f 18 CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX kracht niet in de combinatie zoeken Samen spel doet in voetbal overwinnen en ik haal de gevleugelde woorden „Pingel niet" aan van onzen medewerker Trie Trac, die zich met een geslaagd rijm op „Pingel niet" een geves tigde naam bezorgde in ons clubpericdiek. De belangrijkste man in het veld is de center- half. Ik zie daar graag iemand die lengte aan gewicht paart, m.i nuttige eigenschappen voor een spil. Al dient men het niet te overdrijven, tcch dient de centerhalf zijn taak meer ver dedigend dan aanvallend op te nemen. Zoodra toch een der backs zijn plaats verlaat moet de centerhalf aanwezig zijn Hij moet natuurlijk steeds letten op den middënvoor der tegen partij, die sinds den veranderden offside-regel gevaarlijker dan ooit is geworden. Alle halfbacks die aarzelen zijn verloren! Voor alle halfs geldt: go to it! De Engelschman zegt het zoo kernachtig Geen flinkere halfs dan zij die weten wat: go to It, is. In 9 van de 10 gevallen zal een snel startende half eerder bij den bal zijn dan iemand die een seconde aar zelt. Het heele aspect van een elftal regelt zich naar een snel ingrijpende halfback-linie. De centerhalf moet het spel oordeelkundig en bij herhaling naar de vleugels verdedigen. Warburton, Kirwan en Reijnolds hebben mij steeds geleerd: de £nelste manier om door de vijandelijke linies heen te breken is via de vleugels. Dit dwingt de backs tot een ver moeiende en onafgebroken activiteit. Geen gemakkelijker taak voor verdedigers dan aan vallen alleen uit het centrum. Hoe de positie in het veld is, de centerhalf moet altijd den centervoor dekken. Gaat U bij het ingooien door eigen partij zoo staan dat U direct klaar bent om den bal door te expedieeren. Het is een kleinigheid, maar men maakt het zich vaak zelf zoo moeilijk Neemt U als centerhalf nooit de positie in dat U bijv. met Uw rug naar het vijandelijke doel staat. U moet zoo staan, dat U op gemakkelijke manier den bal kunt door geven. Ik behoef U ook niet te zeggen, dat U den bal spoedig moet doorgeven! Als U den bal bij het ingooien krijgt van Uw linkshalf, geeft U hem dan zoo mogelijk bliksemsnel aan Uw rechtervleugel en omgekeerd krijgt U het leder van Uw rechtshalf, geeft U dan zoo mogelijk door naar links! Maar in ieder geval: Doe het snel! Peuter niet, breng den bal niet maar trap den bal zoodra U kans hebt in de goede rich ting. Profiteert van de openingen en wacht niet tot de tegenpartij zich rustig heeft hersteld. Geen slechtere half dan zij, die den bal op een presenteerblaadje komen brengen, de heele zaak ophouden en een kluwen van spelers ver oorzaken! De centerhalf moet natuurlijk enorm kunnen koppen. Niet in het wilde weg, niet met uw schedel, maar met uw voorhoofd! En gericht, heeren! Centert met uw hoofd! Uw voorhoofd moet uw cricketbat zijn, waarmede U den bal plaatst. Maak front naar den bal, wilt U naar links of rechts koppen: maak front naar den bal en kopt met het voorhoofd. Gaat U naar Reijnolds en hij zal U het geheim verklappen van zuiver en gericht koppen! Als U in de richting van het doel kopt, doe het dan nooit in het wilde weg; kopt naar een onbeschermd deel van het doelvlak. Zelfs - kleinere spelers als bijv. Addicks wisten het geheim van koppen. Ze kopten niet maar ze plaatsten den bal daar waar ze wilden. Het is een belangrijk onderdeel van het moderne voetbal! Alleen als de positie het verlangt moet de centerhalf in combinatie met zijn collega's in de halflinie spelen. Nooit voor de tribune een beetje gaan combineeren om een applausje te krijgen. Staat U met Uw gezicht naar Uw eigen doel, dan spele men eenvoudig op de backs terug. Centerhalf, maak het U gemakke lijk. Uw taak is al zwaar genoeg, laat Uw backs U helpen! Probeert U nooit cm twee spelers tegenlijk te dekken, ik kan U al bij voorbaat vertellen, dat dit niets wordt. Dekt U één man en als U dat goed doet en alle halfs doen dat, dan is er eenvoudig geen doorkomen aan! Een pittige halfbacklinie is drie kwart van een elftal. Een vlugge, stevige halfbacklinie, bestaande uit drie heeren die het woord „vrees" uit hun woordenboek hebben geschrapt en U hebt driewart van het elftal. [V J,

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1929 | | pagina 4