CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX Al J r~ 30 Waarde Vriend GoalpaaV. i E zullen het vandaag eens hebben over de vrije schoppen. Dat is 'n ingewikkelde geschiedenis, houten steunpilaar! Ik heb zoon flauw idee, dat de Mijnheer, die in het voetbalreglement de onderaf deeling „Vrije schoppen" verzorgde, 'n sigarenhandelaar is ge weest. Ondanks de enorme sorteering zijn er n.l. evenals bij de sigaren, duidelijk twee hoofdgroepen te onderscheiden, lichte en zware, terwijl er bovendien nog een is, waarvan als je die tegen je krijgt, gezegd kan worden; „Dat je 'n kwade pijp rookt", de strafschop. Laten we de kwestie „Lichte en zware" eens nader bekijken. De eene betoogt, voor zoover zij niet dient voor het beginnen of hervatten van het spel, het straffen van reglements-overtredingen, b.v. verkeerd ingooien, buitenspel staan, enz. De andere soort is bedoeld als straf voor vergrijpen, waaronder we b.v. verstaan: haken, natrappen, iemand opzettelijk doen vallen, opzettelijk den bal met de handen spelen, enz. Het is misschien voor zoo'n houten slungel als jij moeilijk te begrijpen, maar ik hoop, dat je voelt, dat er in wezen tusschen deze twee soorten een groot verschil bestaat. De hooge oomes in Engeland en hun neefjes in den Haag hebben het verschil wel terdege gevoeld en bestraffen de twee gevallen dan ook zeer verschillend. REGLEMENTS-OVERTREDINGEN EN VERGRIJPEN Voor reglementsovertredingen wordt gestraft met een vrijen schop, waaruit niet direct gedoelpunt mag worden. Voor vergrijpen wordt gestraft met een vrijen schop, waaruit wel direct gedoelpunt mag worden. Een tweede kenmerkend verschil is, dat voor reglementsovertre dingen altijd gestraft moet worden en voor vergrijpen alleen indien de overtreding moedwillig geschied is. Geen gering onderscheid wordt hier dus gemaakt. Als een spe ler verkeerd ingooit of buitenspel staat, dan wordt hij altijd be straft, of de overtreding al dan niet moedwillig is, daar wordt niet naar gevraagd. Raakt echter dezelfde speler den bal met de hand, dan hangt het geheel van de opvatting van den scheidsrechter af of er al dan niet straf zal volgen. Dit onderdeel is een van de las tigste van de taak van een scheidsrechter en het is dikwijls zeer moeilijk zoo niet onmogelijk om te beslissen of een overtreding al dan niet moedwillig geschied is. De menschenkennis van den arbiter speelt hier een groote rol en diverse voetballers met talenten voor tooneelspeler vergrooten de moeilijkheid niet gering. Je ziet, het verschil is groot. Voor het gemak heeft papa N.V.B. alle vergrijpen ondergebracht in één artikel, Nr. 9. Dus alleen voor overtreding van art. 9 mag een vrije schop ge- gegeven worden, waaruit ineens gedoelpunt mag worden. Halt! Daar zou ik me haast vergammeren; ik voel reeds de vernietigende blikken van alle Ajax-machtigen-met-de-fluit op me gericht. Ik ver gat zoowaar den hoekschop. Die staat niet in art. 9 en is ook niet wat je zoudt kunnen noemen een vergrijp. En toch mag uit een corner direct gedoelpunt worden. Vroeger was dat niet zoo, maar direct uit een hoekschop den bal in de goal plaatsen vonden de heeren zeker zoo'n mooi kunststuk, dat ze besloten dat dat wel een goaltje waard was. Het is tot op het oogenblik de eenige uit zondering. ALGEMEENE REGELS Al is er in wezen een groot verschil, toch zijn er wel eenige alge- meene regels, welke gelden voor alle vrije schoppen, artikel negen of niet. Ten eerste: De speler, die een vrijen schop neemt, mag den bal niet weer aanraken, voor zulks door een anderen speler is gedaan. Ten tweede: Geen der spelers der tegenpartij mag vóór de vrije schop genomen is, dichter dan 9 meter bij den bal komen tenzij hij zich op eigen doellijn bevindt. (Deze uitzondering is van veel belang bij 'n vrije schop wegens reglementsovertreding in het eigen strafschopgebied. Wanneer dus een dergelijke vrije schop binnen 9 M. afstand van het doel gegeven wordt, kunnen de spelers op den eigen doellijn gaan staan, wat men dan ook veelal ziet gebeuren). Ten derde: Een vrije schop wordt beschouwd als te zijn ge nomen, als de bal een volledige omwenteling heeft gemaakt, of zich verplaatst heeft over een afstand gelijk aan zijn omtrek dat is 70 c.M. Ik zal me thans bepalen tot een vrijen schop, en wel dien, waar het spel mee begonnen wordt of hervat. DE BEGINSCHOP Die moet genomen worden vanuit het midden van het veld. Ook bij dezen moeten alle spelers van de tegenpartij minstens 9 Meter van den bal blijven. Om de controle daarop te ver gemakkelijken heeft men vanuit het hart van het veld een cirkel met een straal van 9 Meter getrokken, die dus door de tegenpartij niet overschreden mag worden. Bovendien mag geen speler van welke partij ook, het midden van het veld overschrijden in de richting van de tegenpartij, vóór den schop genomen is. De begin- schop moet gedaan worden in de richting van het doel der tegenpartij, v. Reenen mag dus den bal niet direct naar den achter hem staanden Anderiessen spelen. Wordt de steun van de halflinie direct na den aftrap gewenscht, dan speelt v. Reenen den bal eerst schuin naar voren op Volkers of Strijbosch en deze geeft het leder terug aan een der halfbacks. Terwille van de overzichtelijkheid zal ik je nu niet opsommen uit welke vrije schoppen wel of niet gedoelpunt mag worden, doch eerst in het volgend nummer te behandelen het beruchte artikel 9 van het reglement, daar vallen alle „Vergrijpen" onder. Tot den volgenden keer! Je vriend, DEKLAT.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 30