{r CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX 111 heid deze sport met hare groote bewegelijkheid en plot selinge snelle verplaatsingen van het lichaam gevaren met zich mede brengt. Iemand die meent organisch nor maal te zijn, is het daarom nog niet. Het is best mogelijk, dat iemand, die zich gezond voelt en misschien een beetje sneller buiten adem is dan anderen toch heeft b.v. een hartgebrek. Klepvliesgebreken van het hart zijn niet zoo heel zeldzaam, zij berokkenen vaak weinig last, zoolang de lichamelijke inspanning niet groot is en kunnen mits een rationeele leefwijze wordt gevolgd jarenlang, ja tot op hoogen leeftijd met weinig bezwaren verloopen. In dien echter aan een dergelijk hart hoogere eischen worden passing op zieke nieren. Chronische nierziekten ook op een leeftijd tusschen de 20 en 30 zijn lang niet zeldzaam in ons land, door sterke lichamelijke inspanning wordt verergering der nierziekte in de hand gewerkt, alsmede van het hart, dat als gevolg der nierziekte eveneens ziek is geworden. Dat deze nierafwijkingen en hartziekten zon der subjectieve bezwaren voor den patient kunnen voor komen, vindt eene treffende illustratie door het resultaat van de medische keuringen „op het SPORTKEURINGS BUREAU" van een 300-tal jongens en mejsies, die in den winter een zwemcursus wilden volgen. Zooals door de resultaten ook ten volle werd bevestigd, achtten de gesteld, zooals dat bij het spelen van wedstrijden, ja ook bij het oefenen het geval is, kan dat voor dit orgaan zeer nadeelige gevolgen hebben. Een hart toch, dat een klepvliesgebrek heeft, mist iets, dat het normale hart wel heeft d,i, de zoogenaamde reservekracht. Van deze wordt gebruik gemaakt zoodra door sterke lichaams inspanning hoogere eischen aan dit orgaan worden ge steld en waaraan een normaal hart gemakkelijk kan Vol doen. Het zieke hart daarentegen is daartoe lang niet in dié mate in staat en dreigt bij het stellen van al te hooge eischen te verslappen, ja plotseling stil te staan. Van tijd tot tijd doen zich gevallen van plotselingen dood door hartstilstand bij de beoefening van het voetbalspel voor, waarvan de oorzaak in een ziek hart moet worden ge zocht. Dat deze slachtoffers toch aan voetbal deden, be wijst tevens, dat een ziek hart nog geen afdoend beletsel is het spel te beoefenen. In de meeste gevallen zijn zij er zich niet van bewust in het bezit te zijn van een hart niet berekend voor sterke inspanningen. Wat voor het zieke hart geldt, is eveneens van toe- (Cliché welwillend afgestaan door de A.B.L.O.) leiders van dezen cursus het noodzakelijk, dat deze cur sisten op het Medisch Sportkeuringsbureau hier ter stede werden onderzocht. Het bleek nu, dat van deze 300 jongens en meisjes, die zich volkomen gezond waanden, een niet gering aantal eiwit in de urine en anderen or ganische afwijkingen vertoonden, waardoor zij of voor- loopig moesten afzien het zwemmen te leeren of daartoe slechts mochten overgaan onder geregelde controle van het bureau. Ware het keuren achterwege gelaten, dan zouden stellig een aantal hunner in plaats van voordeel, nadeel van het zwemmen hebben ondervonden. Met het noemen van deze voorbeelden, die aantoonen het groote nut, gelegen in een voorafgaand medisch on derzoek wil ik volstaan. Het zou mij niet moeilijk vallen deze met nog andere te vermeerderen, de genoemde fei ten spreken dunkt mij voor zichzelf. Door af te zien van een voorafgaand onderzoek loopt men de kans, dat zich jonge menschen tot voetballers ontwikkelen, waaraan aan den eenen kant de vereeniging niets heeft en opent

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1927 | | pagina 7