JAN DE BOER 54 CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX was wèl, maar op welke plaats, dat was niet vast. Regel was, dat je maar eens uitkeek waar de overige spelers gingen staan en dan een van IV. de, of de eenige, overgebleven plaats innam. Dat kwam dan in den regel daarop neer, dat de links half- of links buiten-plaats je deel werd. Protesteeren dorst je niet, de anderen waren veel ouder en grooter, dus onbegonnen werk. Jan koos in den regel de linkshalf-plaats. Eén van de elementen om doelman van Ajax I te worden was er echter reeds: Z'n naam. Een Ajax-keeper z'n achternaam mag Pelser, Smit, Heeswijk enz. zijn, doch de voornaam is en blijft Jan. Ook de toekomst zal daarin waarschijnlijk geen verandering brengen, Jan Becker, Jan v. d. Heuvel! Voorloopig bleef het echter bij den naam en als in onze eerste jaren door een Ajax-enthou- siast gevraagd werd: In welk elftal speel je?, dan antwoordden we zoo iets van: Ajax 12. De volgende vraag die we altijd ietwat onheb belijk vonden, was: hoeveel elftallen Ajax had, want dan moesten we wieer 12 antwoorden. Jan vond spoedig den weg naar hoogere re gionen; in 1917 vinden we hem, met Joop Mar tens als spil naast zich, in het vierde elftal. In 1919 werd, altijd nog als half-back, het derde elftal bereikt. Bij het begin van seizoen 1920/21 zat de Ajax-elftallencommissie met de handen in het haar op zichzelf niets bijzonders, 't is na dien tijd nóg wel eens gebeurd het feit is alleen daarom hier gememoreerd, omdat het de vraag betrof: Hoe komen we aan 'n keeper? Jan Smit was door een langdurige ernstige ziekte niet meer in staat z'n oude plaats in te nemen. De elftallen-commissie koos niet den keeper van Ajax II, ook niet van Ajax III, maar den derden elftal halfback-speler Jan de Boer. Half Ajax hield z'n hart vast, toen Jan onder de lat debuteerde tegen A.F.C. in het Stadion, een wedstrijd om den Scheltema-beker op den 11 den September 1920. Maar ziet! Vrij spoedig zei men tot elkaar: hij keept aardig! De waardeering steeg van minuut tot minuut en toen onze debutant ach ter elkaar 2 venijnige schuivers van Wels, A.F.C.'s snellen rechtsbuiten met meesterlijke uitvallen onschadelijk maakte, had hij de Ajax- harten veroverd. In het clubnieuws van den lsten Nov. 1920 kreeg de Boer na den wedstrijd Ajax-Haarlem 21, de volgende recensie: J Foto Desmit Onze kranige keeper, die vanaf 1911 onze kleuren verdedigt.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1928 | | pagina 6