondag gespeelden wedstrijd; maar daar de correspondent in den regel zeer nauw verbon den was met de vereeniging, wier wedstrijden hij ver sloeg, kreeg men wekelijks intieme clubbelangen en nieuwtjes te lezen. Alleen het eigenaardige was, dat Amsterdam geen eigen correspondent had. En dan had den wij nog de „Ingezonden Stukk.en"-rubriek, die pa gina's plaatsruimte innamen, waarin men elkaar onge zouten de waarheid vertelde. Schreven wij hierboven, dat Amsterdam geen eigen correspondent had; wij had den iets beters, waar men in geheel Nederland op ja- loersch was. Wij hadden „Lakkie", die in zijn onvol prezen Meermaren, alles en ieder hekelde en aan wiens stijl men den tegenwoordigen schrijver van Spotternij en Sotternij uit de Telegraaf zal herkennen. Laat ons dit artikel besluiten met een zijner „Meermaren" over te nemen, waarin hij den wedstrijd R.A.P.-H.V.V. be schrijft, geleid door den scheidsrechter de Meijere. MEERMAREN. Ik heb de Meijere eens verteld, dat hij goed floot en dit schijnt hem, zooals het meer gaat, naar zijn bol ge- loopen te zijn, tenminste Zondag floot hij alleen maar om te fluiten. Voetbal moet je met je voeten spelen, redeneerde hij na afloop en als je ergens anders mee speelt, is het geen voetbal meer. Ik heb hem een vinger toegestoken en gezegd, dat 't precies mijn idee was en hem meteen de leverantie opgedragen van eenige elf tallen spelers met niets dan voeten. Zoo lang ze nu nog schouders en ruggen en borsten en buiken hebben, moe ten ze maar in godsnaam tegen elkaar blijven botsen. Zondag was hij voor al die overtollige ledematen vrij vervelend. Zooals te begrijpen is, werd er zeer snel en levendig gespeeld, doch met mijn hand op het allervoet- ballievendste hart dat er ooit klopte, 't was niet ruw en niet gevaarlijk, wat niet 't zelfde is en zijn fluiten was op de twintig keer neqentienmaal ongemotiveerd. J

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 31