1 CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX 123 ==Al IV.. Ons Biljartconcours. De eerste ronde van de biljartwedstrijden be gint al aardig op te schieten. In afd. A.B. moet nog gespeeld worden: W. SmitHali. In afd. E.F.: BuitenkantKoch. In afd. G.H.: LindemanMast. Deze wedstrijden moeten a.s. Vrijdag ge speeld worden. Zijn de deelnemers om 9 uur niet present, dan zullen zij onherroepelijk ver vangen worden en komen dan voor een volgend tournooi niet meer in aanmerking. Men heeft zich eenmaal opgegeven en is dus verplicht aanwezig te zijn. Vrijdag 25 November a.s. begint de 2e ronde. De clubavondencommissie M. SMIT. S. TUMP. M. J. KOOLHAAS. J\ A. H. VAN KOL. j 'F Foto Desmit Over van Kol, die Zondag tegen Zweden zijn lOden internationalen wedstrijd speelde, schreef de heer J. C. Groothoff in Rood-Wit Thuis: Er zijn tijden geweest, dat Amsterdam door verschil lende spelers in ons nationaal elftal werd vertegenwoor digd. In de laatste jaren zoekt de Technische Commissie het echter elders, zoodat op het oogenblik aan Van Kol de eer te beurt valt geheel alleen als vertegenwoordiger van de hoofdstad in onze nationale ploeg te spelen. Ik moet hieraan dadelijk toevoegen, dat hij ongetwijfeld een waardig vertegenwoordiger is, tenminste als hij speelt zooals in de voorafgaande negen interlandwed strijden. Sedert hij op 25 October 1925 in ons nationaal elftal debuteerde, is zijn spel steeds crescendo gegaan. Het is dan ook volkomen te verklaren, dat men hem daar na, wanneer hij fit was, voor elk vertegenwoordigend elf tal heeft gekozen en dat men hem op het oogenblik als een vast speler kan beschouwen voor de ploeg, welke Nederland bij de komende Olympische voetbalwedstrij den zal vertegenwoordigen. Van Kol is door zijn rustig soms wel eens wat al te rustig en weloverlegd spel een der steunpilaren van onze verdediging en een waar dig lid van het beroemde trio, dat in den laatsten tijd ons nationaal doel beschermt. Is deze Ajacied dus voor het Nederlandsch elftal een zeer gewaardeerde kracht, niet minder worden zijn ca paciteiten door Ajax op prijs gesteld. Het is voor een groot deel aan hem te danken, dat de achterhoede van Ajax zoo lastig te passeeren is. Ajax heeft op het oogen blik van alle Westelijke eerste klassers het kleinste aantal doelpunten tegen; daarbij heeft, behalve het goede spel van De Boer tusschen de palen, het voortreffelijke werk van Van Kol een rol van groote beteekenis gespeeld. Van Kol leerde het spel in een der kleine ciubjes van den Amsterd. Volks Voetbal Bond en wel in Sport, waar in nij van zijn 13e tot zijn 16e jaar geregeld speelde. Daarna kwam hij een jaar uit in de kleuren van Amstel in de tweede klas van den N.V.B. Hij wilde echter eerste klasse voetbal spelen en trad daarom tot 't Gooi toe, aan welke vereemging hij ruim drie jaar zijn krachten gaf. Eerst daarna, in Augustus 1924, schaarde hij zich onder de roodwitte kleuren en het was in October van datzelfde jaar, dat hij als links-binnen debuteerde tegen H.V.V., dat met 41 werd geklopt. In December d.a.v. nam hij voor het eerst de links-backplaats in voor den geblesseerden Couton: zijn spel op die plaats was een openbaring en sedert dien heeft de achterhoede dan ook zijn steun na tuurlijk niet meer gemist. Het laat zich aanzien, dat hij nog tal van jaren de Ajax-kleuren zal verdedigen; hij is immers op het oogen blik pas een kwart eeuw oud en men kan dus gerust zeggen, dat hij eigenlijk nog pas aan de eerste helft van zijn voetballoopbaan bezig is. Van Kol is een uiterst fair speler. Wanneer het noodig is, gebruikt hij natuurlijk gaarne zijn lichaamskracht, die vaak niet gering blijkt te zijn, doch hij doet dat steeds op eerlijke wijze. Wat zijn spel en zijn geheele optreden betreft is deze Ajacied dan ook in alle opzichten waardig het Nederlandsche voetbal tegen het buitenland te ver tegenwoordigen. Ik hoop van harte, dat hij daartoe nog vele jaren in staat zal mogen zijn, wat dan tevens be- teekent, dat hij Ajax nog onschatbare diensten zal kun nen bewijzen. G. J. G.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1927 | | pagina 5