'W Y 42 CLUBNIEUWS a I A. F. C. AJAX was. Het is tot op het oogenblik de eenige uitzondering. Al is er in wezen een groot verschil, toch zijn er wel eenige algemeene regels, welke gelden voor alle vrije schoppen, artikel negen of niet. Ten eerste: De speler, die een vrijen schop neemt, mag den bal niet weer aanraken, voor zulks door een anderen speler is gedaan. Ten tweede: Geen der spelers der tegenpartij mag vóór de vrije schop genomen is, dichter dan 9 meter bij den bal komen. Ten derde: Een vrije schop wordt beschouwd als te zijn genomen, als de bal een volledige omwenteling heeft gemaakt, of zich verplaatst heeft over een afstand gelijk aan zijn omtrek. Ik zal me thans bepalen tot een vrijen schop, en wel dien, waar het spel mee begonnen wordt of hervat. De beginschop. Die moet genomen worden vanuit het midden van het veld. Ook bij dezen moeten alle spelers van de tegenpartij minstens 9 Meter van den bal blij ven. Om de controle daarop te vergemakkelijken heeft men vanuit het hart van het veld een cirkel met een straal van 9 Meter getrokken, die dus door de tegen partij niet overschreden mag worden. De beginschop moet gedaan worden in de richting van het doel der tegenpartij. Rutte mag dus den bal niet direct naar den achter hem staanden Anderiessen spelen. Wordt de steun van de halflinie direct na den aftrap gewenscht, dan speelt Rutte den bal eerst schuin naar voren op Volkers en deze geeft het leder terug aan een der half backs. Tot slot nog even de Vragenrubriek. We hebben de eerste vraag reeds ontvangen, doch deze is van dien aard, dat we overwogen hebben het opschrift „Vragenrubriek" te vervangen aoor „Malle gevallen". De vrager schrijft: Een jaar of vijfentwintig geleden stond er op het Ajax-terrein een buitengewoon sterke wind van goal tot goal. De tegenpartij had den bal langs het Ajax-doel ge schoten en dies zou van Kol!! den doelschop nemen. Het woei zooals gezegd buitengewoon hard en de bal woei terug en belandde in het Ajax-doel. (De Boer (Is de Boer al 25 jaar? Red.) was net beizg z'n veter vast te maken en zag het leder niet aankomen.) DOEL 1 doellijn I de Boer i I I v. Kol X i Antwoord: De bal wordt door een speler over eigen doellijn geschopt, twee gevallen zijn dan mogelijk, ten eerste goal, ten tweede corner. Het eerste geval is on mogelijk, daar uit een doelschop niet direct gedoelpunt kan worden; rest dus alleen het tweede geval: Corner. Zou echter de Boer geprobeerd hebben den bal nog voor de doellijn te stoppen en via hem de bal in het Ajax-doel terechtgekomen zijn, dan was het goal ge weest. De groeten van je vriend DEKLAT. P. S. Als er een vrije schop gegeven wordt en je weet niet of er al dan niet direct uit gedoelpunt kan worden, kun je het gerust den scheidsrechter even vragen. Je hoeft heusch niet bang te zijn; scheidsrechters zijn altijd zéér welwillende menschen, behalve wanneer ze kaptein zijn, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat zelfs jij het veld uitgestuurd wordt, dus daarbij oppassen beste goalpaal! Naschrift. Juist had ik m'n brief klaar en daar komt Dirk het veld over om me de post te brengen, waarbij ik twee interessante spelregelvragen aantrof. In de eerste plaats een vraag van den heer H. V., waarmee we mir nichts dir nichts zoo maar midden in den buitenspelregel te recht komen: Speler A., linksbuiten krijgt den bal toegespeeld, plus minus 30 Meter voor de doellijn en loopt door tot aan de doellijn en zet dan scherp voor naar zijn medespeler B., die opgesteld staat vóór een vijandelijken clubspeler C. B., onder de roos gezegd, een haaie jongen neemt hem op zijn voet (natuurlijk dat stuk leer met lucht er in!), een knal en de bal vliegt in het doel. Staat A. nu buitenspel? Ja, houten buurman, wat zal ik dien mijnheer H. V. daarvan vertellen? Als ik scheidsrechter was, gaf ik geen buitenspel. De groote vraag is hier of A. hinderlijk buitenspel staat. Nu moet je niet denken, dat om iemend te hinderen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1926 | | pagina 6