F CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX 105 HAARLEM II—AJAX II. Deze wedstrijd die oorspronkelijk te Amsterdam was vastgesteld, vond op verzoek van Haarlem op het Haarlemterrein plaats, als voorwedstrijd voor de groote match HaarlemAjax. Doordat het tweede een drietal spelers plus een reserve aan het eerste moest afstaan was het elftal eenigszins gehandicapt. Om even twaalf uur wordt afgetrapt, maar veel pit zit er niet in, er wordt aan beide zijden mat en slecht gevoetbald. Onze ploeg stelde werkelijk teleur en ook de Haarlem-reserves, waar enkele goede krachten in zitten, zullen beter moeten spelen, wil het een behoorlijke plaats op de ranglijst innemen. Haarlem was in den aanvang de beste der twee matige ploegen en eenmaal verrichtte Bonneveld een schitterende safe en voorkwam hiermede een doel punt. Voorloopig blijft het spel onbeduidend, maar Haarlem heeft geluk als een goedgerichte schuiver door onzen doelman volgens mij verkeerd beoordeeld wordt en Haarlem de leiding bezorgt. Tot rust gebeurde geen bijzondere dingen meer, maar na de thee deden onze jongens het beter. In den aanvang leek het er nog niet erg op, maar aangevuurd door vele Amsterdammers, die geleidelijk op het veld arriveerden en hun stembanden al vast begonnen te trainen, kwam er meer tempo in. Vooral onze linkervleugel Addicks- Moorman begint zich te roeren. Eigenaardig ook de bruine Haarlem linksbinnen valt op door zijn mooie centers en openingen die hij maakte. Van een bepaald overwicht was geen sprake en het ver trouwen op een overwinning was niet groot. Doordat ik het laatste kwartier niet bijgewoond heb; wat bepaald het beste geweest moet zijn; kan ik alleen vertellen dat Wim Addicks den gelijkmaker in- knalde en Moorman de winning hit scoorde en wij zoodoende toch de beide punten uit Haarlem medenamen. BLAUW WIT IIAJAX II. Alhoewel niet volledig, brachten wij toch een beste ploeg in het veld. Bieshaar was weer van de partij; een die nog met glans bij ons mee kan, nietwaar Theo? Ook een debutant bij Ajax, de oud- Alcmaria-speler Mulders. Een die weet wat voetballen is en waar de bal moet komen, heeft het speltype van Boekhoven (Zee- burgia), wat langzaam; maar Jack Reynolds zal hem wel bij slijpen; voor het tweede in elk geval een goede kracht. Wat ook verblijdend was, dat Wim Hangard, die den laatsten tijd niet zoo in vorm was, vandaag weer danig op dreef kwam. Blauw-Wit verschijnt met een stevige jonge ploeg, met den veteraan Garritse als spil. Nauwelijks is het spel begonnen of Blauw-Wit valt aan, even een weifeling in onze verdediging, een pracht schot en onze doelman is gepasseerd. Thans trappen wij af, maar spoedig komt de bal retour; weer valt Blauw-Wit aan, weer weifelen en pang, ten tweede male is Bonneveld gepasseerd. Binnen vijf minuten 20 achter, de Blauw-Wit schare droomde al van inmaken, maar even de pook in het vuur en onze ploeg leefde op, snel en goed werd gevoetbald, alleen voor doel haperde het. Mulders b.v. kopt rakelings over, v. Os schiet rakelings naast, terwijl de Blauw-Wit-doelman diverse schoten onschadelijk maakte. Wel gaf Blauw-Wit krachtig tegenspel, maar wij bleven in heü offensief. En ja, eindelijk maken wij onze eerste goal als v. Os een fraaie voorzet van Moorman dito inkopt. Vlug en snel golft het spel op en neer, ook de Blauw-Wit ploeg spant zich bijzonder in, maar tot rust blijft de stand onveranderd. Direct na de thee denkt Blauw-Wit, die nu de wind als bond genoot heeft, ons weer te overrompelen; maar thans was onze verdediging in orde en de