CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX JOP1E MARTENS. Wij drukken hierboven de foto af van onzen IV (r~~ 138 innerde! Langs majestueuse trappen gaat het bergaf waarts. Telkers weer gleed mijn blik over het veld heen naar het panorama en je benijdt een voetbalschare, die hier nog huisvest. Nu U toch naar Spanje gaat??? zal ik U alvast ver trouwd maken met enkele Spaansche voetbaltermen. Overigens een heerlijke taal. Luistert u maar eens, hoe dit klinkt: „El domingo, 23 de Enero, se celebrara un gran par- tido de campeonato entre los equipos R.S.G.E. contra Athleticclub." Nu? Dat is nog eens een aankondiging van een wed strijd niet waar? Met opzet heb ik mij een plaats ver schaft vlak bij de staanplaatsen, ten einde te genieten van het Spaansche volks-voetbalenthousiasme. Ik moet echter zeggen, dat het vuur niet hoog opge laaid is. Als ik denk aan het alles overweldigende ge- krijsch bij een stierengevecht, waarbij het bloed den Spanjaarden en vooral ook den schoonen Spaanschen in de aderen schijnt te koken, dan hadden mijn Spaansche toeschouwers van vanmiddag lauwe melk in hun bloed vaten. Eén keer was het mis, toen de arbitrö (die m. i. un arbitrö bueno was) een zware hands niet strafte. Het was ook bar! De keeper (el portero) was uit zijn doel (porteria) gewandeld. Een der backs stopte met een stalen gezicht met beide handen den bal en stompte denzelven corner. De arbitrö gaf toen corner! Zware protesten! Naast me een klein woord-gevechtje, waar uit ik dit begreep, dat de man den bal had afgeweerd, aangezien hij anders wellicht zijn neus ware kwijt ge raakt! Een mooi geval voor een protest-commissie! Het spel dezer eersteklas Spaansche voetballers is me overigens niet meegevallen. Doch hun ausdauer en vol houden zag ik nog niet op een Hollandsch veld. Alle spelers waren bijna zonder uitzondering van het zware type. Stevige, groote kerels, die van hun lichaamskracht een gepast gebruik maken. Zeer fair voetbal en een ontzaglijk streng scheidsrechterlijk toezicht. De minste overtreding werd zwaar gestraft en een geheel onschul dig duwertje kostte de R.S.G.E. een free-kick. Deze werd met 'n ongelooflijk hard schot van ongeveer 20 M. in het net gejaagd. De doelman deed een tijgerachtigen sprong en hing als 't ware met zijn scheiding aan de deklatdoch hij had zich de vingers verbrand. Als totaal-indruk kan men zeggen, dat het eerste klas spel in Spanje, afgemeten naar dezen wedstrijd, zeker technisch bij ons spel achterstaat, doch ik geloof, dat een Nederlandsche ploeg van doorsnee-eerste-klasse peil een harde noot zou hebben aan snelle en forsche ploegen als de Spaansche. Nu moet ik direct zeggen, dat nóch de Athletic Club, nóch de Real S. G. Espanola tot de fine fleur behooren, zoodat er dus mogelijk hier le-klas clubs zijn, die een fijner technisch spel vertoo- nen. Hoe dit zij, laat het Ajax-bestuur maar eens met een keur-ploeg naar het Zuiden trekken. Hier kan menige Hollandsche ploeg leeren wat „feu sacré" is! Prettige toestanden in Spanje. U dacht, dat alléén bij ons in Holland zich lieflijke tooneelen afspelen bij voetbalwedstrijden? Dan ver gist u zich! Voor de aardigheid laat ik hieronder een krantenberichtje, waarop mijn oog viel, vertaald volgen: DAPPERE MANNEN GEZOCHT Gevraagd scheidsrechters voor voetbalwedstrijden. „Valencia. Gemeld wordt, dat in het plaatsje Tor- „rente Zondag j.l. een voetbalwedstrijd gespeeld werd „tusschen Sporting van Canet en Torrente, van af dee ding B, die eindigde in een gelijk spel (33). „Toen de „match" ten einde was, stormde het publiek „het terrein op en ranselde onbarmhartig den referee af, „Perriols (uit Valencia), die overigens bewijzen had ge- „geven van groote onpartijdigheid en kennis van zaken. „De referee verliet het veld met een gebroken arm en „ernstig lichamelijk letsel." „Uit Barcelona is de scheidsrechter Villatta vertrok ken, die den wedstrijd GimnasticoCastellon leidde en „die door een kleine groep toeschouwers „handtastelijk" „werd behandeld." Esparam! Espana! Gezegend land voor scheidsrech ters! Laten Mutters c.s. maar thuisblijven. Bij ons in de Meer is het toch gezelliger! Groeten aan mijn Ajax-vrienden,

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1927 | | pagina 4