CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX jaren geleden een enkelspier scheurde vóór den wedstrijd en voor genezing twee maanden bedlegerig was. Zonder toestemming van den scheidsrechter moet u nooit het veld uitloopen. U kunt alleen dan het veld verlaten als u ge blesseerd bent. We herinneren ons het geval scheidsrechter KaptijnJseger, waarbij Iseger zich wilde laten vervangen door Jurriaans, waardoor Ajax den wedstrijd met 10 spelers moest uitspelen. Men loope dus nooit uit het veld zonder den scheidsrechter verwittigd te hebben en zijn goedkeuring gekregen te hebben. Als U te laat in het veld komt, of als invaller fungeert en moet invallen tijdens den wedstrijd, begint U met U even te melden bij den recht spreker. Verder is het raadzaam zoo veel mogelijk op dezelfde plaats te spelen. Speelt men rechts half en voldoet men op die plaats, dan blijve men daar rustig spelen. Men moet niet trach ten als men bijv. op die plaats is inge speeld plotseling als linksbinnen te gaan fungeeren. Het resultaat na een paar maanden is degradatie naar een lager elftal. De practijk, zelfs van Nederlandsche elftalspelers (Verlegh) (en Joop Martens dan, Red.) bewijst, dat der gelijke krachtsuitingen op een strop voor de spelers uitloopen. Als buitenspeler gaat het misschien ik h.eb 20 jaar óf als links öf als rechtsbuiten gespeeld maar op andere plaatsen in het veld kan ik het niemand aan raden. Houdt vast wat je hebt, des te langer kan men genieten van de geneugten van het spel! Als men op de nieuwe plaats niet voldoet is doorgaans de oude plaats zoo voldoende bezet dat men tenslotte het slachtoffer van het heele gescharrel wordt. Tijdens de oefeningen is het wat anders. Wil men een all-round speler zijn, die het heele voetbal onder de knie heeft en die de kneepjes van de tegenstanders wil kunnen doorzien, dan moet men tijdens de oefeningen van alles spelen, van linksback tot rechtsbuiten toe. Maar specialiseert U op één plaats in de competitie, des te langer behoudt U een moeilijk veroverde plaats in een hoog elftal! ~~^l Ik behoef U eigenlijk niet te zeggen dat goede voorwaartsen later uitnemende backs blijken. Men weet, dat een prima voorwaarts, die op zijn retour is, nog altijd een heel bruikbare back zal blijken te zijn. Constant Feith, Frans Pelser, Ruffelse, Jan Vos e.a. werden na een langjarige dienst als voorwaarts met succes overgeplant naar de backplaats! Ten einde volkomen fit in het veld te komen, moet men voor een match niet te overdadig eten. Ik heb 't eens meegemaakt dat een spe ler voor den match een bord soep, aardappe len, vleesch en groenten en als besluit een kop koffie met een stuk taart naar binnen werkte. Het verwonderde me niets dat hij slechts matig presteerde! Men neme 's morgens een stevig ontbijt en als men dat niet te vroeg nut tigt kan men best met de volgende maagvulling wachten tot na den wedstrijd. Ons succes hangt van zulke kleinigheden af dat we de kantjes van het spel niet mogen vergeten. Ons doen en laten voor den wedstrijd moet er op ingesteld zijn dat wij zoo krachtig en frisch mogelijk den bal aan het rollen bren- gen. .Zoodra de bal rolt, verwacht ieder een elftal aan het werk te zien, dat in elkaar past. Het moet als een uurwerk zijn, alles dient precies in elkaar te passen. Keeper, backs, halfs en voorwaartsen, ze moeten elkaar tot in de puntjes begrijpen, en elftallen wier' spelers elkander's spel al jaren kennen, zullen het in den regel verder brengen dan elftallen, waar bij dit niet het geval is. Het elftal dat Ajax bijv. in 19171918 in het veld bracht, bestond uit spelers, die een vijftal jaren onafgebroken naast elkaar hadden gespeeld. Dit ongewijzigde elftal demonstreerde derge lijk voetbal, dat het door kenners als het beste elftal van het vaste land werd beschouwd. De heeren maakten honderden doelpunten en sloegen alles wat voor hun voeten kwam. Zon der moeite ging de bal van schoen tot schoen en al wasser in het elftal misschien een enkel zwak punt, dit viel door de enorme combina tie niet op. Elf middelmatige spelers, die vlot combineeren, zullen doorgaans een elftal slaan dat uit betere spelers bestaat maar die hun Vs 17

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1929 | | pagina 3