(r~~ CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX V. J 87 ==S1 MOKUM, 31 DEC. 1930. AAN KAREL v. d. LEE, MEDAN (DELI), SOEKAMOELIA 9. BESTE KAREL, N de eerste plaats m'n hartelijken dank voor je goede wenschen voor 1931, shake hands ouwe reus en drink een borrel voor me met Chris Holst, Alofs, Piet Maassen, Henning, v. Gelderen, v. d. Heuvel en mijn broer Fritz. Roem, eer en fortuin, gepaard met een goede gezondheid (dit zijn mijn en de Ajax- wenschen voor de heele Indische Ajax-familie). Je Krontjong-plaat jes voor de Ajax-Ultraphoon heb ik in goede orde ontvangen (een verd.aardig idéé tusschen twee haakjes) en ik zal ze ter eere van jou op de eerstvolgende clubavonden, met liefde opzetten. Ja, de clubavonden loopen puik, boy en 't wordt heusch tijd dat we een eigen soos krijgen, liefst nog iets grooter dan de tegenwoordige en dan vooral wat „warmer en knusser" ingericht. Ik zou het zoo fijn vinden als alle leden Vrijdagsavonds „acte de présence" gaven, daar je met een goeden en prettigen clubgeest de allerbeste resultaten bereikt. Ons St. Nicolaasfeest en kienavond om „groot wild" waren ook dit jaar weer dik in orde en als je daar soms een paar tijgers, krokodillen, boa-constructors of bavianen over de hebt hebt, weet je mijn adres, daar ik gaarne weer een nieuwe kien-séance geef. Stuur maar geen „gewone apen" die hebben we hier in Mokum genoeg. Je oude club is op 't oogenblik weer keurig in vorm, diverse teams zijn weer druk bezig een nieuw kampioenschap op stapel te zetten en als alle spelers de wekelijksche lessen van Jack Reynolds blijven volgen en hun beste beetje voor blijven zetten, komen er ook dit jaar weer diverse kampioensscalpen aan den machtigen strijdgordel van ons geliefd „Ajax". L.l. Zondag hebben we Philips met 102 geslagen, een keurige prestatie, wat. Nu moet ik eerlijk bekennen, dat de „loudspeakers" geweldig gehandicapt waren door de Meersche klei, net „Blueband, versch gekarnd". In deze sub stantie bakken, braden en stoven we iederen tegenstander, en de heerlijke baklucht benevelt de jongenstribune zoodanig, dat deze levenmakers allerlei strijdliederen aanheffen, waarvan de bekende klokken-aria ook jou wel bekend zal zijn. Ons heele elftal was geweldig in vorm, en die Wim Volkers maakte een paar goaltjes, gewoon om te zoenen. De K.N.V.B. zou er goed aan doen de schijnsbewegingen van dezen voetbal-jongleur op de film vast te leggen, 't zou een prachtdemonstratie zijn tegen het „boenen", dat hier in Holland nog veel te veel getolereerd wordt en de grootste „rem" is om het gedeukte Hollandsche spelpeil weer wat op te halen. Want dat het met de Hollandsche voetbal-reputatie treurig gesteld is, boy, zullen ze bij je „koppensnellers in de rimboe" ook wel weten. De technische commissie die heusch niet stil zit, ontdekt maar steeds weer nieuwe „sterren" en „kometen", en 't is alleen maar jammer dat deze heeren de „wonderpan" ontbreekt om deze ongetwijfeld met zorg gekozen ingrediënten tot een geurig geheel te verwerken, en helaas steeds weer een „omelette" aflevert, die onze voetbalburen blijkbaar niet zwaar op de maag ligt. En na de traditioneele nederlaag komen er weer vloedgolven van raadgevingen en recepten voor een nieuwe (Nederlandsch-cocktail). Een clubgeraamte mag er blijkbaar nooit in zoo'n baksel of brouw sel te bespeuren zijn, het zal en móet steeds weer een kleurige staalkaart worden van de (vijftig Nederlandsche eerste klassers), „wie lacht daar?" Ik was onlangs in de gelegenheid de training- voorschriften in te zien van een onzer Ajax-Internationals. Zóó veel verbodsbepalingen heb ik van mijn leven nog niet bij elkaar gezien en ik vroeg hem niet zonder leedvermaak wat hij eigenlijk wèl mocht. Laat de K.N.V.B; toch dien heelen paperassen-war- winkel overboord gooien, heusch