r~ CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX DE BONDSVERGADERING. Ajacieden! Zondag a.s. HILVERSUM - AJAX Indien gij niet zelf spelen moet gaat dan Uw club bij haar eersten uitwedstrijd aanmoedigen J 84 V»/ ET voorstel Valkema is met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen en daarmede zal het doelsterke beper king van het aantal „overschrijvingen wel bereikt zijn Een andere kwestie is het intusschen of het middel hier niet erger dan de kwaal zal zijn Wij kregen uit het verslag der gehouden discussies den indruk, dat de Bondsvergadering de materie wat te veel van het Be stuur sstandpunt af bekeken heeft en dat de belangen van de spelers zelf en die vormen toch in de kern den voetbalbond wat uit het oog verloren zijn Een der sprekers merkte op: „Dat de spelers minder gelegenheid krijgen om met een dollen kop na een kleine oneenigheid de club uit te loopen." Dit is inderdaad juist; hij zal dan op z'n gunstigst een vol jaar moeten wachten, alvorens voor een andere vereeniging te kunnen uitkomen Is het echter nu wel wenschelijk om zoo'n speler tegen zijn ivil vast te houdenIn den regel heeft men daar meer last dan pleizier van. Ook in onze kringen nam men meermalen een bedanken voor het lidmaat schap met een zucht van verlichting aan. Voor den spe ler zelf was het in vele gevallen ook beter dat hij zijn geluk elders ging beproeven. Ondervinding is de beste leermeesteres, en hoeveten kwamen later met de ondervinding, dat het volmaakte in onze voetbalwereld niet te vinden is, met hangende pootjes en een ervaring rijker bij Ajax terug? Laten we nu eens aannemen, dat een speler per sé weg wit en nu hangende zijn overschrijvingsaanvraag een vol seizoen voor zijn oude club moet blijven spelen. Is er dan niet een kans, dat zoo'n speler een vol seizoen excusez le mot genegerd'' zal worden Behalve dit in gedrang komen van individueele be langen zal o. u ook de spelkwaliteit in verdrukking ko men. Het overgaan van goede jonge spelers uit hun club, dikwijls spelende in de lagere regionen en zonder behoorlijke trainingsgelegenheid, naar de „groote" clubs, waar ze hun talenten ten volle konden ont plooien, was voor de kleine clubs onaangenaam, dat geef ik onmiddellijk toe, doch voor de opvoering van de spelkwaliteit een zegen. Als voorbeelden uit de praktijk wil ik hier noemen Volkers en ten Have. Men zal toch moeten toegeven, dat eerstgenoemde het nooit tot Internationaal gebracht zou hebben, indien hij niet het lidmaatschap van de H.B.M. eraan had gegeven en de Ajaxtrui aangetrok ken. Ten Have komt uit het kantoor-elftal van de Twentsche Bank en bracht het via Ajax 4, 3 en 2 tot de eerste klasse. En ten slotte, zou U denken dat deze spelers geen uitstekende clubmenschen zijn? Zulke voorbeelden zijn er te over, en de weg voor zulke veelbelovende jonge spelers is nu afgesloten, tot schade voor de betrokken spelers zelf, voor de „groote" clubs en voor de spelkwaliteit. Al zullen de bestaande groote clubs wel een voor sprong behouden, deze zal toch niet zoo groot meer zijn als tot nog toe het geval was. Er zal o. i. een geleidelijke nivelleering en daling plaats vinden. Nu zijn we geen fanatici op het gebied van „spelkwaliteit" en we zouden geenszins daar alles aan willen opofferen. Ons standpunt is, dat het voetbal spel zijn grootste waarde heeft door de massa beoefe ning. Juist die massa beoefening wordt - en is - echter bevorderd door het zien spelen van sterke elf tallen, waar dat zal toch iedereen moeten toegeven een sterke propagandistische werking van uitgaat. Intusschen, het voorstel Valkema is aangenomen en we hopen met hei, dat het een suces zal mogen zijn Wij waren echter van meening, dat men wat al te veel naar de zonnezijde heeft willen zien en de schaduw heeft genegeerd. Daarom bovenstaande regels. Laten we zeggen als tegengif.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1929 | | pagina 6