176 CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX IV van uit- en thuiswedstrijden van te over wegenden invloed is. Bovendien zijn er ver- eenigingen, die de gewoonte hebben aangeno men de competitie slap in te zetten en deze met een flinke eindspurt beëindigen, terwijl anderen daarentegen weer precies het tegen overgestelde doen. Alle gemaakte voorstellen in de finesses te behandelen zou mij te ver voeren, terwijl mij bovendien lust en ruimte daartoe ontbreken Maar waar toch bij de meesten het hoofdmotief is een goede wisselwerking te verkrijgen tus- schen de 5 verschillende districten, teneinde het spelpeil hier te lande weer op te voeren, heb ik voor mijzelf op deze basis een systeem gefabriceerd, wat ik hieronder laat volgen: „Laat de competitie-indeeling bestaan, zoo als die momenteel is. Na afloop van deze com petitie spelen de 5 afdeelings-kampioenen op de gebruikelijke wijze om het kampioenschap van Nederland. Wat is er dan verder voor bezwaar tegen, dat de nummers 2 van iedere afdeeling onderling een soortgelijke competi tie spelen evenals de nummers 3, 4, 5, 6, 7 8 en 9. De laatst aankomenden in de competitie spelen dan weer op de gewone manier de promotie- en degradatie-wedstrijden met de 2e klasse kampioenen. Desnoods zou in plaats van een heele com petitie van de nummers 2, 3, 4, 5 enz., deze vervangen kunnen worden door een halve, waarin dan uitkomen de nummers 2 en 3, 4 en 5, 6 en 7, 8 en 9 van iedere afdeeling." Op deze manier blijft alles bij het oude, ter wijl toch een nauwer contact verkregen wordt tusschen de verschillende districten. Het hooge Noorden, waar m.i. het slechtst gevoetbald wordt, zou veel kunnen opsteken van het Westen, waar veel technischer ge speeld wordt, terwijl het Westen weer op zijn beurt wat schutterscapaciteiten van het Oosten en wat temperament en enthousiasme van het Zuiden kan overnemen, enz. In ieder geval is het een systeem, waarover gedacht kan worden en dat bij goede toepas sing onherroepelijk goede vruchten moet af werpen en tot spelverbetering moet leiden. E. Bleesing, Alhoewel de leiders van de honkbalsport door een goed uitgevoerde propaganda hun spel meer en meer bekend hebben gemaakt, kan men Honkbal in Amerika baseball ge naamd toch nog niet tot de populaire sporten rekenen. Ons Clubnieuws draagt gaarne het hare bij tot de verbreiding van dit nationale spel der Amerikanen, vooral waar binnenkort de beoefe naren van deze voorjaarssport weer in het veld komen. E. Bleesing aan het woord. Wij zijn dezer dagen ons licht eens gaan opsteken bij den voorzitter van den Neder- landschen Honkbal Bond en deze Honkbal propagandist heeft ons graag verteld hoe of het vandaag den dag met de Honkbalsport in ons land is gesteld. Ja, begon de nestor onder de honkballers, U weet het minstens zoo goed als ik, dat we ons nog lang niet kunnen beroemen op een aantal spelers als de voetballers, de korfballers of de tennisspelers. En toch, het beoefenen van de honkbalsport heeft zijn groote bekoring. Hoe zou anders in Amerika 't spel tot zulk een enormen bloei zijn gekomen? Het is een feit, dat iedere school, iedere groote zaak, iedere fabriek in Amerika zijn eigen honkbal elftal heeft. Van April tot October is baseball de eenige sport van beteekenis. En u moet niet denken dat alleen duizenden menschen het spel beoefenen, maar ettelijke tienduizenden gaan geregeld naar de groote» wedstrijden kijken. De beste waardeering is ik heb die benaming al dikwijls elders gebruikt dat men baseball noemt „the most brillant game ever invented". Ik moet u eerlijk zeggen dat degene, die deze bewoordingen het eerst op honkbal toepaste, daartoe wel gerechtigd was. Want goed ge speeld beter dan bij ons in Holland, lacht Bleesing tegen mij wordt baseball door geen ander spel overtroffen en zelfs niet geëvenaard. E. H. SPORTSMEN ONDER DE LOUPE j j een voorvechter onder de honkballers. 'J

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1929 | | pagina 2