een speler die zooals bij ons, twee avonden per week traint, zal een, enkel glas edel nat of een cigaret niet schaden. Geef Holland bovendien één voetbal-dictator, en ik ben er heilig van overtuigd dat een clubmoten-elftal het resultaat van zijn overpeinzingen zal zijn. Maar we zijn hier in Holland, Karei, dus zullen we nog wel een paar jaartjes op de oude manier doorsukkelen. Heb ik je al iets van onze pas gehouden buiten gewone algemeene vergadering verteld? Nou, je weet dat er op de vorige algemeene een commissie was benoemd, die een betere werk wijze zou moeten aangeven voor de kas-commissie. Daar is wat voor te zeggen, hè; er gaat zooveel geld in zoo'n voetbalhuishouding zitten, dat ons huishoudboekje prima in orde moet zijn, dat de beste controle nooit mag schuwen. Inplaats echter de taak van de kas-commissie een beetje meer te omlijnen, kwam ze met een ge heel nieuwe commissie op de proppen, die, en dat was het gekke van het geval, boven het Bestuur zou staan. Want voor alle belangrijke uitgaven zou het Bestuur eerst het „fiat" noodig hebben van deze „financieele commissie". Nou, je begrijpt zeker wel dat we genoeg gevoel van eigenwaarde hadden, om voor deze voogdij schap te bedanken. Gelukkig dacht de Algemeene Vergadering er net zoo over, en zoo werd het vijfmaandsch kindje in een donker hoekje van den tuin van Huize „Perikles" in een asbest-omhulsel begraven. We krijgen nu ook radio op ons veld en misschien zal je het nog eens beleven dat we een verslag van een kampioens wedstrijd naar de „gordel van smaragd" uitzenden. Terwijl jij je dan door zoo'n bruinen broeder koelte toe laat wuiven, hoor je hoe Dolf van Kol alle vijandelijke aanvallen smoort en Piet van Reenen met zoo'n elegante lel het doel der tegenpartij aan flarden schiet. Ja, jong, we staan voor niets meer tegenwoordig. Onze reserves hadden afgeloopén Zondag een zesduizend man publiek, en mijn vingers deden zéér van het kaartjes scheuren en kwartjes tellen. In een pittigen wedstrijd (af en toe wat al te pootig) hebben wij de Z.F.C.-ers met een vier-nul nederlaag naar huis ge zonden. Ook met de Kerstdagen hebben twee Ajax-combinaties duchtig van zich laten spreken en resultaten behaald, die een echten clubman van genoegen doen blozen. Heb ik je al iets verteld van ons jeugd-voetbal? Iederen Zondagmorgen prompt tien uur kun je ons in de klei vinden en brullen aan het lijntje onze kelen schor. Vooral Hans heeft een prachtstem voor de sprekende film, en hij heeft al diverse zéér aanlokkelijke aanbiedingen afgeslagen, daar hij geen wedstrijd van jong-Ajax over wil slaan. Er zijn dagen, dat wij vijftig doelpunten zien maken en meestal in het net, dat wij graag doorboord zien. Dus mopperen mogen wij niet, oude full-back en voor de toekomst behoeven wij dus niet ongerust te zijn. Vooral ons Junioren-A-team is een vreugdè voor het „voetbaloog" en mocht je soms in Indië een voetbal-demonstratie willen hebben, spreek met „Adé" en 't komt in orde. Mocht je ook nog een Veteranen-team kunnen plaatsen, één briefkaart man, en ik kom met een collectie „oude sterren" naar je Apenland, waarbij de „Melkweg" vergeleken een waxine-nachtpitje is. Je kunt desnoods iederen wedstrijd vijf goals voor krijgen, Karei, want onze ruïne speelt met een moyenne van tien, maar zorg dat er na afloop van de match wat „onder de kurk" is. Zet in je contract, voor iedere goal een borrel en wij zijn je man. De Zuiderzee hebben ze drooggelegd Karei, heusch, ik heb er alle respect voor, maar onze Veteranen, nee jong, da's onbegon nen werk. Nou tabé toean bezooi, nu weet je weer het een en ander, de hartelijke groeten aan alle Ajax-luitjes hoor, en ontvang een ste- vigen poot van je oude centerhalf. JAN SCHOEVAART.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1931 | | pagina 5