HET SPEL VAN Z.F.C J 96 CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX LV e groote strijd waarnaar tienduizenden ge hunkerd hebben is gestreden. Het resultaat zal waarschijnlijk geen van beide partijen bevredigd hebben, immers 'n rechtstreeks antwoord op de vraag wie de sterkste is, is niet gegeven en daarop had men toch in beide kampen, zij het met tegengestelde verwachtingen gehoopt. Hoe de beslissing nu zal vallen, het is moeilijk te voorzien. Wellicht dat een der partijen in de nog res- teerende wedstrijden struikelt en daardoor den ander aan het kampioenschap helpt. Een tweede mogelijkheid en deze zouden we spor tief de meest gewenschte achten is dat zoowel Z.F.C. als Ajax geen enkel punt meer verspelen en 'n beslis singswedstrijd op onzijdig terrein zal moeten uitmaken wie de eere-plaats toekomt. Laten we eerst eens beginnen met onze tegenstan ders. In de eersfc plaats hebben we respect voor de wijze waarop de Zaankanters hun kans verdedigd hebben. Dat was zwoegen van begin tot einde en toonde dat men hier met door en door getrainde spelers te maken had. Daarnaast dient het aantrekkelijke aanvalsspel van de Zaansche voorhoede geprezen te worden. Met vaak uitstekend voetbal hebben deze 5 heeren onze verdedi ging handen vol werk gegeven. Achter deze voorhoede bevond zich 'n Zaansche verdediging. „Zaansch" wil in, dit geval zeggen .Verbeterd Hol- landsch", dus spelers die de techniek absoluut onder geschikt maakten aan de physieke kracht. Zij hebben met het geestdriftig op den man spelen bijna volkomen hun doel bereikt. Ajax kon haar spel niet ontplooien. Dat dit systeem zoo goed lukte danken de Zaan dammers in de eerste plaats aan Scheidsrechter Vol- tijn, die de felste charges ongestraft liet en zelfs zoo danig met twee maten mat dat het publiek den sterken indruk van partijdigheid kreeg. Zoo maaide bijv. v. Reenen een Z.F.C.-er en v. 't Kaar ten Have de beenen onder het lichaam weg. De Ajacied kreeg 'n vrije schop plus 'n waarschuwing en de Z.F.C.-er kreeg .niets. Zoo kon het ook gebeuren, dat Wim Anderiesen's trui aan flarden gescheurd werd, 'n paar hevig bloedende schrammen over z n borst opliep en, dat kan toch moeilijk met .Voetballen" gebeurd zijn zonder dat straf volgde. Eenmaal kreeg Anderiesen zelfs na radicaal gevloerd te zijn bovendien nog 'n vrije schop tegen! Het frappantste staaltje scheidsrechters-techniek za gen we in dc tweede helft. Op de Zaansche helft even voorbij de middenlijn moest de heer Voltijn feitelijk Z.F.C. straffen, doch beduidde met handgebaren door te spelen. Toen echter door het doorspelen Volkers plotseling het leder in zeer gunstige positie toegespeeld kreeg, floot de arbiter alsnog en kende Ajax 'n vrijen schop toe! Gelukkig wist het Amsterdamsche publiek, dat door al de,ze scheidsrechterlijke caprioles haar bekende mo- kumsche gemoedelijkheid begon te verliezen, deze tegen het einde weer terug te vinden. Over het annuleeren van v. Reenen's doelpunt vóór de rust zullen we geen oordeel geven; onze positie voor het midden van het speelveld was daarvoor niet gunstig genoeg. Diversen onzer, die zich op de juiste hoogte be vonden, waaronder ook 'n oud internationaal, aan wiens meening we veel waarde hechten, ontkenden het buiten spel staan van v. Reenen absoluut. De Heer Voltijn, die zich in het midden van het speelveld ophield, gaf dan ook de beslissing o.i. alleen op het appelleeren van Z.F.C. Buiten den scheidsrechter waren er nog twee fac toren, welke den Zaandammers ten goede kwamen. In de eerste plaats het feit, dat enkelen het Ajax- spel ontrouw werden en gingen probeeren te Zaan kanteren" om het zoo maar eens te zeggen. Daar maakte zich o.a. ook v. Reenen aan schuldig, n.b. iemand, die als voetballer 'n klasse hooger kan staan als z'n tegen standers, doch alleen als hij blijft voetballen, niet als hij forsch gaat spelen en daarmee z'n beste troeven, techniek en snelheid, uit handen geeft. De tweede tactische fout was het dikwijls hoog spelen van den bal. Tegen lichamelijk sterkeren betee- kent bal in de lucht, bal voor de tegenpartij. En deze stelling bleek hier zeer juist, bijna iedere hooge bal kwam den Zaankanters in het bezit. Was het niet typisch, dat juist in 'n moment van vlak spel Feyen-Wim Anderiesen-v. Reenen de gelijkmaker geboren werd? Wij blijven het betreuren, dat de pogingen van verschillende zijden 't vorig jaar

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 2