[r~~ CLUBNIÈUWS DER A. F. C. AJAX nummers 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9. De laatst aan komenden in de competitie spelen dan weer op de gewone manier de promotie- en de- gradatie-wedstrijden met de 2e klasse kam pioenen. Desnoods zou in plaats van een heele competitie van de nummers 2, 3, 4, 5 enz., deze vervangen kunnen worden door een halve, waarin dan uitkomen de nummers 2 en 3, 4 en 5, 6 en 7, 8 en 9 van iedere afdee- ling". Op deze manier blijft alles bij het oude, terwijl toch een nauwer contact verkregen wordt tusschen de verschillende districten. Het hooge Noorden, waar m.i. het slechtst gevoetbald wordt, zou veel kunnen opste ken van het Westen, waar veel technischer gespeeld wordt, terwijl het Westen weer op zijn beurt wat schutterscapaciteiten van het Oosten en wat temperament en enthou siasme van het Zuiden kan overnemen, enz. In ieder geval is het een systeem, waar over gedacht kan worden en dat bij goede toepassing onherroepelijk goede vruchten moet afwerpen en tot spelverbetering moet leiden." Het idéé is niet nieuw en in Zuid-Duitschland heeft men dit zelfs reeds in toepassing gebracht. Na afloop der competitie spelen daar de nos. 1, 2 en 3 der verschillende afdeelingen tegen el kander en dit schijnt de vereenigingen, wel te bevredigen. Alleen de nos. 4, 5, 6 enz. hebben daarentegen hun misnoegen doen blijken, om reden zij van deze na-competitie zijn uitgeslo ten, wat ongetwijfeld voor het systeem pleit. Voor de meeste vereenigingen is het seizoen na afloop der competitie ,,dood". Zelfs de laatste competitie-wedstrijden krijgen, wanneer de ver eenigingen niet bij kampioens- of degradatie kansen betrokken zijn, niet meer die aandacht, welke zij verdienen. Er bestaat dan weliswaar gelegenheid tot het organiseeren van vriend schappelijke wedstrijden, doch hieraan is groot finantieel risico verbonden, daar in de praktijk gebleken is, dat het gros van het publiek hier voor geen interesse heeft. Het gaat immers niet om de „puntjes". Toen enkele jaren geleden N.A.C. het initiatief nam tot het organiseeren van een na-competitie tusschen de nos. 2 der verschillende afdeelingen, de wedstrijden om den „Terminus-beker", scheen dit plan op papier uitstekend te zulllen slagen, maar was ten slotte juist omdat het officieele cachet er aan ontbrak, tot mislukking gedoemd.We gelooven, dat, wan neer de Bond deze wedstrijden vaststelt en re gelt, zooals de gewone competitie-wedstrijden, de zaak er heel anders komt voor te staan. Het bezwaar dat zij afbreuk zullen doen aan de kampioenswedstrijden lijkt ons niet groot, daar hierbij het behalen van den hoogsten titel op het spel staat. Tegen elke regeling zijn bezwaren, doch de voordeelen lijken ons in dit geval van veel groo- ter gewicht. In ieder geval komt het ons voor, aan het door E. H. naar voren gebrachte sys teem, serieuze aandacht te schenken. Een proef is het minstens waard. Nu men in deze dagen den mond vol heeft over spelpeil-verbetering, is het zeker de moei te waard, het systeem, zooal niet als hoofd middel, dan wel als hulpmiddel hiervoor te be zigen. Juist het uitwisselen der verschillende spel-types zal niet nalaten een goeden invloed op het spel hier te lande uit te oefenen. Dat er iets gedaan wordt, is geen overbodige luxe. Deugt dit systeem niet, dan bedenke men een ander. In vroegere jaren bestond er voor de wed strijden om den Holdert-beker groote belang stelling en voor het winnen daarvan, was geen inspanning te groot. Ook hierin trad in den loop der jaren een groote verflauwing. Waarom be staat er in Engeland zoo'n overweldigende be langstelling voor de Cup-wedstrijden en is het behalen daarvan zelfs een grootere eer, dan dat van het kampioenschap? Zou er geen enkel middel zijn, om ook hier de belangstelling voor den N.V.B.-beker weer op te wekken? Kon men hiertoe geraken, we gelooven, dat we dan op den duur weer den goeden weg opgaan Tot slot bevelen wij daarom aan het organi seeren van een na-competitie of beker-wed strijden in zijn vollen omvang weer in eere te herstellen. Heeft iemand iets beters, hij kome er mede voor den dag. IV-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1929 | | pagina 2