Ik i\r 163 CLUBNIEUWS I En als een gunstig coïncidentie sluit zich 'n bemerking uit het Sportblad d.d. 13 December 1923 naar aanleiding van H. V. V.Ajax (Hoofdstedelijk Voetbal) aan, waar het heet: I A. F. C. AJAX Gelukkig: er komt 'n lichtstraaltje door breken. Laten wij eens even vaststellen, dat ieder een, die Jan in dit seizoen heeft zien spelen, het er over eens is, dat hij zijn oude grillen- piunje volkomen heeft afgelegd en hij te be- beschouwen is als 'n gentleman-player every inch! Every inch! En dat het dus tijd wordt om af te doen met net verleden! Het zou een onrechtvaardige daad zijn, indien de Pers, die er als de kippen bij was om Jan's caprices te „ontleden", thans in gebreke zou blijven Jan in eere te herstellen! Laat de ge heele voetbalpers er nu ook voor durven uit komen, zooals de Heer v. Lennep, dat Jan de Natris thans is de talentvolle speler zonder de „grillen", laten nu ook de bladen, die medege werkt hebben Jan de Natris met piilsnelheid naar beneden te halen, den zedelijken moed hebben, dezen primeur onder de Nederland- sche voetballers weer op te heffen, zoodat de Nederlandsche Elftal-Commissie straks even eens de „beau geste" van eerherstel van Jan de Natris, tot heil van ons nationaal voetbal zal doorvoeren! Dat ware een daad, die alle par tijen eer aan zou doen. Tot zoover: over Jan de Natris. Nu: aan Jan de Natris. Hij weet, dat dit stukske geschreven wordt door iemand, die volkomen belangloos tegen over hem staat. Echter eere, wien eere toe komt. Zelf hebben wij menigmaal jan de Natris aangevallen! Thans willen wij ons bescheiden aandeel nemen in zijn eereherstel. Mijn doel is niet, M. de R., wat gal te spuwen. Even- j wel moge ik er op wijzen dat wat meer oplettendheid misschien niet ongewenscht zou zijn; een enkele notitie j een iets minder vertrouwen in een falend geheugen, niet I misplaatst. j En waarmede heeft de Natris een schampere opmer- I king verdiend? De man heeft een bijna volmaakte partij j voetbal gespeeld nooit free-kick veroorzaakt, één keer, voor half-time, géén keer, na half-time belandde de bal van zijn voet achter het doel. Doch een woord van be- wondering voor den ras-voetballer, door Nils Middelboe een plaats in elk elftal waardig gekeurd, kan er niet af, omdat hij in het Nederlandsch team kuren vertoond heeft, omdat hij bij tijden onberekenbaar is als een muilezel. „In het veld is er keurig gespeeld en bijvoorbeeld het werk van De Natris op den linkervleugel herin nerde aan zijn beste dagen. Het was snel, verrassend- snel, sneller nog dan het tempo waarin gespeeld werd en dat toch heusch niet langzaam was. Er lag een zeldzame beheersching in zijn spel, een groote mate van opoffering, die alleen de rasvoetballer bezit. Maar wat tot blijdschap stemt en ons, Amsterdammers, meer zegt: hij was een gentlemen-player! Het volgende feit is een merkwaardig voorbeeld hiervan: Na afloop van den wedstrijd, toen de spelers zich naar de kleedkamer begaven, tikte een heer De j Natris op den schouder en zei hem spontaan: „Mijn- heer, ik wilde u even mijn compliment maken over uw I keurig en vooral over uw net spel. Ik ken u niet, maar I ik heb al veel over u gelezen. Daarom trof het mij bij- zonder, dat uw spel zoo heel anders is, dan ik mij had voorgesteld-" Dit is het oordeel van een geheel onbevooroordeeld rnensch, niet iemand, die als hij De Natris naar zijn schoen ziet kijken of aan zijn been ziet voelen, in een gehoon uitbarst omdat.... het De Natris is. Wij zijn de eersten om toe te geven, dat „Jan" niet altijd een bepaald beminnelijk mensch in het veld is geweest, integendeel, hij heeft veel malle streken uitgehaald en getoond een lastig humeurtje te hebben. Maar waar om zou hij zich niet kunnen beteren? Wij weten dat hij een voortdurenden strijd heeft met zijn eigen tempera ment en is het niet mooi dat hij dit thans weet te be- heerschen. Men dient ook niet te vergeten, dat De Natris steeds voor elke tegenpartij een speciale bewaking waard was en wij weten uit ondervinding zij het dan niet in eerste klasse-voetbal hoe vervelend en prikkelend zoo'n bewaker is. Heb maar een kleef- pleister op den vinger en tracht die eraf te halen. Het Inkt niet, hoe men trekt en sjort. Honderd tegen een dat men kriegel wordt. Zoo gaat het ook in een voetbalwedstrijd. En gebeurt zoo iets week in, week uit, dan kunnen wij ons voor stellen, dat de gelukkige ,,ster" dat uiterst vervelend vindt. Is hij dan van nature prikkelbaar, dan laat dit niet na zijn stempel op zijn optreden te drukken. Heeft niet Jan Thomee, in zijn goede dagen, toen hij nog het gevreesde kanon was, er een jaar den brui aan gegeven en heeft hij toen niet den 2en klasser Concor dia voor H. V. V. verwisseld, omdat men in de 2de klasse er gaarne twee spelers voor over had om hem spe ciaal te bewaken? Wij noemden het een verblijdend verschijnsel en wij houden ons overtuigd, dat De Natris, indien blijkt, dat hij zijn eigen natuur inderdaal de baas is, zijn weg naar het oranje-hemd weer open zal vinden. Men zal dienen te kunnen vergeven en te bedenken, dat hij die eens steelt, niet zijn geheele leven als een dief gebrandmerkt mag blijven."

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1924 | | pagina 2