ADSPIRANTEN. In verband met talrijke voorbereidende werkzaamheden voor het nieuwe seizoen wor den de adspiranten, die het komende seizoen tot w. 1. overgaan, eerst in het volgende Club nieuws gepubliceerd. A.R.O.L. BEKER. 93 Ik mag niet te veel ruimte van Uw Clubblad vergen, doch één punt is er echter (ofschoon ik mij met de daarin genoemde methode van voorzetten volkomen ver eenigen kan), waarvoor ik U gaarne eenige plaatsruimte vraag. De heer Kg. schrijft o.a.: „Gaarne beveel ik dan ook buiten- en binnen-voorwaartsen aan, om zich er op toe te leggen, met den bal tot 't lijntje door te loopen enz. enz." Waar de heer Kg., bij het voorzetten, nu ook den binnen-voorwaarts noemt, zoo wil ik, mede in verband met de beteekenisvolle factor van het „wing" spel, dus de positie, waarbij buiten- en binnenspeler beide worden betrokken, met eenige woorden het volgende als mijn opinie zeggen. Waar de midden-voor en de vleugelspelers bepaalde plaatsen hebben, daar heeft de binnen-voorwaarts de beschikking over de ruimte tusschen den spil en zijn vleugel. Wanneer echter de vleugel-voorwaarts den bal krijgt, dan ziet men hem meestal er alleen van door gaan, daar zijn binnenspeler zich niet in zijn nabijheid bevindt en hem ook niet ter hulp komt. Dit zal dan ook wel de reden zijn, waarom zoovele buitenspelers solo- rennen langs de lijn beproeven, eenvoudig omdat zij daartoe worden gedwongen. Wanneer hun binnenspe- lers zich direct bij hen zouden opstellen, zoodra zij een bal kregen, dan zouden de meeste buitenspelers er niet aan denken, om alleen te spelen. Want het opbrengen van den bal, door samenspel, is lang niet zoo inspan nend als het solorennen. Bovendien is eerstgenoemde methode veel zekerder. Men hoort wel eens buitenspelers roemen, die zoo mooi den bal langs het lijntje kunnen medenemen en verder dribbelen. Maar veel meer hoort men roepen over een vleugel, die met berekend samenspel den bal weet op te bren gen. De laatste manier is m.i. dan ook verre te ver kiezen boven de eerste. Temeer daar alles niet bliksem snel geschiedt, de voorhoede daardoor in haar geheel en gelijk kan opdringen. Een snelle ren van den buitenspeler kan ongetwijfeld ook heel goed en succesvol zijn. Maar het is niet zoo zeker als het vleugelsamenspel. Omdat het, in de eerste plaats gemakkelijker is, iemand die tracht te drijven, den bal af te nemen, dan een goed samenspel te breken. Daarenboven, een voorzet na een samenspel, waarbij de vleugelspeler tijd genoeg heeft, om zich ten opzichte van het doel te oriënteeren, allicht beter zal lukken,, dan na een vliegenden ren langs het lijntje. Nog buiten be schouwing gelaten de mogelijkheid, dat in het laatste geval de andere voorwaartseri nog niet dicht genoeg bij het vijandelijk doel zijn op het oogenblik van den voorzet, om dien te kunnen benutten. En het gevaar van te veelvuldig solorennen op de vleu gels schuilt juist daarin, dat de voorhoede noodeloos wordt afgemat, doordat zij telkens en telkens moet mee- IV. hollen, veelal te vergeefs, doordat de bal wordt afge nomen, of de voorzet door andere voorwaartsen niet met succes kan worden benut, doordat hij slecht wordt geplaatst. Een binnen-voorwaarts moet zich dus snel naar zijn vleugelman begeven, zoodra deze den bal krijgt, om hem dan in de gelegenheid te stellen samen te spelen, hetgeen moet worden doorgezet tot ongeveer het straf schopgebied. Dan laat de binnenspeler zijn vleugelman los, om meer naar het midden zwenkend te trachten van den voorzet te profiteeren. Men denke hierbij vooral aan de 2e en mooiste goal van Joe Smith (Bolton Wand.- Leeds United). De binnenspeler wake er echter voor, zijn spel niet te eenzijdig te maken, doch bovengenoemde samenspel-methode met zijn vleugelman dan in toepas sing te brengen, wanneer hij er zich van bewust is dat dit zal slagen. biet is het instinct, op een bal in te loopen of er op te wachten. Het is eveneens instinct een strategisch plan ten uitvoer te brengen. Ontwikkeld instinct, hetgeen in deze wil zeggen: capaciteit om een besluit te nemen. De binnenspeler is ook degene, die meestal de gun stigste plaats heeft om te schieten, daar hij bij het op dringen tusschen den spil en den vleugelmiddenspeler der tegenpartij komt te staan, en dus minder tegen standers voor zich heeft, dan eenig ander speler in de voorhoede. Hoewel dit echter in de praktijk niet altijd zoo is, omdat een achterhoede natuurlijk haar opstelling wijzigt naar gelang dén bal zich verplaatst, wijst toch de opstelling van het elftal die plaats als de gunstigste daarvoor aan, en zal een aanvoerder verstandig doen, zijn beste schutters die plaats te doen bezetten. Het spreekt van zelf, dat er nog veel meer over dit onderdeel van ons spel is te vertellen. Ik mag echter in uw orgaan van de mij geboden gelegenheid geen misbruik maken. Vooral de wing Vizard-Joe Smith (Bolt Wand.) alsmede de niet minder prachtvolle rechter wing van Leeds United, hebben mij in bovenbedoelde meening niet weinig versterkt. T. Gr. De loting had tot resultaat dat op 31 Aug. op het A.F.C.-terrein wordt gespeeld: 1 uur: Blauw Wit—V.V.A. 2 uur: A.F.C.—Z.A.C. 3 uur: Ajax-D.E.C. R.C.H. is vrijgeloot.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1924 | | pagina 5