r CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX =^1 over de vergissing in het „Telegraaf'-verslag van HollandBelgië in ons Stadion. De voetbal-redacteur van dat blad raadde n.l. bij het nemen van een vrijen schop we gens meer dan 2 passen met den bat door den doelverdediger, aan, dat niet al onze spelers op de doellijn moesten gaan staan, maar allen in het veld. Want dan zouden de Belgen bui tenspel gestaan hebben, omdat ze maar één speler (de doelman) voor zich hadden. Dit is natuurlijk groote dwaasheid, daar men nooit buitenspel staat, wanneer men zich bevindt gelijk met den partijgenoot, die den bal speelt, of zooals men meestal zegt wanneer men zich achter den bal bevindt. Daar de „Telegraaf" (en de Courant) haar vergissing nimmer heeft goed gepraat of haar raad heeft verdedigd (er is toch genoeg over geschreven) mag aangenomen worden, da't de redactie haar fout heeft erkend. Doch de talrijke voetballers zullen misschien aan dien raad gevolg geven en hun doelverdedigers overleveren aan een tweetal tegenstanders, die bij het nemen van zoo'n vrijen schop een ge makkelijk karweitje hebben om een puntje te fokken. Van buitenspel gesproken. Van meer recen- ten datum is het offside zetten van Hans Tetz- ner in den strijd tegen de Duitschers. De me thode Swarttouw dus. En evenzeer als de Hol- landsche voorwaartsen bij den U.V.V.-er, zoo liepen ook onze Germaansche broeders in den buitenspel-val, door onzen vroolijken Gronin ger klaargezet. Men zegt wel eens, dat het aantrekkelijke van den wedstrijd er onder lijdt. Volkomen waar van een neutraal standpunt bekeken, maar het kan heel wat aanvallen fnuiken en als ik achterspeler was en ik had zoo'n gevaarlijk heerschap tegenover me, zooals b.v. Pijl in den wedstrijd AjaxFeijenoord, waarbij deze middenvoor zich zoo vèr mogelijk opstelde, dan zou ik niet aarzelen om zoo'n Voorwaarts buitenspel te zetten. Maar houdt den scheidsrechter in het oog. Den „onfeilbare" ontgaat menigmaal een bui tenspel geval, als hij zich nog b.v. na een hoek schop of doelworsteling in een positie bevindt, waarin hij een buitenspelgeval op de andere terreinhelft niet goed kan constateeren. Er zijn scheidsrechters, die het ronduit tegen Swartouw zeggen: „Hoor eens, ik heb er na tuurlijk niets op tegen, dat je je buitenspeltac tiek toepast, maar doe het alleen dan, als ik door mijn positie in het veld het geval goed kan constateeren. Zoo niet, dan kan het je een goal kosten." Dat laatste is inderdaad het geval. Een per soonlijke herinnering heb ik daaromtrent. Ik leidde eens een Gouden Kruis-finale Blauw- WitSpartaan en v. d. Kluft kon Jan van Gent niet beter onschadelijk maken dan door hem voortdurend buitenspel te zetten. Hij deed dat echter maar een paar meters, zoodat het dikwijls op verren afstand moeilijk te zien viel. Het stond 1—1 en de strijd ging gelijk op. Toen kreeg van Gent den bal en stond, naar men mij later zei, niet meer dan 2 M. buiten spel. Ik was „ver", keek tegen de zon in en liet doorspelen. De Spartaan had een vrij veld, liet Kluft zijn hielen bestudeeren, scoorde het winnende punt en veroverde daarmede het Gouden Kruis. Laat ik hieraan toevoegen, dat zeer ach tenswaardige scheidsrechters op de tribune, die in een betere positie waren dan ik, het buitenspel geval duidelijk constateerden. Nu zijn evenwel collega-scheidsrechters niet al tijd te vertrouwen. Ik heb eens van een be kend musicus gehoord, dat misici na de do minees, het meest jaloersch op elkaar zijn, maar de geachte artist kende het geslacht voetbalscheidsrechters niet, want deze gaan werkelijk wat naijver betreft aan de spits. Maar hoe het ook zij, ik neem aan dat het doelpunt een buitenspel-goal was. Echter pro testeeren hielp niet, waarmee ik zeggen wil, dat achterspelers voorzichtig moeten zijn met de tactiek toe te passen en zouden er onder de Ajax-backs misschien zijn, die het willen pro- beeren, laten ze er dan om denken, dat de scheidsrechter niet voor buitenspel mag flui ten, indien hij niet geheel zeker van de over treding is. OLD MAN. -J) 49

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1924 | | pagina 3