r Geen Hoofdklasse. V A. F. C. AJAX Opnieuw instelling van een flinke Westelijke eerste klasse van 10 of 12 clubs. Het Beroepsspel. nog meer verloren gaan van de juiste opvatting dat wij het spel slechts spelen voor ons plezier". Hoofdklasse, 108 CLUBNIEUWS Nederlandsche voethal-autoriteiten een vragen lijst heeft voorgelegd en waarvan het resultaat reeds nu gemakkelijk te voorspellen is. De instelling van de Hoofdklasse toch zal als resultaat-„Massa-degradatie" beteekenen en de tientallen degradeerende clubs zullen er wel voor waken deze degradatie in de hand te werken. Zoolang het vanzelfsprekende „Chacun pour soi et Dieu pour nous tous" geldt, zal niemand er aan denken z'n club vóór het Bondsbelang op te offeren. Waar echter van de zijde van Ajax deze de gradatie niet te duchten is, kunnen wij onze stem des te gemakkelijker en luider verheffen als wij uit onderstaande motieven concludeeren: De invoering van een Hoofdklasse heeft als diepere, beter gezegd ,4iepste" oorzaak: „De steeds dalende lijn van de spelkwaliteit van het Nederlandsche voetbal". Men meende op middelen te moeten zinnen om de spelkwaliteit weer op te heffen en zag in een Hoofdklasse een uitkomst. Met alle respect voor het provinciaal voetbal gelooven wij niet dat hierdoor de spelkwaliteit zal verbeteren. Het wil er bij ons niet in dat de provincie heel veel van het spel der groot-stede lingen en omgekeerd wij veel van het spel der provincialen zullen leeren. Wij kennen de capaciteiten te goed van vrijwel alle clubs uit de provincie, dat wij deze boven het spel zouden stellen van Feyenoord, H.B.S., D.F.C., Stormvogels, Blauw Wit, H.F.C., E.D.O., V.O.C., Sparta, om maar enkele clubs te noemen. Kijk daar zit het 'm in! Zoo'n stel flinke, fik- sche clubs weer bij elkaar in het Westen en de spelkwaliteit gaat met rassche schreden naar boven. Toen destijds de groote „Vermenging" (Ver giftiging van de spelkwaliteit) werd ingevoerd, hebben wij met klem betoogd dat de spelkwali teit er leelijk onder zou lijden In leidende N. V. B. kringen heeft men toen geen geloof aan onze woorden gehecht. Welnu, de tijd heeft het bewezen. De spelkwaliteit is in 't algemeen met „groote sprongen" achteruit gegaan en het eenige juiste wat de Bond kan doen om de zaak te herstel len is: Alleen dat kan helpen en lapmiddelen als Hoofdklasse (om de andere eerste klassers het praedicaat eerste klasser alstublieft maar te laten houden) zal geen succes afwerpen voor het spelpeil. Maar er is meer! Er zijn groote bezwaren ver bonden aan de instelling van de bewuste hoofd klasse. Deze Hoofdklasse zal een directe stap zijn naar En hier haal ik de woorden aan van mijn vriend Weber, den ex-president van Feyenoord, een kerel die zegt waar het op staat als hij be weert dat de instelling der Hoofdklasse zal zijn: „een aanranding van de amateuristische grondslagen onzer voetbalorganisatie in zijn wezen envanzelfsprekend het Weber baseert dit daarop dat de meerdere finantieele vergoedingen die ongetwijfeld gege ven moeten worden (een reis AmsterdamGro ningen zal vrijwel niemand uit eigen zak bekos tigen!) aanleiding zullen geven tot een groote verwatering van het amateurisme Deze zienswijze deelen wij niet alleen met hem maar vrijwel de geheele Ajax-leiding, wij zouden ons tenminste al heel erg moeten vergissen als wij 't mis hadden, en wij zien in de toekomst een serie „uitwassen" die later niet meer uit te snij den zouden zijn. Nog meerdere redenen zouden wij kunnen noe men om ernstig stelling te nemen tegen de instel ling van de z.g. die ongetwijfeld een eerste stap is op het pad van het Beroepsvoetbal en waartegen Ajax zich principieel met alle in haar bereik liggende mid delen zal verzetten. J. J. G.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1926 | | pagina 2