V f 14 RADIOLEED Neen, geachte lezer, schrik niet, ons blad wordt niet omgezet in 'n tijdschrift voor radio en aanver wante aethersporten. Ik zal niet klagen over luchtstoringen, over lampen die te spoedig hun emissie verloren hebben of iets der gelijks. Ik wil U alleen waarschuwen: „Luister niet op Brussel", tenminste niet als het Nederlandsch elftal daar speelt. Zondag na Ajax 2BI. Wit 2 met spoed naar huis, onderweg geloerd bij de sigarenwinkeliers, doch nog niets bekend. Eerste daad na binnentreden in m'n huiskamer was m'n Telefunken afstemmen op 590 Kilo cycles. Direct hooren we de namen van Hellemans en Strij- bosch. Even daarna klinkt een Hollandsch geluid tot de microfoon door: „Sjouwen dan" hoor ik roepen en vlak daarop volgt: „Allez Belgique". 'n Wirwar van namen komt uit den luidspreker en dan plotseling: „Goal pour la Hollande". Hij vertelde er niet bij, dat Piet hem maakte, als ik dat geweten had, zou m'n vrouw 'n zoen gekregen hebben, want mijn ega zat in- tusschen ook aan den luidspreker gekleefd. De Belgen laten het er blijkbaar niet bij zitten, angst vallig veel hooren we de namen v. d. Meulen, Bastin, v. d. Bouwhede en v. Kol. Dan zwelt de stem van den man voor de microfoon plots aan: „Goal pour la Belgique", une a une. Even later is het rust. De Radio Belgique laat voor afwisseling 'n plaatje draaien, doch we luisteren niet, maar zitten te piekeren: Hoe zullen onze jongens het er af brengen, 3 clubgenooten in Oranje trui en een reserve? Meer dan ooit hopen we op 'n overwinning van Holland. Het spel wordt hervat en al ras krijgen we in de gaten, dat het „knudde" wordt. Bijna steeds hooren we v. d. Meulen, v. Heel, 'n enkele maal Landaal. Waar zijn Tap en onze twee Pieten gebleven? Dan komt het angstig verwachte moment, 'n vreugde- gebrul dringt tot ons door en de omroeper vertelt, dat Moeschal gescoord heeft uit 'n corner van Versijp. We blijven hopen. Als onze Piet 'm nu nog eens goed op z'n rechterslof kreeg?! De tijd verstrijkt en dan komt de debacle 3-1, 4-1. Finil Ik luister voorloopig niet meer naar Brussel! 31 AUGUSTUS TUSSCHEN9EN 10 UUR 'S AVONDS. Feest! Hossen, herrie, vuurwerk. Vrijwel alle Mokummers doen hier aan mee of kijken er na. Het Ajax-bestuur vond hossen schijnbaar slecht voor de training en huurde voor de Ajax-familie een gelegenheid, waar allen bij elkaar zouden kunnen komen en dezen avond met muziek en dans zouden doorbrengen. Om half acht vertrok dan ook een boot vol menschen naar die gelegenheid, terwijl nog verschillende leden per auto of loopend kwamen. Als er dan eenigen tijd gedanst is, hooren wij achter elkaar twee harde klappen, hetgeen het teeken is, dat het groote Amster- damsche vuurwerk, 't welk bij ons in de buurt wordt afgestoken, een aanvang neemt. Maar voor we kunnen wegloopen om te gaan kijken, springt één der bestuursleden op een stoel en verkondigt met luide stem, dat Marius Koolhaas op een weiland achter het bosch ook vuurwerk zal afsteken, hetgeen met gejuich wordt ont vangen. Allen gaan kijken, loopen een bosch door en worden met behulp van schijnwerpers over een sloot geleid en komen dan op het weiland. We zien de eerste Amsterdamsche pijlen reeds de lucht in gaan, maar de Ajax-belangstelling gaat geheel naar de 3 paaltjes, welke in de wei gezet zijn. Marius begint te vertellen, dat hij een amateur is, dus wij kijkers, moeten er het beste maar van hopen. Vier heeren springen om de paaltjes heen. Hebben het erg druk. Dan wordt er geroepen: „Geef even een beetje licht" en een groote schijnwerper wordt op het doosje lucifers gericht van één hunner. Even later zien we een stok de hoogte in gaan en: „We beginnen" wordt er geroepen. Het is een zonnetje. SssssssssssHet draait twee of driemaal rond en dan verdwijnt de zon met een lang gesis als een meteoor in een molshoop. Een daverend gejuich stijgt op. De vier paalheeren loopen naar den molshoop en één wil er gaan graven. De anderen vinden het de moeite niet, want reeds wordt er een nieuwe zon tegen één der paaltjes gespijkerd. SsssssssssssWaarachtig, het draait! Maar weer stijgt een gejuich op, want wij krijgen de rook en het zonnetje kijkt den anderen kant op. Het paaltje had meer als één kant. Ever, wachten we en dan blijkt dat men het met pijlen gaat probeeren. De eerste pijl gaat af. Een roode bal komt tusschen het publiek terecht: eèn blauwe ergens in de sloot. De derde bal komt met een zucht uit den cartonnen koker en smoort op één meter hoogte. Allen vinden dit nummer beter als het vorige. We verwachten het beste. Plotseling een groot vuur. Bengaalsch vuur. Steeds wor den er meer pakjes in gegooid en roode, groene en blauwe vlammen, alles zien we door elkaar. Het wordt door ons zeer mooi gevonden en we begroeten het met handgeklap. Dan denken de organisators, dat ze nog meer van dit vuurwerk vinden. Een hunner zal het vasthouden en een ander zal het aansteken. Het vlammetje gaat er naar toe, maar daneen knal. Het was een bom. Drie paal heeren rennen als hazen weg over de wei in verschillende richtingen en de vierde blijft staan als de vrouw van wijlen Lot. Er barst een daverend gejuich los, want het was een komisch gezicht. Echter niet voor den held, die de bom vasthield. Zooals later bleek had hij z'n hand gebrand. Na nog verschillende experimenten met zonnen, manen en ballen aanschouwd te hebben, gaan we terug naar den dansvloer. Als we dan even zitten komt er een neger, die wittebrood verkoopt, naar ons toe wandelen. Als ober. Hij draagt een bak vol etenswaar en roept eentonig: „Sandwichs ham!" met een buiten- landsch accent, waardoor we denken dat het een echte neger is. Enkele dames en heeren koopen een sandwich. Zeker lang niet genoeg naar z'n zin, want als hij doorloopt, zegt hij: „Als het zoo

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1930 | | pagina 4