J m «■- L J 7' CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX 19 taal uit te drukken. Spelers als bijv. Couton en De Natris worden zelfs door Engelsche beroepsspelers niet overtroffen, ieder die de groote wedstrijden aan de overzijde van het Kanaal gezien heeft en ter zake kundig is, zal dit beamen. Zwaarder echter dan het feit dat de Ajax-ploeg verscheidene „sterren" bevat, moet het besef van de saamhorigheid van het elftal wegen. Durft men, niet ach tend op kleinzielige oppositie, het Ajax-elftal en bloc tot nationaal elftal verheffen (waarbij men 2 plaatsen zou kunnen inruimen aan De Korver en Verwije, spelers met groot aanpassingsvermogen), dan is er geen amateurselftal in Europa dat onze menschen kan slaan. Ten slotte nog dit: wie meent dat ik voor Amsterdamsch propagandist bij uitstek wil spelen, is er naast. Ik heb mijn liefde niet aan Ajax verpand, heb de rood-witte club nimmer critiek gespaard, kreeg zelfs al eens een Ingezonden stuk van één der Ajax-bestuursleden in dit blad op mijn dak. Men be- grijpe dus goed: wanneer ik pro-Ajax pleit, is dit niet uit persoon lijke sympathie voor rood-wit, maar omdat ik een juist besef van de kwaliteiten van deze Amsterdamsche ploeg van zeer groot be lang acht voor het Nederlandsche voetbal! Dr. QUARTZ. De samenstellers van het Nederlandsch elftal meen den het beter te weten en beperkten zich bij de samen stelling van het Natipnale team dat na den oorlog voor het eerst in actie zou komen tegen Zweden, tot vier on zer spelers, n.l. Hordijk, de Natris. Guppfert en Brock- mann. De praktijk gaf Dr. Quartz in den loop der jaren gelijk. Successievelijk werden bijna alle spelers van Ajax su perteam, voor het vertegenwoordigend elftal gekozen n.l. de Natris, Hordijk, Fr. Pelser, J. v. Dordt, W. Gupffert, H. Delsen en Brockmann. Echter nooit allen tegelijk! AJAX ROEM BEGINT TE TANEN Intusschen was Ajax over haar hoogste punt heen. Ongeregeldheden in een der kampioenswedstrijden hadden schorsing van Delsen en de Natris ten gevolge gehad en Terwee vertrok naar Haar lem. De plaats Terwee werd ech ter op buitenge woon goede wijze aangevuld door A. de Kruyff een der fijnste voet ballers geheel in Ajax milieu opge groeid. De aanvulling van de voorhoede bleek echter 'n niet op te lossen probleem. Resul taat: Geen Kam pioenschap. A. T. DE KRUITFF lv_ „Binnenlandsche Onlusten" waren ook aan het min dere succes niet vreemd. Het volgend seizoen 1920/21 bracht nog even 'n opleving. Jan de Boer verving den geblesseerden doelman Jan Smit met groot succes, Delsen en de Na tris waren weer van de partij doch geheel de oude werd Ajax niet meer. Wel werd het afdeelingskampioen- schap behaald, doch de hoogste eer moesten we aan N.A.C. laten. VERDERE INZINKING. In seizoen 1921/22 zette de inzinking zich voort. Ook onderling ontstond wrijving. We lazen ,in een Club nieuws van dien tijd 'n fel ingezonden stuk van ons te genwoordig bestuurslid de Jongh dat met 'n goedkeu rend onderschrift van de redactie geplaatst werd. Brockmann kreeg last van de beruchte „Voetbal knie", Joop Pelser's capaciteiten werden gaandeweg minder, Gupffert moest eveneens door een blessure van de actieve spelerslijst afgevoerd worden en ook Hordijk verdween van het voetbaltooneel. Wel nam Ajax eervolle plaatsen in in de volgende jaren, doch de eerste plaats bleef onbereikbaar. Vooral het benutten van de spil en middenvoorplaats bracht groote moeilijkheden. In 1926 werd de ware Jacob voor de spilplaats ge vonden in Wim Anderiessen een aanmerkelijke verster king van onze achterhoede door Dolf v. Kol was reeds verkregen en voor de middenvoorplaats kwam 'n op lossing dieniemand verwacht had: Hor dijk Een buitenge woon energieke trai ning bracht onzen vroegeren rechts half weer in condi- ditie. Het uitste kende Ajax-spel bracht vriend en vijand weer in ver rukking. „Old Henk" liet in combinatie met Volkers en Iseger weer 'n geraffineerd short passing zien dat voetballiefheb bers deed smullen. Een teekenende onderscheiding was het voor Ajax dat haar elftal als tegenpartij werd gekozen voor 'n oefenwedstrijd van het Nederlandsch elftal. Op vlotte wijze werd Ajax kampioen met het onderstaande elftal. Kampioen van Nederland werden we echter niet. HENK HORDITK

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 19