V f 66 CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX BRAVO AJAX! Deze uitroep zal Zondag j.l. door vele Amsteraam- sche monden voortgebracht zijn toen Vaz Dias de ge weldige overwinning op V.U.C. den aether inzond en het een feit geworden was dat ons kranig eerste elftal uit twee uitwedstrijden twee gedecideerde overwinnin gen geproduceerd had. Meer nog dan het resultaat verheugen we ons over het uitstekende spel door onze vertegenwoordigers ver toond. Wij woonden allen den laatsten wedstrijd per soonlijk bij en zijn dus wat ExcelsiorAjax betreft, aangewezen op mededeelingen van onze clubmenschen en op de uitlatingen in de pers. Ook wat deze laatste bron betreft kunnen we te vreden zijn, zoowel van Rotterdamsche- als van Haag- sche zijde stak men zijn bewondering voor het Ajax-spel niet onder stoelen of banken en vooral deed het ons goed dat de Rotterdamsche correspondent van de Sportkroniek niet aarzelde het onsportieve optreden van eenige Excelsior spelers te laken. Aan zijn uitstekend verslag ontleenen we de volgende inleidende beschou wing over ons spel: Wij hadden gedubieerd: ExcelsiorAjax of SpartaK.F.C. Ten slotte bepaalden wij onze keuze op eerstgenoemden wedstrijd en wel om Ajax te zien spelen, en het heeft ons niet berouwd, want Ajax heeft ons vergast op een aantrekkelijke partij voetbal en in het bijzonder op aantrekkelijk voorhoedespel, dat echter door onvoldoende schotvaardigheid niet zoo productief was als men van een dergelijke linie zou verwachten. Weliswaar kunnen Van Reenen en Strijbosch schieten, doch de heeren schieten o.i. niet ge noeg; zij voerden het samenspel te ver door, zoodat de verdedigers veelal gelegenheid kregen tot ingrijpen. En een tweede fout van dit kwintet was, dat zij te zeer verzuimden het spel open te maken. Deze uit zéér goede voetballers bestaande linie is tot voor treffelijke prestaties in staat. Hun spel van het oogenblik bekoort het oog van den toeschouwer, maar hun korte spel is uiteraard toch niet zóó geperfectioneerd, dat het een verdediging lamslaat. In deze linie is Ten Have misschien de zwakste stee, wat niet zeggen wil dat hij geen behoorlijk eerste klas speler is. Maar hij verkeert in het uitstekende gezelschap van Volkers, Van Reenen, Strijbos en Mulders, die in het Nederlandsche voetbal stuk voor stuk spelers van klasse zijn! Ja, ook Volkers mag er nog wezen; hij blijft gevaarlijk beweeglijk en zet voortdurend gevaarlijke attaques op. Hij is echter wel het meest van allen ingesteld op het kleine spel; men zal hem nooit een flinken trap naar- zijn links buiten zien geven! Achter de Amsterdamsche voorhoede stond een deugdelijke middenlinie, waarin Anderiesen het meest op den voorgrond trad. De linie sloot prachtig aan op de voorhoede; trouwens, de ploeg vormde een gaaf geheel, "waarin enkel de doelman, Bonneveld, een vrij onzekeren indruk maakte. Van Kol was lang niet op zijn best. Hij schijnt een inzinking te boven te moeten komen wij zagen hem herhaaldelijk slecht trappen en verkeerd plaatsen maar desondanks was hij zijn plaats volkomen waard. Diepenbeek was ditmaal echter zeker niet minder dan zijn befaamde partner. In het verdere zakelijke wedstrijdverslag betwijfelt de correspondent persoonlijk ook de juistheid van de tegen ons toegekende penalty, hetgeen overigens 'n niet van humor ontbloote geschiedenis was. Het merkwaardige feit deed zich n.L voor dat Die penbeek 'n strafschop tegen zich kreeg wegens onbe leefdheid! Onze rechtsback ging n.l. niet op zij toen n Excelsior-man recht op hem aan stoof. De referee stelde er blijkbaar prijs op dat in het veld de uiterste beleefdheid in acht genomen wordt en eischte de zwaarste straf. De felle charge van den Rotterdammer had Diepen beek n.b. de helft van z'n bril gekost, zoodat het zeker wel een in 't oog loopend geval was. Nemen we thans de 90 op V.U.C. onder de loupe de grootste uit-overwinning ooit door Ajax behaald dan moeten we constateeren, al klinkt het paradoxaal, dat V.U.C. er met negen tegen-goals genadig afgeko men is. Waren de twee terreinhelften in even goede conditie geweest, dan zou de rust met grooteren voor sprong als 30 ingegaan zijn. In het veldgedeelte dat onze aanval in de eerste helft te bespelen kreeg, had men echter de plassen in het strafschopgebied met zand gedempt en op deze mulle zandlaag was het vrijwel ondoenlijk tot behoorlijk schieten te komen. Bij den toeg.estanen strafschop was 't v. Kol zelfs onmogelijk 'n behoorlijken aanloop te ne men. Het V.U.C.-elftal was zwak, doch voornamelijk als elftal, individueel mochten de meeste Hagenaars er wel wezen en met uitzondering van den linksback waren allen behoorlijke voetballers. Als elftal was het echter 'n volkomen mislukking en stak het geleverde spel wel zeer ongunstig af tegen het prima .Teamwork" van rood wit. Dat de taak van onze achterhoede in dezen wedstrijd 'n gemakkelijke was, is slechts in zooverre juist dat zij meerendeels geen direct aandeel in den strijd had. De door het Ajax-overwicht veroorzaakte ver opgeschoven positie van onze halflinie, brengt echter met zich mede dat onze backs als zij in actie moesten komen, bijna altijd 'n numerieke meerderheid te weerstaan kregen. De techniek en snelheid van ons achterduo bleek even wel voldoende compensatie te bieden.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1930 | | pagina 2