r~ 62 j CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX diezelfde lichaamsoefening ook geestelijke inspanning gaat eischen, dan gaat men naar onze meening te ver, dan wordt de sportman, sportmaniak. De vijf minuten van Kürschner zijn niet erg, doch wie zegt, als men eenmaal dien weg opgegaan is, dat het daarbij blijven zal? En om naast het lichaam ook nog den geest op voetbal in te stellen, daarvoor vinden wij voetbal hoeveel prijs we er ook op stellen niet belangrijk genoeg. Men zou dan moeten beginnen met 'n soort bureau voor beroepskeuze. Is het niet een feit, dat er tal van voetballers op 'n verkeerde plaats spelen en later bij toeval daar terecht komen waar zij van begin af aan hadden moeten staan? Neem, om een sprekend voorbeeld aan te halen, Dolf v. Kol maar eens. Deze kwam op de linksbinnenplaats, welke hij oor spronkelijk bezette absoluut niet tot z'n recht. Frans Couton was destijds zoo welwillend 'n knietje te krij gen en op de opengevallen links back plaats vond onze internationale back z'n bestemming. De enquête commissie diene zich aan te passen en kan dat met eenvoudige hulpmiddelen. Men zou b.v. een touwtje aan de deurmat kunnen vast maken en deze den binnenkomenden candidaat plots onder de voe ten wegtrekken. Weet hij zich snel van dezen aanval op z'n evenwichtstoestand te herstellen, dan is het een geboren halfback. Heeft het te lang geduurd, de tijd moet natuurlijk door een van de commissieleden met een chronometer opgenomen worden dan dient de proef voortgezet. Marius Koolhaas laat dan onge merkt 'n brandend cigarettenpeukje tusschen des can- didaats hals en boord glijden. Reageert het aanstaande lid zeer heftig en geeft b.v. Marius 'n opdoffer zoodat onze le secretaris volgens de regelen der kunst uitgeteld kan worden, dan blijkt de man over voldoende temperament te beschikken om een bruikbaar voorhoedespeler te worden. Doet hij daarentegen „alsof zijn neus bloedt" dan is de back plaats de aangewezene voor hem.' Gaat hij nog verder en zegt, na de vuurproef: ,,Het was mij zeer aange naam. Ober, aannemen 'n rondje voor de heeren!" dan is de candidaat 'n lijnrechte afstammeling van wijlen den heer Job en voor voetbal ongeschikt, daarentegen dan zeer aan te bevelen voor 'n bestuursbaantje. Tegen dc tijd dat we aan speciale voetbal wetenschap en psychologie gaan doen lijkt me 'm heusche echte vakbond wel gewenscht. Wie richt er met ons de eerste Nederlandsche bal- bewerkersbond op? V Doch laten we naar den ernst terugkeeren: Liever nog dan de beteekenis van onze sport zóó hoog op te schroeven, zien we dat de Teco het ons vergeve! het Nederlandsch elftal nog een keer meer verliezen. De gemiddelde Hollandsche voetballer heeft in den regel, behalve voetballen, nog wel iets ernstigers te doen, waarbij z'n psychische gaven met meer nut be steed kunnen worden. Iets anders is het met de gedachtenconcentratie binnen de lijnen van het voetbalveld. Hier kan zonder eenig nadeel veel verbeterd worden. Is men in het spel eenigen tijd niet direct zelf in actie, dan blijve men toch het spel nauwkeurig volgen en denke aan niets anders. Zelfs je vrouw of meisje op de tribune ik ga den volgenden wedstrijd niet op het officieele gedeelte zit ten! moeten je koud laten! Alle aandacht bij het spel! Dat is een punt, waar men ook bij ons wel eens op ietten mag. Vooral de meeste Hollandsche doelverdedigers komen op dit punt te kort en laten dikwijls schoten passeeren, waarvan zij later zelf niet begrijpen, dat het hun kon gebeuren. Jan de Boer en G. Keizer zijn een paar uitzonderingen op den Hollandschen regel en verheffen zich juist door hun bijzondere concentratie tot doelverdedigers van extra klasse. Keizer vertelde mij eenigen tijd geleden iets typeerends in dit opzicht. Ook na wedstrijden, waarin hij niet zoo heel veel werk te doen kreeg, was hij dikwijls totaal „op", wel een bewijs van nimmer ver slappende aandacht! Om ten slotte tot de aanleiding van deze beschou wingen terug te komen het falen van het Neder landsch elftal hier is geen grond tot zoo n verre gaand pessimisme als in den laatsten tijd in leidende kringen tot uiting komt. Mits men het materiaal juister rangschikt, kunnen wel betere resultaten verkregen worden. Men lette eens op de opstelling van de vertegenwoor digende Oostenrijksche en Zweedsche elftallen, die men in de rubriek „Van Hier en Daar" in dit nummer vinden kan. Ook bij ons is een dergelijke samenstelling mogelijk, doch daarover een volgenden keer.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1930 | | pagina 6