ir cajax: No. 4. ZATERDAG 15 MAART 1924 7de JAPRGPNG. I LICHAMELIJKE VOOHBEBEiDING, j j De N.V.B. heeft eeii brochure het licht doen zien, uitgegeven door een Commissie, be slaande uit de Heeren Hirschmann, Dr. Meurer en Joh. H. Flemer, aan welke Commissie is opgedragen een systeem op te stellen, volgens welk de voorbereiding om een goed voetballer te worden, op doelmatige wijze kan geschie den. Allereerst hebben wij uit de brochure overgenomen een belangrijk deel uit het eerste stuk der brochure, nL: Het volgen van een gezonde levenswijze, waardoor men in staat gesteld wordt tot groote krachtsinspanning, zonder nadeel voor de gezondheid. Over dit belangrijke onderdeel wordt door Dr. Meurer, een sportsman in hart en nieren, o.m. het volgende gezegd Denht allen aan de Olympische week 11 Cf een Ajaeied mag men zonder speldje op de jas aantreffen1 Doet Uw plicht 1 Hoopt een speldje 11 In de eerste plaats dan 'moet hij eiken dag een flinke nachtrust genieten, vroeg naar fbed, vroeg uit de veeren. Minstens 8—9 uren slaap is absoluut noodzakelijk om de vermoeienissen verbonden aan de oefeningen, de dagelijksche bezigheden, de bijna iedere week te spelen wedstrijden zonder schade te verdragen. Deze vermoei enis betreft niet alleen het lichaam, maar ook het zenuw stelsel; beide hebben om weer goed uit te rusten in de eerste plaats rust, en wel voldoende rust noodig. Te weinig nachtrust wreekt zich zonder twijfel op den duur. Prikkelbaarheid, gemis aan zelfbeheersching, ver inoeidheid inplaats van opgewektheid zullen niet uit blijven, en dat daardoor de algemeene gezondheidstoer stand een leelijke duw krijgt, is begrijpelijk. Behalve gebrek aan rust, te veel lichamelijke in spanning, moet als schadelijk moment voor de conditie van het lichaam ook genoemd worden de alcohol. De alcohol is met het oog op den invloed, welke hij uit oefent op lichamelijke praestaties, herhaaldelijk onder zocht en daarbij is gebleken, dat zij, die geen alcohol gebruikten een zekere lichamelijke inspanning veel beter konden verdragen, dan zij, die wel van alcohol gebruik maakten. Wel is waar bleek, dat alcohol in staat was om den spierarbeid gedurende korten tijd te verhoogen, om dezen echter na dit korte tijdperk onherroepelijk en zeer sterk te dóen dalen. Den nadeeligen invloed van chronisch alcoholmisbruik hier nader toe te lichten, acht 'k overbodig. Door den voetballer moet dus de borrel indien hij daarvan gebruik maakte, worden afgeschaft Bij de maaltijden zal intusschen een glas bier of wijn geen kwaad doen. Nooit echter bier of wijn vóór een wedstrijd, dat maakt loom en slaperig en vermindert de voor het spelen van een wedstrijd noodige energie. Naast alcohol moet ook nicotine beschouwd worden als een vergif voor hem, die aan zijn lichaam hooge eischen stelt. Van beiden is zonder twijfel de alcohol het schadelijkste, doch wil iemand zijn conditie zoo hoog mogelijk opvoeren, dan moet hij ook het rooken nalaten. En dat wel om verschillende redenen. De nicotine is een heftig vergif, vooral werkend op hart- en bloedvaten en tevens ook prikkelend het zenuwstelsel. Het is ge lukkig, dat men bij het rooken slechts geringe hoeveel-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1924 | | pagina 1