CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX 63 Brieven van Dekiat aan Goalpaal /,s over de voetbalspelregels. S Met hun toestemming gepubliceerd door Adé. Waarde Vriend Goalpaal! Art. 9: Het is verboden een speler opzettelijk te doen val len, pogen te doen vallen, te slaan, of op dezen te springen Geen speler, uitgezonderd de doelverdediger binnen zijn strafschopgebied, mag den bal opzettelijk met de hand of arm aanraken. Je ziet, houten kameraad, ik val met de deur in huis. Nu moet je niet denken, dat wat ik heb opgenoemd, alles is wat er in art. 9 staat, neen vriend, er is nog veel meer, maar ik zal je dit artikel lepelsgewijs toe dienen, want anders ben ik bang, dat je er duizelig van wordt. Lees den regel nog eens goed over en dan vindt je er twee begrippen in, die je in den vorigen niet aan trof, n.l. opzettelijk en pogen. Een speler, die den bal over eigen verdedigingslijn werkt, veroorzaakt altijd corner, of hij het met moedwil doet of niet. Een speler, die echter hands maakt, is alleen dan strafbaar, als het met opzet gebeurd is. Als bijv. Schetters den bal val lende voor iemands voeten wegtrapt, en de tegenstan der valt dan over Schetters' uitgestoken been, dan is dat geen freekick. Immers Schetters wilde den bal spelen en het feit dat de tegenspeler daardoor komt té vallen, is als een bij komstige, zij het ook onaangename omstandigheid te be schouwen. Als tegenhanger van dit voorbeeld zullen we nog een ander voorbeeld aanhalen. Als bijv. Fons Pel ser (wat natuurlijk nooit gebeurt/) iemand zou pogen te doen vallen, door bijv. plotseling zijn been uit te steken, doch de tegenstander ziet het bijtijds en springt er over heen, dan kan dat toch voor den scheidsrechter voldoende reden zijn om te straffen. De kwestie of een overtreding al dan niet opzettelijk gebeurt, zal altijd aanleiding geven tot meeningsver- schillen Ook met de z.g. reflexbewegingen dient rekening te worden gehouden. Wanneer een speler plotseling den bal in zijn gelaat geschoten zal krijgen, zal hij dat dik wijls voorkomen door zijn gezicht met de handen te bedekken. Zoo'n beweging is te vergelijken met het dichtknijpen van de oogen bij een plotseling naderend voorwerp. Waar 'n reflexbeweging geheel onafhanke lijk van den wil van den betrokken persoon gebeurt, dient daarvoor niet gestraft te worden. Als opzettelijk moet worden beschouwd; beentje lichten, haken, zich plotseling voor of achter iemand laten vallen, en het plotseling uitsteken van een been, niet met de bedoeling den bal te spelen. Ik geloof, dat ik dat wel niet nader hoef toe te lich ten, dus gaan we verder. Een soeler mag z'n handen niet gebruiken om een tegen- stander vast te houden of te duwen. (Dat vinden sommige spelers heel jammer). Aanvallen is geoorloofddoch het mag niet op gevaarlijke of ruwe wijze gebeuren. Hier naderen art. 9 en art. 13 (Ge vaarlijk spel) elkaar. Ik meen te mogen veronderstellen, dat bij bewust ge vaarlijk spel voor art. 9 en onbewust gevaarlijk spel voor art. 13 gestraft moet worden. Een speler mag niet van achteren worden aangevallen, ten zij hij opzettelijk 'n tegenstander hindert. Als bijv. een back van de tegenpartij Rutte tracht te beletten den bal te spelen, door zich voor hem te plaat sen, dan heeft Rutte het volste recht z'n tegenstander in den rug te duwen, mits hij daarbij geen handen of armen gebruikt. Hiermede zijn we door art. 9 heen. Alle overtredingen worden gestraft met 'n vrije schop waaruit direct ge doelpunt mag worden, en die genomen wordt vanaf de plaats waar de overtreding begaan werd, tenzij de overtreding plaats vond in het strafschopgebied der overtredende partij. In het laatste geval moet een strafschop toegekend worden. Penalty! Op zoo'n moment zinkt 'n algemeene sta king, 'n kabinetscrisis, 'n belastingverhooging in 't niet. braat vergeet op zoo'n moment z'n zomertijd en Ker sten het pauselijk gezantschap. De jongens achter me zijn muisstil en ik heb zelfs hooren beweerenf dat de dames op de tribunes bij zoo'n gelegenheid sprakeloos waren, maar dat lijkt me toch wel heel sterk. Maar ter zake, de strafschop wordt genomen vanaf het straf- schoppunt. Je weet als Dirk de lijn getrokken heeft (met 'n kruiwagen met kalk), dan gaat ie op 11 Meter afstand midden voor de goal staan, slaakt 'n diepe zucht, en gooit 'n klodder kalk neer, waarna hij dan zichtbaar onder den indruk weggaat. Nou, die klodder kalk, dat is het strafschoppunt, en daar wordt de baf bij 'n penalty gedeponeerd. Nu beginnen de moeilijkheden, want 'n goede penalty moet aan heel wat eischen voldoen. De Keeper moet op de lijn staan tot de schop geno men is. Alle spelers behalve de speler die de schop neemt, en de doelverdediger, moeten buiten het strafschopge bied en minstens 9 Meter van den bal staan. De bal moet naar voren worden getrapt. Evenals bij elke vrije schop mag de speler die de schop neemt, het leder niet weer aanraken voor zulks door 'n ander gedaan is. Overtredingen van de laatste twee gevallen worden gestraft met 'n vrije schop. In de andere gevallen (te vroeg inloopen van den keeper, of andere spelers) moet de scheidsrechter de schop over laten nemen, tenzij hij daardoor de overtredende partij zou bevoor- deelen. Als bijv. Ajax de schop neemt, en scoort, doch de koeper is te vroeg uitgeloopen, zou het natuurlijk

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1926 | | pagina 5