Spil of Politie-Agent 1 Waarom mocht Anderiesen Jr. wel kijken maar niet spelen? CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX r~ 72 Aan de „Revue der Sporten' ontleenen we onderstaand artikel slaande op den Wedstrijd Ajax-H.B.S.: Verleden week Zondag heeft zich het in den laat- sten tijd nog al eens voorkomend geval voorgedaan, dat Ajax speelde zonder den spil Anderiesen. Het merkwaardige was echter, dat hij wel op het terrein aanwezig was, doch in uniform als agent van politie. Als zoodanig moest hij meehelpen om de orde op het terrein te bewaken. Het komt ons voor, dat de Amsterdamsche politie-autoriteiten toch al heel weinig gevoel voor sport hebben. Men kan wel zeggen, dat Ajax een Amsterdamsche instelling is, waarop de helft van de Amsterdammers trotsch is. De andere helft leeft met Blauw Wit mee, dat zich een even groote plaats in het hart van de Amsterdammers heeft veroverd. Iedere Amsterdammer, die iets voor sport voelt, moet V m.i. meewerken om het deze twee clubs zoo goed moge lijk te doen gaan. Dat is niet alleen uit een sportoogpunt doch ook van oen commercieel standpunt bekeken. Wordt Ajax kampioen, dan beteekent dat extra een recette voor Ajax van ongeveer 70.000 waarvan 20 of 14.000 in de kas der gemeente komt als belasting. Hoeveel de gemeentetram verdient door die extra kampioenswedstrijden, kunnen we niet nagaan, doch dat zal ook wel een vrij aanzienlijk bedrag zijn. En dan ver dient Amsterdam door die kampioenswedstrijden nog een extra kapitaal. Ik denk aan de honderden taxi's, aan de café's en restaurants, de sigarenwinkels en aan nog zooveel anderen, die door voetbal geld verdienen. Alles bij elkaar zouden de kampioenswedstrijden in Amsterdam een aanzienlijk kapitaal brengen, waarvan naar matige schatting 20.000 in de gemeentekas te recht komt. Zou het nu teveel gevergd zijn, indien de hoofdcommissaris van politie de diensturen van Ande riesen nu eens zoodanig regelde, dat hij bij uitwedstrij den van Ajax des Zondags voor het grootste gedeelte van den dag vrij was en dat hij bij thuiswedstrijden van 1 tot 5 uur gelegenheid kreeg om te spelen? Ik geloof niet, dat er één patroon te Amsterdam zou zijn, die, indien het van hem afhing, tegen een dergelijke regeling bezwaar zou maken. De politie doet het echter wel. Het zou wel eens aardig geweest zijn, indien Ajax Zondagmiddag eens stembriefjes aan de toeschouwers had uitgereikt, met verzoek daarop te willen mededeelen, hoe men dacht over het posteeren van den uitstekenden spil van Ajax als politieagent naast de lijnen. Men stelle zich eens een oogenblik voor, wat er in Engeland zou gebeuren indien b.v. de spil van de Arse nal in het dagelijksch leven eens „bobby" zou zijn en men hem dan op 'n dag dat de Arsenal thuis speelde, opdroeg als agent langs de lijnen te loopen. Indien Ajax dit seizoen geen kampioen wordt en het verschil op het eind niet meer dan 2 punten met Z.F.C., is, dan kan men zeggen, dat de Amsterdamsche politie autoriteiten de oorzaak zijn, dat Ajax geen kampioen is geworden door Anderiesen te beletten in den wed strijd tegen Z.F.C. mee te laten spelen. Men heeft daar door de Amsterdamsche gemeentekas met naar schat ting 20.000 benadeeld. Er zijn wel om minder aan gelegenheden interpellaties in den gemeenteraad gehou den! Ik weet heel goed, dat er nog een andere kant aan deze geschiedenis is, maar van eenig belang lijkt ons dat niet. Toen Anderiesen voor de Amsterdamsche politieclub voetbalde, kon hij wél regelmatig vrij zijn op dagen, dat het politie-elftal moest voetballen! C. J. GROOTHOFF J

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1930 | | pagina 8