CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX Een waarlijk grootsch terrein! Een flinke tri bune, eivol bezet. Hoe mooi zou alles geweest zijn, indien er ook een speelveld geweest ware. Helaas, ik had vizioenen van de onvergetelijke Bergsche plassen Op de Bergsche Plasneuriede ik en Silva keek me ontzet aan. Wat ik er van vond? Ik zoek het speelveld, amigo Silva! Twee rijen witte tanden als antwoord. Half drie. Het giet uit den hemel. De tribu nes spiegelen zich af in het terrein, dat zand grond bleek te zijn. Hier en daar is een stuk zichtbaar. Een eilandje in de BergscheU weet wel. Overigens hebben we geluk, vandaag! Ik ver gat mijn overschoenen en voelde de gele slijk siepelen langs mijn nieuwe zijden sokken, voor dure escudos gisteren gekocht. Ik mag verder staan, want een perskaart van de Ajax-courant doet het niet in Lissabon. Ongehoord! Ik heb een klein plaatsje, 'n nauw stukje van enkele vierkante centimeters. Maar we zien voetbal. Goddank! En laten we niet klagen, want hier komen de Sporting Club de Portugal en de Club de Football os Belenenses tegen elkaar in het „water". Zei U iets? Beide clubs zijn uit de hoogste divisie. Dat noemen ze hier de Divisao de honra, of te wel de eere-divisie, die in vier categorias (klassen) is verdeeld. De beide genoemde clubs nu zijn uit de le klas Eeredivisie en dus behooren zij tot de crème van het Portugeesche voetbal. Als ik van crème spreek, zie ik het speelwater voor me eens aandachtig aan! Ik moet zeggen, dat ik de 22 spelers heb be wonderd. Ik moet lang zoeken en vergeefs in de analen van ons Nederlandsche voetbal om eersteklas-wedstrijden te vinden, die onder zul ke omstandigheden zijn gespeeld. Onze consuls zouden rillen en beven, als zij zich voor keuring op zoo'n veld „te water moesten laten". Er werd waarachtig uitstekend gevoetbald- Ik was gaandeweg paf. Het spel werd alleen bedorven, doordat de bal bij passings veel bleef steken in den modder en richting plus snelheid verloor. Alleen short-passing ging X het is ongelooflijk zoo goed als op onze gras velden. Dat de spelers als kluiten modder rond- race-den doet er niet toe. Zij speelden en waar achtig niet alleen met hun voeten, doch om den hel ook met het hoofd, letterlijk en figuurlijk. Voor een Nederlandsch voetballer, o gij ver wende mooi-veld-speler onzer eerste klasse clubs, was hier een massa te leeren. Een massa. Silva las de bewondering van mijn gezicht af en ik vergaf hem en alle Portugeezen het deli rium van enthousiasme, dat alle regelen en al het water van het veld deed opdrogen. Een stel vleugelspelers, prima. Doelverdedigers minder. Indien ge me vraagt, welke meening ik heb over het tegenwoordige spelpeil van de Portu geesche eerste-klasse, dan moet ik het ant woord schuldig blijven, omdat ik deze ballade in water niet als maatstaf durf te gebruiken. Mijn indruk is echter, dat snelheid en fanatisme in doorsnee boven de speltechniek staan. De opstelling in de verdediging b.v. leek mij dik wijls zeldzaam fout. Ik zeg echter, let op het veld. Een speler kon op het doorweekte terrein zoo te zeggen, niet op een punt blijven staan, daar hij anders stellig „verzakt" ware! Ik geef U nog den stand van de Eere-divisie, na den wedstrijd, die door de Sporting Club in beslissende stijl met 41 gewonnen werd. De scheidsrechter was een man van strenge voetbalzeden en voor Portugeesche begrippen leidde hij zeer beheerscht. Ook hier waren echter fluit-serenades niet van de lucht en eens onderbrak hij het spel en liet een fluit-solist net jes van het veld zetten. Er ontketende een orkaan van woede en als men dit warmbloedige volkje zoo eens gadeslaat bij een voetbalwed strijd, krijgt men een goeden kijk op den volks aard. Finale! Voldaan, hoewel sterk bemodderd. 132 Sporting Club de Portugal 5 5 0 0 13 3 15 Sport Lisboa e Benfica 5 3 1 1 17 4 12 Club de Foot-Ball os Belenenses 5 5 0 0 13 3 15 Casa-Pia Atletico Club 5 2 2 13 12 10 Carcavelinhos Foot-Ball Club... 5 1 3 1 7 8 10 Uniao Foot-Ball Club 5 2 0 3 11 14 9 Imperio Lisboa Club 5 1 0 4 6 28 7 Sport Club Bom Sucesso 5 0 0 5 7 15 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1927 | | pagina 8