CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX IETS OVER „SPORTJOURNALISTIEK OF.... WAT DAARVOOR DOOR MOET GAAN. (r~- 124 Het is niet de eerste maaldat ik me geërgerd heb aan de wijze, waarop m'n beroepsconfraters zich veroorloven „critiek" uit te oefenen Ik heb vroeger gemeend, dat de taak van een sportrecensent niet alleen was verslagen te schrijven van wedstrijden, doch ook met z'n pennenvruchten de sport op een hooger of beter niveau trachten te brengen Hoe langer ik echter in ons voetbalwereldje verkeer des te meer zie ik in, dat die opvatting niet de algemeen geldende is. De wijze waarop diverse heeren, jonge spelers afkammen en demoraliseer en, is op z'n zachtst uitgedrukt treurig Zoo herinner ik me, dat v. d. Broek eenige jaren geleden eens debuteerde in het Neder- landsch elftal. De man schijnt toen niet voldaan te hebben en de „Cetem" verscheen den bewus- ten Zondagavond met een vetgedrukt hoofd van koeienletters: „Van der Broek faalt volkomen." Prettig hè? Vooral als je later nog eens uitge- noodigd wordt om je talenten te toonen. De bes tref fende verslaggever had het ook in beschei den letters ergens in z'n verslag kunnen zet ten, doch dat lag waarschijnlijk buiten z'n be gripsvermogen. Neemt U nu de Sportkroniek van 10 Septem ber j.l. eens ter hand en lees wat de heer Nevoh, de alwetende, de man die jaar in jaar uit beter het Ajax-elftal kan samenstellen dan de elftal commissie, de man die een veel beteren kijk op spelen heeft dan Smit, Hordijk, Brockmann, Pelser, Reynolds, Tump, Hoogland en Vunde- rink onze huidige E.C. te zamen. Dit orakel van Delphi, dat in één wedstrijd overziet, dat Ajax in dit seizoen niet als kam- pioenscandidaat te beschouwen is en zelfs op passen moet." Deze voetbal-clairvoyant schrijft 't volgende: „v7. d. Windt en Puttelaar stonden te schut teren. Wat Jurriaans en Ingenbleek lieten zien, was eenvoudig een parodie op voetbal. We (Nevoh) hebben trouwens van Ingem V bleek nog nooit iets anders gezien en staan verstomd over de hardnekkigheid, waarmede de elftalcommissie van Ajax dezen knaap opstelt." Buitengewoon paedagogisch, vindt U niet? En dat alles omdat Ajax één, zegge en schrijve één wedstrijd verloren heeft, gespeeld in een temperatuur voor voetbal totaal ongeschikt. Zóó ongeschikt, dat vrijwel nergens in Nederland een behoorlijk spelpeil is bereikt. Of de elftalcommissie betere spelers ter be schikking staan redelijkerwijs gesproken kan van de E.C. toch niet méér verlangd worden dan dat zij de besten of, zoo men wil, de minst slech ten opstelt daar bekommert Nevoh zich niet om. De gemiddelde Nederlander heeft een zwak voor „kankeren" en leest gaarne de in dien stijl geschreven stukjes en Nevoh wil blijkbaar „ge lezen" worden, kost wat 't kost. Dat Nevoh van Ingenbleek nog nooit iets an ders heeft zien geven dan een parodie op voetbal is niet de schuld van onzen Harold Lloyd, doch van den journalist, wiens oog en schijnbaar zoo af en toe zitten op de plaats waar de rug van naam verandert. We herinneren o. a. aan den wedstrijd AjaxExcelsior, 't vorig jaar op ons veld, welken wij, dank zij Ingenbleek's goed spel en 2 keurige doelpunten met 21 wonnen. Er zijn echter ook het klinkt als een sprookje verstandige schrijvers in de sport wereld. We behoeven niet eens ver te zoeken. Leest U maar eens wat „Henjoh" in de Sport kroniek van 13 Sept. schrijft: „Ondank is toch nog maar altijd het loon dat de wereld schenkt. Ook de voetbalwereld. Waarom al die schimpscheuten welke het pu bliek richtte aan het adres van Ajax? Omdat Ajax vroeger groote dingen heeft gedaan en de menschen herhaaldelijk heeft doen genieten van fijn spel. Ajax heeft zijn publiek veel geschon ken. Hadde Ajax dat niet gedaan, ware Ajax steeds een middelmatig en gewoon clubje ge weest, vele der bittere opmerkingen zouden niet geuit zijn. Men „eischt" echter iets, neen veel van Ajax en is ontstemd als de gift eens iets minder bedraagt. Dat komt ervan wanneer men

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1928 | | pagina 10