CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX 19 Juni V.V.Y. 2Ajax. 26 AlbionAjax. 3 Juli vrij. 10 AjaxR.C.H. IV.. 7' 5Q ten voor? Nameft als de Grootrneijërs, Karei v. d. Lee; Oudheusden, Piet Prins, Frans v. d. Lee, Joop Pelser,. Jan en Adriaan Pelser, klinken ze niet a's een klok, zoo wel in de annalen van Ajax als van V. V. V.? Sinds een paar jaar hebben we zelf het bat ter hand genomen en ook al weer kregen we de eerste lessen van V. V. V.-ers. Daarom zuster', in den waren zin des woords, ontvang de hartelijke gelukwenschen met de herdenking van je zilveren feest. Een mooie sportieve toekomst en gezellige feestdagen worden je toegewenscht door je jongste zusje. DE CRICKETAFDEELING VAN AJAX. Wedstrijdprogramma. OPEN BRIEF AAN DEKLAT. A'dam, 29 Mei '27. Waarde vriend Deklat, Daar ik je uitspraak inzake mogelijke en onmogelijke overtredingen bij het voetbalspel ten zeerste op prijs heb gesteld, je steeds als een betrouwbaar raadgever heb geëerd, wend ik mij weer eens tot je; ditmaal niet met iets over het reglement, dat we nu „kenne" maar over een spelsysteem. Kijk, ik ga van de veronderstelling uit, dat jij, die zoo dicht bij het spel van vriend en vijand, pardon tegen partij, zit of ligt of hangt, wat doe je eigenlijk?, de „noble art of defence" van de diverse verdedigingen ook wel grondig hebt bestudeerd. Je hebt natuurlijk gemerkt, dat niet iedere vereeniging hetzelfde verdedigingssysteem heeft als de club, die je op je vriend Goalpaal heeft doen bevestigen. Juist. En nu ben ik aan het punt waar ik wezen moet. Ik zal de feiten weergeven, als jij nu maar zoo goed wil wezen eenige seconden je bolletje te laten werken ('t is ommers niks voor je), en je oordeel weergeven. Het Ajax-systeem is: de achterspelers bewaken de bin- nenspelers, de kanthalfs de binnenspelers, (ook al? Red.) de midhalf, den spil. Tenminste als regel gebeurt dat, want je zal nog wel eens gemerkt hebben, dat er wel eens van afgeweken wordt. Wat jo ook wel gemerkt zult hebben, is dat de tegenpartij .ook wel eens dit systeem heeft, maar ook wel een ander. Ik herinner me den wedstrijd tegen Sparta, waar vooral aan den kant van Steeman dit werd gedemonstreerd, n.l. de back den binnenspeler, de half den buitenspeler. Als je nu het zwoegen gezien hebt van onze voor hoede, dat met zoo weinig succes werd bekroond, ga je je toch wel eens afvragen: wat is het beste systeem? Laten we even onzen goedkoppenden achterspelpr Couton een partij spelen. Martens valt den buitenspeler aan, maar deze ziet kans te passeeren en zet hoog voor het doel. Zie je nu Couton al voor het doel staan met zijn goed geproportioneerde figuur? Iemand dien je, om 't in het voetbaljargon uit te drukken, niet zoo snel „tegen de vlakte loopt", en met een sierlijke hoofdbeweging het leder het veld instuurt? Zeg het maar Deklat, je hebt het ontelbare malen ge zien, nietwaar? Laat je eens uit w a t het beste systeem is, wil je? H. V. -L 'F ANTWOORD VAN DEKEAT I Waarde vriend Goalpaal! Wat zeg je me nu daarvan? Juist zouden we, na 'n extra vermoeiend seizoen, ons zomerslaapje pakken en daar komt me nu m'n oude vriend H. V. met 'n open brief over een spel-technische kwestie. Enfin, ik zou zeg-; gen we moesten er maar eens een flinken boom óver opzetten, misschien kunnen ze dan daar later eens een behoorlijken opvolger voor me uit maken. Allereerst moet ik de Aja;:- backs en kanthalfs in be scherming nemen tegen de bewering van H. V., dat de backs de binnenspelers en de kanthalfs de binnenspelers zouden bewaken. Met andere woorden: die knapen trekken de lijn. Neen, dat is niet waar, behalve Dirk en Hendrik trekt er niemand de lijn bij Ajax, en dezen doei? het nocit anders dan mot een flinken kalkwagen. Trouwens, ik geloof, dat H. V. het ook niet zoo kwaad bedoelt, 't Lijkt me eerder een slip of the pen en er zal wel moeten staan: De backs de buitenspelers en de kanthalfs de binnenspelers. De vraag of dit systeem het juiste is, ben ik zoo vrij ontkennend te beantwoorden. Het zal je trouwens wel opgevallen zijn, dat dit, vóór de wijziging van den offside regel, algemeen toegepaste systeem, lang niet zoo consequent meer wordt door gevoerd. Het „gat" voor de goal wordt n.l. te groot en vooral wanneer de tegenspelende middenvoor een han dige jongen is, met een goed schot, ben je de sigaar vóór je 't woet. Er is nu wel 'n manier om het „gat" te stoppen, n.l. in ons geval W. Anderiessen en in het algemeen: de spil. Als je den laatste een bijna uitsluitend verdedigende positie in laat nemen, zoo ongeveer als derde back, doch iets meer naar voren en midden voor de goal, zou je aan 't bestaande systeem kunnen vast houden. Hiermede is dan een oud gat gestopt en een nieuw gat ontstaan, n.l. het middenveld en is tevens de voorhoede van z'n besten steun beroofd. Het beste lijkt me dan ook, het verdedigingsysteem om te draaien: de kanthalfs de buitenspelers en de backs

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1927 | | pagina 9