7~ 52 CLUBNIEUWS DER A. F. C, AJAX Hiermede zijn we weer aan 't eind van onze Ajax- revue. Alles bijeengenomen zijn we niet ontevreden. Zondag a.s. staat de competitie voor de eerste klasse stop en den volgenden spelen wij thuis tegen V.U.C., dat momenteel in de gevaarlijke zone verkeert en dies een tegenstander is. waar men voor moet oppassen. Als we nog iets wenschen mogen en waarom niet, het loopt immers tegen St. Nicolaas dan hopen we, dat alle mopperende bezoekers van onze wedstrijden Zondag j.l. bij Z.F.C. getracht hebben een plaats te bemachtigen en dan geprobeerd hebben den wedstrijd te volgen. Niet dat we den ijverigen Z.F.C.-bestuurders een verwijt willen maken, geenszins. Wij weten bij erva ring wat het beteekent als er eenige duizenden lief hebbers méér zijn dan plaatsen. Doch men is hier in Amsterdam verwend en neemt als voorbeeld het Stadion, daarbij vergetende dat het Stadion een bedrijf is en wij een amateursvereeniging vormen. En ten slotte dat men in het sportkasteel aan den Amstelveenscheweg haast altijd eenige duizenden plaatsen over heeft. Onze hachelijke terreinpositie trekt ook buiten onzen eigen kring de aandacht. Hier laten we volgen wat „Nevoh" over deze kwestie in ,,De Sportkroniek" schreef: ,,De terreinen van Ajax. Sedert enkele jaren weet Ajax dat zij haar huidige terreinen verlaten moet en wordt er dan ook onderhandeld over een nieuw velden- complex. Doch bijster vlot gaat het met die onderhan delingen niet, omdat de gemeente Amsterdam zich te zeer op het standpunt stelt dat een „gefortuneerde club" als Ajax best een heeleboel betalen kan. Men wees Ajax een zeer gunstig gelegen terreinen-complex in de Meer (hoek Kruislaan-Middenweg) aan, waar Ajax zelf tribunes etc. bouwen moest, doch de prijs was zéér hoog. Zelfs als Ajax de zekerheid had, dat de huidige toestand bestendigd zou worden, dan nog zou de huurprijs als zéér hoog beschouwd moeten wor den. Dat echter Ajax, precies als elke andere club, rekening moet houden met de mogelijkheid van sterk verminderde inkomsten en zelfs degradatie! is iets wat men bij ons gemeentebestuur maar niet goed begrijpen kan, want toen daarop gewezen werd, toen is quasi coulant gezegd, dat in dat geval de overeen komst ontbonden zou worden, als Ajax het veld ver laat en afstand doet van alles wat er op staat! Er is ook nog overwogen of een terrein aan den Amstel niet geschikt te maken is, doch daar bleken de bezwaren nog grooter en kon de gemeende voorloopig nog geen toezeggingen doen, daar de plannen voor die terreinen nog niet uitgewerkt zijn. Zoo is men thans op het doode punt en het eenige wat den Ajacieden rustig stemmen kan, is dat de bouw plannen in de Meer niet al te snel vorderen en de kans groot is, dat Ajax nog ettelijke jaren in de oude om geving blijven kan. Maar dat neemt niet weg, dat wij in deze aangelegenheid toch eens op de kortzichtigheid van het gemeentebestuur in deze zaak de aandacht wil len vestigen. Het is niet alleen een sportbelang en een clubbelang, doch het is een algemeen belang, dat een club als Ajax op logische wijze gesteund wordt. Ajax heeft in den loop der jaren tonnen aan belasting opgebracht en hon derden neringdoenden hebben direct of indirect van Ajax geprofiteerd, waarbij we het sportieve nut maar buiten beschouwing laten, dat schijnt n.l. niet als argu ment erkend te worden! Zou men in A'dam-Oost ver nemen, dat Ajax naar den Amstel of naar het stadion ging verhuizen, dan zou men dat als een ernstig verlies voor dat groote stadsdeel beschouwen, wat het trou wens ook zou zijn. Zooals de zaken thans staan, kan Ajax niet beter geraden worden dan te trachten tot een overeenkomst met het stadion te komen. Wij hebben in Amsterdam nu eenmaal een schitterende terrein inrichting, het is eigenlijk zonde dat dat prachtige sta dion op tal van Zondagen in het voetbalseizoen geslo ten blijft. Er is natuurlijk ook veel voor een werkelijk eigen home te zeggen, doch voor men daar een eenigs- zins comfortabele inrichting gereed heeft, moet men een groot kapitaal offeren en lasten en verplichtingen aangaan, die geen bestuur op zich nemen mag, om niet het risico te loopen dat de club op een gegeven moment voor een catastrophe komt te staan." Dit stukje typeert wel hoe groot de interesse ook van niet-leden voor onze terreinkwestie is en getuigd ook van een juist inzicht, al zijn we persoonlijk niet zoo enthousiast inzake de „Stadion-oplossing". Wij vinden het Stadion in den zomer wel gezellig doch in den winter „Unheimisch". Bovendien woont men daar op „Gemeubileerde Kamers" en ook voor een voet- balvereeniging geldt de oud-Hollandsche spreuk „Eigen haard is goud waard."

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1930 | | pagina 4