CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX 11 ii: In 't vorig nummer waren wij zoover geko men, dat wij met een fit lichaam het veld instap ten, „keen" om te winnen en ik beloofde U een paar tips te geven om fit te blijven, zoowel on der als na den wedstrijd. In de allereerste plaats dan moet uw voet balkleding U vrijwaren voor nare gevolgen van ons spel. Trek vooral nooit te veel goed aan! Een shirt, liefst een wollen shirt en geen shir'. van katoen, een frissche broek steeds net jes gewasschen en vooral niet vochtig, een paar stevige, goed sluitende en hoogsluitende kousen om de beenbeschermers flink te kunnen vast houden en een paar soepele goed sluitende, niet te nauwe maar ook niet te ruime schoenen. Zie hier uw costume, meer is niet noodig! Flanelle tjes, onderbroekjes en ander moois bijv. borst rokken, laat u maar in uw kleedkamer achter. Alleen onder de kousen een stel sterke, soepele beenbeschermers en een zakdoek in den achter zak en U bent klaar. Alles wat U verder draagt belemmert U in uwe bewegingen. Houdt geen onderkleeren aan, die U na den wedstrijd niet eens verwisselt, het is ongezond, afgezien van het feit dat het vies is. In mijn scheidsrechterspraktijk scharrel ik dikwijls in tal van provinciale kleedkamers en als ik U op biechtte wat ik daar af en toe zie, zou men het hoofd schudden. Halve garde-robes hebben en kele spelers onder hun voetbalgoed aan. Nog slimmer wordt het als de spelers over de voet balbullen, overhemd, colbert en lange broek dragen. Na den match trekken ze lekker hun spullen weer aan over het natte voetbalgoed en blijven dan waarschijnlijk het verdere deel van den dag daarin rondloopen. Het is frisch! In rneer z g. opgevoede voetbalkringen komt dit laatste gelukkig niet voor. Soms zie ik zelfs dat spelers zich na afloop niet eens wasschen en U moet de verbazing zien als de scheidsrech ter zich na afloop flink afdroogt, zich wascht en geen brok van zijn scheidsrechterskleeding be hoeft aan te houden. De kerels kijken ie dan net aan of ze het in Keulen hooren donderen. Na afloop luidt het parool dus wasschen en boenen om de kluiten modder er af te halen. Een douche behoeft U niet te hebben, in elke kleedkamer is wel een bak water. Bij uwe voet balattributen behooren een harde borstel, een kluit groene zeep, een handdoek en een kam. Zonder die dingen is uw materieel niet in orde. Iedere week uw bullen laten wasschen en di rect na uw thuiskomst den koffer uitpakken! Nooit vochtige kleeding aantrekken die ejen heele week in uw koffer heeft gezeten. Uw ge zondheid moet U wat waard wezen! Aan uw voetbalschoenen kunt U geen aan dacht genoeg schenken. De meeste spelers heb ben een paar bakkies en daarmede uit. Men vergeet eenvoudig dat een der hoofdzaken van uw succes de schoenen zijn. Ze moeten aan hooge eischen voldoen als U een speler van naam wilt worden en juist verschillende spelers blijven op hetzelfde peil hangen, omdat ze hun materiaal verwaarloozen. Uw schoenen zijn wat voor een cricketspeler het bat is, wat voor den tennisspeler het racquet is, wat voor een scher mer zijn degen is. Hoe kunt U in topvorm spelen als uw schoe nen te ruim of te nauw zijn, hoe kunt U een bal hard en stevig trappen als de neus te zacht is. Met te nauwe schoenen ben je altijd een deci meter te laat en door nauwe schoenen bederf je je humeur. We hebben in de voetbalwereld al kankerpitten genoeg! Als uw schoen te slap wordt., zóó dat ge de zool kunt buigen bij wijze van gymnastiekschoen dan moet U de schoe nen wegdoen. Dan zijn ze meer dan versleten! U kunt beter een paar gulden meer neerleggen dan slechte schoenen koopen, het laatste is geld weggooien Als U nieuwe schoenen koopt, dan neemt U ze een streepje te nauw! U begint dan de schoe nen alleen met oefenen te dragen, en na enkele dagen zitten ze als aan uw voeten gegoten. Niets trapt lekkerder en harder dan een schoen, die den voet nauw omsluit. In vroegere jaren was Dirk onze groundsman, een specialist in het z.g. intrappen van schoenen. H ijtrok ze een paar maal aan en de eigenaar had een paar prachtige bakkies. IJ moet zorgen dat de schoe- 7~~ v., E HOE KUNNEN WIJ ONS SPELPEIL 5 v», 'F VERBETEREN? 'F i

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1929 | | pagina 3