iv. CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX f— 24 dat het heelemaal een zaakje is, dat om de dubbeltjes is op touw gezet. De duiten bij amateursport zijn altijd een naar iets, het slijk der aarde behoorde er eigenlijk niet bij te pas te komen; maar het komt er nu eenmaal bij te pas, en zonder financiën kan de voetbalsport niet be staan. Wij minnen allen de internationale wedstrijden onzer Oranjemannen; op Holland—België zijn wij be paald dol, maar wij kunnen voor die liefde betalen tot een maximumprijs van 7.30 per plaats toe. Wie mop pert er of zegt er nog iets van? En mogen wij nu de inrichters van de Terminus-competitie er hard om vallen, dat zij het publiek bij de wedstrijden van deze aardige serie een matig entrée laten betalen? Er zijn voor die Terminus-competitie nu te Rotterdam 3 wedstrijden ge speeld, alle drie aardige ontmoetingen, die het aankijken best waard waren en die dan ook heel wat menschen hebben gelokt en ik prijs de initiatiefnemers, die het publiek in de gelegenheid hebben gesteld om op saaie ledige Zondagen nog wat goed voetbal te zien en die tegelijkertijd hunne eltallen de kans hebben gegeven om tegen gelijkwaardige concurrenten in een opgewekten kamp hun beste spel te spelen. Ik zie nog maar steeds niet in, wat daar nu tegen te zeggen is en wat al die eerbiedwaardige mannen bezielt om zóó tegen die wed strijdenreeks van de Terminus-competitie te velde te trekken. En de kranten, als geïnspireerd door het macht woord van een of anderen verheven mandarijn, zwijgen het heele zaakje dood. Op de programma's voor den Zondag staan wel alle mogelijke prutswedstrijdjes ver meld, maar niet: SpartaAja^. Het deed me genoegen te zien, dat het publiek zich in- tusschen niet van de wijs had laten brengen en dat er flink wat menschen naar Spangen waren getrokken om den ouderwetschen SpartaAjax wedstrijd bij te wonen. En die allen hebben kunnen genieten van een prettigen vinnigen kamp, waarbij de spelers tot het laatste voor de eer van de overwinning hebben gevochten. Deze ontmoeting onderscheidde zich gunstig van de zooge naamde vriendschappelijke wedstrijden, die door hun zoetsappig karater en traag verloop dikwijls een slechte propaganda voor het voetbalspel vormen. Deze Sparta— Ajax wedstrijd van de Terminus-competitie had, ten spijt van alle eerbiedwaardige mannen, een stoer en frisch karakter en was spannend tot in de laatste se conde. Beide elftallen waren vrijwel compleet. Bij Sparta mis ten wij noode Ruffelse en bij Ajax Hamel en Hordijk. Vooral den laatste (wat bewaar ik een goede herinne ringen aan zijn spel!) had ik gaarne weer eens aan het werk gezien! Het Ajax elftal van nu staat natuurlijk niet meer op het peil van het beroemde elftal van vroeger, dat m. i. het beste clubelftal geweest is, dat wij ooit in Holland bezeten hebben, maar het mag er toch heusch ook zijn en wij hebben met genoegen verschillende spelers aan het werk gezien. De Boer is nog altijd een pracht doel man. Hij heeft er tal van ballen op schitterende wijze uitgehouden. Van Kol gaf vooral na de rust een mooie partij en ook zijn buurman mocht er wezen. De midden linie, met de beide Anderiesens en Schetters, was op de hoogte van haar taak en de voorhoede arbeidde zeer ac tief en loerde op haar kansen. Volkers en Rutte blonken vooral uit en paren vlugheid aan behendigheid. Tegenover dit artikel deed hetgeen de Rotterdamsche correspondent van de Sportkroniek schreef (n.l. dat er vrijwel geen publiek was en 't publiek er niets voor gevóelt) bijna grappig aan. Als de heer Moorman eens informeeren gaat bij 't bestuur van Sparta, zal hem blijken, dat z'n Rotterdamsche correspondent hem onjuist inlicht. We willen er wel aan toevoegen dat, als wij ons niet op 't standpunt gesteld hadden, dat wij in geen enkel opzicht de bondscompetities mogen tegenwerken en we dus in Rotterdam de wedstrijden van Sparta hadden doen samenvallen met de wedstrij den die Feijenoord speelt voor het nationale kampioen schap, dat het zeer twijfelachtig geweest ware voor welke wedstrijden 't Rotterdamsch publiek de voorkeur toonen zou. Wij zij nog ijdèl genoeg om te veronder stellen, dat b.v. SpartaAjax voor de Terminus-compe titie minstens in gelijke mate trekken zou als Feijenoord Enschede! Intusschen staat Jan van Buiten niet alleen. Integen deel! We troffen in verschillende sportperiodieken ver slagen en beschouwingen aan, die bewijzen dat de spor-i tieve opzet van onze competitie juist begrepen wordt. Weliswaar gaf de redatic van de Sportkroniek, zonder eenig motief aan te voeren, als haar oordeel te kennen, dat geldmakerijO) 't hoofddoel was, doch eener- zijds getuigt deze beoordeeling slechts van een volko men onkunde der feiten 'of een moedwillige désappreciatie en ten andere bleek deze redactie (resp. de redactioneele overzichtschrijver) toch breed genoeg om den mede werker N e v o h over deze zaak ook aan 't woord te laten. Hoewel we begrijpen, dat onze lezers deze Am- sterdamsche rubriek getrouw volgen, laten we volledig heidshalve het betoog van den Amsterdamschen journa list ditmaal toch even volgen: De belangrijkste wedstrijd van den dag, die hier plaats vindt, is die tusschen Ajax en N.A.C. voor de Terminus competitie. De redactie van de Sportkroniek heeft in 't vorig nummer eenige minder prettige woorden aan 't adres der vier oud-kampioenen gericht in verband met nuh op eigen houtje organiseeren van deze kleine com petitie. Gewinzucht zou het „Leitmotiv" zijn. Wij deelen deze opvatting geenszins. Wij zien in deze Terminus- competitie niets anders dan wat we in alle andere „friendly-games" zien, ja zelfs in alle andere wedstrij den. We ontkennen allerminst, dat op een recette ge hoopt wordt, doch begrijpen niet wat daar tegen is en evenmin in welk opzicht dat in d i t geval treffender zou

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1926 | | pagina 2