iv CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX 177 Men heeft dat over de heele wereld goed be grepen; hoe verklaart men anders dat volken, die met Amerika in nauw contact komen, base ball direct hebben overgenomen. In Japan is baseball ook al de nationale sport. Men beoefent het spel daar aan tal van univer siteiten en in Amerika kwam het beroepsspel door die overgroote belangstelling tot uiting. In de laatste tien jaren is het aantal spelers in ons land beduidend toegenomen, omdat duidelijk gebleken is dat het spel voor de deel nemers een ideale lichaamsoefening is, maar ik hoop, eerlijk gezegd, toch niet dat wij Ame rika achterna gaan en over x jaren het be roepsspel in Nederland krijgen. Hoe staat het met de beoefening door de jeugd? vroegen wij den heer Bleesing. Ontegenzeggelijk aldus de hr. Bleesing vindt men in ons spel terug het mannelijk karak ter en de beweeglijkheid, het voetbalspel eigen. Juist daardoor trekt het de jeugd aan. Men beschouwt ons spel vrijwel als het beste zomerspel voor de leerlingen van onze middel bare scholen. U weet niet, wat een groote belangstelling er het vorige jaar was voor de schoolwedstrijden te Amsterdam gehouden onder leiding van den Amsterdamschen Honk bal Bond. De toekomst van het spel. Met veel vertrouwen zien de voormannen van Honkbal de verdere ontwikkeling van onze sport tegemoet. Met een simpele vier clubs be gonnen, raakten wij daar nog twee van kwijt, maar de laatste twee, Hercules en Quick, heb ben stand gehouden. Weet U dat de oorlog het moge gek klinken onze eerste bond genoot is geweest? Deze bracht eenige honder den Canadeezen van het regiment Hooglanders, na een verblijf in de Duitsche gevangenkampen in Den Haag. Deze lieden benutten hun tijd met base-ball spelen en toen ons dit ter oore kwam, trok er al spoedig een moedig troepje op af. Natuurlijk kwamen we met de kous op den kop terug en wij hadden zoo goed als niets in te brengen. Ik geloof niet dat wij ooit ster kere spelers hebben ontmoet dan het eerste negental van deze Canadeezen de „Beavers" die vier teams in het veld brachten. De heeren hebben ons echter niet kunnen afschrikken! Van dien dag of organiseerden wij geregeld of in Amsterdam, of in Den Haag of elders wedstrijden, die de mooiste propa ganda voor ons spel werden. Mede aan deze wedstrijden is het te danken dat het aantal clubs geregeld is toegenomen. Blauw-Wit, Ajax, Hercules en Quick, Con cordia, A.M.V.J., V.V.G.A. e.a. zijn thans de motoren in de honkbalbeweging. Na al de moeilijkheden, die wij in vroegere jaren wel eens hebben gehad, waarbij wij wel eens twijfelden of we er ooit zouden komen, hebben we nu al 20 negentallen, die in de onderscheidelijke competities van den N.H.B. ondergebracht zijn. Zoo gaat het langzaam maar zeker voor waarts in onze beweging. Een der Inspecteurs voor de Lichamelijke Opvoeding in ons land heeft beweerd: „Het Honkbalspel ontwikkelt ridderlijkheid, moed, tegenwoordigheid van geest, zelfver trouwen, naast niet genoeg te waardeeren lichamelijke kracht en vaardigheid." Met dit brevet kunt u het voorloopig doen, zeggen wij als wij Bleesing voor zijn mede- deelingen bedanken. GROOTJAN. HOE STAAN ONZE ELFTALLEN? j j 't Kan verkeeren. Breero's spreuk blijft altijd en overal van kracht, ook in ons voetbalwereldje. Beschouwen we eens den stand van ons le elftal en vergelijken we dien met het ranglijstje van 1 Jan. 1928. Toen stonden we nr. 1, nu nr. 9. Zoo troosteloos als de cijfers, is de werkelijkheid gelukkig niet. Door de som bere nederlaagwolken is de heldere 41 zonnestraal gebroken en er is een gegronde hoop, dat dit eerste zonnestraaltje de voorbode zal zijn van spoedig komende volle stralenbundels. Niettemin wijst het falen van ons eerste elftal, ook als we alle bijfactoren als „Pech", vertrekken of gebles seerd raken van spelers in aanmerking nemen, op een zwak punt in onze organisatie, doch daarover later. Ook de prestaties van de overige elftallen blijven onder die van het vorig jaar.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1929 | | pagina 3