halfline en Wind en Elzinga en in laatste instantie onze doelman houden stand, de aanval wordt ge- V broken en onze jongens komen weer los. Er wordt aan beide zijden hard gezwoegd, maar wij behielden wel het beste van het spel. Plotseling een goede pas op Piet Vunderink (die middenvoor speel de) een handige ren tusschen de Blauw-Wit-backs en onhoudbaar knalde Piet den bal in het net; een pracht doelpunt. De stand was gelijk en de animo om te winnen aan beide zijden even groot. Thans kwam het onaangenaamste deel der match. Een klein percentage der Blauw-Wit-aanhang zwiepten hun spelers op onsympathieke wijze op, niets deugde bij ons en ook de scheidsrechter, die neutraal leidde, moest het ontgelden. Werkelijk, dergelijke menschen moesten thuis blijven en bij de radio naar de uitslagen luisteren en ik weet zeker, dat het Blauw-Wit-bestuur hier eens op zal letten. Wat was het gevolg, dat er bij beide partijen door enkelen onnoodig ruw gespeeld werd en precies aan de lijn waar de ophitsers stonden, aan den anderen kant gebeurde niets. Het valt niet mee, na zoo'n sensationeel begin, toch nog zoo'n brutale tegenpartij die gelijk durft te maken. Een onzer jongens gedroeg zich ook onsportief, nadat hij gehaakt werd, maar een goed sportsman moet zich kunnen beheerschen. Het liep gelukkig met een sisser af, en o ja, er werd ook nog gevoetbald. Penalty tegen Blauw-Wit; v. Os voelde zich sterk, maar helaas, de bal kwam tegen de paal en de overwinnings kans was verkeken. Van weerskanten volgden nog enkele aanvallen, maar als de scheidsrechter voor het laatst fluit, zijn de punten ver deeld en wij na vijf wedstrijden nog ongeslagen. Of het zoo blijft? Het antwoord is aan het elftal. BESCHOUWINGEN. I II. Onze jongeren. oen ik bij ons aardig adspiranten-tournooi alle drie-en-dertig roodwitjes bijeen zag om zich te laten vereeuwigen (natuurlijk door onze clubfoto- gtaaf) vroeg ik mezelf af „Zou er uit dit levendig en levenslustig troepje niet een goed toekomstig eerste elftal te maken zijn?" Nu door de nieuwe en scherpe overschrijvingsbepalingen geen „blijde incomste" van een of anderen crack uit andere vereenigingen te vieren zal zijn in de toekomst, dringt deze vraag zich al zeer op den voorgrond. Evenals ik dan in 't verleden terugblik, moet ik tot mijn spijt constateeren, dat er maar een bedroevend klein percentage de hooger eer te beurt is gevallen de kleuren van het eerste elftal te mogen verdedigen. Momenteel zijn het Piet van Deijk en Cor Jurriaans en min of meer den Boer, ofschoon deze speler zijn voetbal-educatie in een andere vereeniging heeft vol maakt. Wat is daaraan te doen en heeft Ajax zijn plicht in deze zaak gedaan? Het tweede gedeelte van deze vraag durf ig niet volmondig met „ja" beantwoorden. Ga over de velden en bestudeer de elf tallen. Kijk niet naar de resultaten van de wedstrijden alleen, maar bezie met ontleedkundig ook de verrichtingen van de speers. Dan springt een cardinale fout naar voren. Bij den wedstrijd van ons derde elftal tegen K.F.C. II kwam die al heel duidelijk voor den dag en ik moest dien vreemden toeschouwer gelijk geven, toen hij zei: Ze kunnen niet trappen bij Ajax. Hetzelfde zag ik een week eerder bij Ajax IV tegen Wilhelmina Vooruit II. Het systeem van „stop den bal" werd streng doorge voerd en het was dikwijls een geduw en een geaai en een geflik flooi van het leer of het wat anders was dan een voetbal, die wel wee moest worden van dit gezeur en niets liever wenschte dan een

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1929 | | pagina 5