CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX J 7' 15 ~"N) Dade was de eerste 12 jaren de leider van onze club. Zoozeer trad deze figuur op den voorgrond, dat men iemand als Chr. Holst, die ook veel, zéér veel voor onze club gedaan heeft onderschatte. Kort na de promotie verhuisde Dade uit Amsterdam, doch toen het Ajax-schip ten onder dreigde te gaan, kwam Dade terug en wist, voetbaldiplomaat als hij was, door hier en daar olie op de golven te werpen en elders met straffe hand in te grijpen, de rust te herstellen. WEDEKOPBOUW. Na het herstellen van de innerlijke rust, kwam het groote vraagstuk van de samenstelling van het eerste elftal. Ook hier brak de Ajax-zon weer door. Om de kern van de getrouwen, Frans Schoevaart, Joop Pelser, Theo Broekman en G. Ziegeler werd met de nieuwelin gen, Gebr. Lucas en enkele jongeren een voorloopig elf tal geformeerd, dat zich alras aan den kop van de 2e klasse plaatste. Onze tegenwoordige Voorzitter was 'n captain met ijzeren wilskracht, die z'n elftal wist te bezielen. Ziegeler was nog altijd 'n betrouwbaar doelverdedi- ger en Joop Pelser en Theo Broekman waren de groote verrassingen van het seizoen. Deze twee, toen nog zeer jonge spelers, die in de eerste klasse-periode nog mid den in hun voetbalontwikkeling stonden, ontplooiden zich nu ten volle. Nu halen we even „Nevoh" aan uit 't toen zoo popu laire Groene Sportblad". „Pelser is 'n tactische snelle spil, wiens aan geven en koppen zeer goed is. Broekman heeft Zondag den ge- heelen middag op het doel der V.R.C.'ers ge knald dat het een lust was. Van zijn voet kwa men dezen mid- dag meer scho- THEO BROCKMANN ten, dan de ge- heele Ajax-voorhoede het vorig jaar op doel gericht heeft" Ook buiten het veld hebben Pelser en Broekman vele diensten aan hun club bewezen. Theo Broekman is trouwens nu nog als bestuurs- en elftallen-commissielid van veel nut voor onze club. Een portret, liefst levensgroot, met als onderschrift: ,,Doe voor uw club wat hij gedaan heeft" zou ik in elke Ajaxkleedkamer willen zien. IIMOLDS Het einde van het seizoen 1914/15 zag Ajax weer fier aan den kop van haar afdeeling. Ajax 16 12 2 2 26 39—12 Spartaan 16 9 2 5 20 3917 A. F. C. 16 9 2 5 20 29—19 Blauw Wit 16 10 0 6 20 31—22 Promotie was echter uitgesloten! De groote wereldoorlog was voor den N.V.B. aan leiding geweest tot stopzetten van promotie en degradatie. Met onverminderde energie zetten Egeman, Groot- meyer en Fr. Schcevaart den wederopbouw van Ajax Een gelukkige bestuursdaad was het aanstellen van Jack Reynolds als oefenmeester. Jack zou het Duitsche elftal trainen voor het in 1916 te hcuden Olympische tournooi. De oor log deed Jack zijn biezen pakken.We gelooven niet dat zulks Reynolds ooit gespeten heeft. Hij vond pracht materiaal dat slechts 'n goeden regisseur behoefde en het volgend seizoen 1915/16 bracht Ajax 'n ploeg in 't veld die in korten tijd zich aan de spits van het Neder- landsche voetbal zou plaatsen. Wéér werd Ajax kampioen, en nu zelfs ongeslagen! DE BERUCHTEPROMOTIE COMPETITIEIN 1916. Door uitbreiding van het aantal eerste klassers kon worden volstaan met 'n promotie-competitie tusschen de drie tweedeklasse kampioenen Ajax, BI. Wit en D.V.S. Nu na combinatie met Hermes, H.D.V.S. gewor den. Een halve competitie in het oude Stadion waar bij gelijke spelen niet als 1 punt zouden gerekend worden, doch over te spelen waren, zou de beslissing brengen. Het gekke van deze competitie was dat nr. laatst van de eerste klasse, Haarlem, eveneens meespeelde doch in geen geval behoefde te degradeeren! Het aantal eerste klassers zou hierdoor op 11 gebracht worden, doch bij voorbaat bepaalde de N.V.B. dat in het volgend seizoen nr. laatst zonder meer degradeeren zou cm het aantal elftallen op deze wijze weer tot 10 terug te brengen. Dit besluit sloot dus in dat het vol gende seizoen géén promotiemogelijkheid zou bieden. Mogelijk dat de Ajacieden toen hun kracht wat over schat hebben. De eerste wedstrijd werd met 23 van D.V.S. verloren! Dat was 'n geduchte strop, vooral daar 'n competi tie van 3 wedstrijden niet veel mogelijkheid tot ophalen biedt. In den tweeden wedstrijd tegen BI. V/it speelde Ajax zonder 'n greintje geluk. Gupffert miste voor het eerst 'n penalty.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 15