CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX VAN ONZEN TRAINER Door een serie artikels zal ik trachten den lezers eenige punten voor te leggen welke ongetwijfeld nuttig zullen blijken voor hen die wenschen uit te blinken bij voetbal. Als bij andere spelen wordt bekwaamheid slechts verkregen door voortdurende oefening en door het aannemen van raad van hen met meer onder vinding. BACK-SPEL. Dit deel van ihet team is van groot belang in verband met de verdediging. De drie natuurlijke hoofdzaken voor eenen goeden back zijn: a. snelheid, b. kalmte, c. onbevreesdheid; andere punten kunnen aangekweekt worden op de wijze als boven vermeld. De eerste gedachte van een back is zijn goal te zuiveren en om daartoe in staat te zijn moet hij goed kunnen trappen, met elke voet met gelijke zekerheid in nagenoeg iedere positie. In de eerste plaats moet men naar zekerheid streven, het krachtige trappen zal door de oefening komen. De bedoeling van een speler moet zijn den bal naar zijn eigen voorhoede te plaatsen. Hoog de lucht in schoppen is een groot gebrek van een back. Zoowel als goed trappen moet hij ook met zekerheid een bal kunnen koppen. Deze bekwaamheid is van groote dienst vlak bij de goal. Bij het verdedigen van het doel is een grondig be grijpen van den half-back noodzakelijk. De beste methode voor den kant-half is het dekken van den binnenman, het aan den back overlatende op den buitenman te letten. De half is dan in staat terug te trekken en het doel te verdedigen. Dit beteekent niet dat de back bij den buitenspeler moet gaan staan, maar slechts wanneer de tegenpartij in den aanval of in het bezit van den bal is. Een goed spreekwoord voor een voetballer is ,,Wie aarzelt is verloren". Vlug en beslist aanvallen is abso luut noodzakelijk en kan het beste gebeuren als de voorhoedespeler juist den bal zal krijgen. Een back moet altijd naar voren gaan om een tegenstander aan te vallen en hem dwingen tot schieten of tot afgeven van den bal. Hoe verder van goal een voorwaarts tot schieten genoodzaakt is des te minder gevaar natuurlijk. Forschheid bij het ingrijpen is noodig en dwingt een zekere mate van eerbied af van de voorhoede in hun aanval. Een back moet forsch zijn maar fair in zijn speel wijze. Het nemen van vrije schoppen moet voortdurend beoefend worden. De backs behooren alle vrije schop- V a 85 pen op hun eigen speelhelft te nemen. Dit brengt de rest van het elftal in den aanval op het doel van de tegenpartij. Als de keeper den bal speelt moeten de backs hun inzicht gebruiken om te verhinderen dat de voorhoede te dicht de goal nadert. Het voornaamste punt in het backspel is; opstellen, weinig spelers beseffen dit. Het eerste waarop een back heeft te letten zijn de voorzetten achter hem gaande. Deze kunnen komen van den middenvoor, binnenspeler of zelfs van den tegenovergestelden vleugel. Waar het bij de werkelijke kunst van opstellen op aankomt, is het weten van zijn plaats wanneer hij feite lijk niet in actie is, in het van nabij gadeslaan van het spel en in het pogen de andere spelers hun bedoelingen te raden om in staat te zijn zich op te stellen, in vele gevallen zelfs voordat Uw tegenstander feitelijk den bal getrapt heeft of den voorzet gegeven heeft welke U wenscht te onderscheppen. (De werkelijk goede back ziet men niet abnormaal veel rondloopen). Dat komt omdat de back de kunst van opstellen ge- perfectionneerd heeft tot zulk een hoogte, dat hij in het algemeen op de juiste plaats is om den bal, bestemd voor een tegenstander, op te vangen. Nu is het een eenigszins dubieus punt wat betreft de plaats waar de backs zich moeten opstellen als hun eigen voorhoede in den aanval is. Aan dit punt wil ik mijn beschouwingen vastknoo- pen over het backspel onder den ouden en nieuwen off-side regel omdat er zeer weinig verschil is» Dit is waar, wat sommige menschen ook zeggen mogen, op voorwaarde dat de backs de juiste opstel ling volgen. Ik geloof dat de twee backs zelden met elkaar op één lijn mogen gezien worden en ze zijn te dikwijls in die opstelling. De back kan slechts op één zijde van het veld tege lijk zijn. Om deze reden worden zij dikwijls gepasseerd door een snellen voorwaarts. (Dekkende tactiek). Dit wel zeggen dat wanneer de aanvallende linkervleugel in actie is, de rechtsback zich naar voren moet bewegen en er op voorbereid zijn de half-back te steunen om de situatie meester te blijven, terwijl de linksback zich ongeveer bij het midden moet opstellen of links achter zijn partner. -/ Na een paar seizoenen onder den niéuwen off-side regel moet ik erkennen, dat ik erg weinig verschil be merkt heb in het spel van het back's standpunt en dat ik meer dan ooit overtuigd ben dat backs elkaar be hooren te dékken en niet in één lijn te spelen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1929 | | pagina 7